Ian Bibby is second in race 2 of the Bay Crits in Australia to hold onto his lead ahead of Matt Gibson who was third today (Monday)
Bay Crits: Race 2 – Bibby 2nd
Report & Result from Race 1 in the series won by Ian Bibby with Matt Gibson 3rd
Elite Men Stage 2 Result
1. Michael HEPBURN (Orica Scott) 1h00:23
2. Ian BIBBY (Condor JLT) +6
3. Mathew GIBSON (Condor) +6
4. Brenton JONES (Condor JLT) +8
5. Caleb EWAN (Orica Scott) +8
6. Samuel SPOKES (Total Rush) +8
7. Anthony GIACOPPO (IsoWhey Sports SwissWellness) +8
8. Benjamin HILL (GTR) +9
9. Cameron BAYLY (IsoWhey Sports SwissWellness) +9
10. Nathan HAAS (VTWO Team) +9
11. Alex FRAME (Condor JLT) +9
12. Ali SLATER (Condor JLT) +9
13. Robbie HUCKER (VTWO Team) +9
14. Luke DURBRIDGE (Orica Scott) +22
15. Jesse KERRISON (IsoWhey Sports SwissWellness) +24
16. Koen DE KORT (GTR) +28
17. Sam CROME (IsoWhey Sports SwissWellness) +30
18. James CUMMINGS (GTR) +35
19. Damian HOWSON (Orica Scott) +37
20. Mitch DOCKER (Orica Scott) +37
21. Ed CLANCY (Condor JLT) +50
22. Zakkari DEMPSTER (Total Rush) +50
dnf 23 Jon MOULD (Condor JLT)
dnf 32 Steele VON HOFF (VTWO Team)
dnf 82 James GULLEN (Condor)
dnf 83 Edmund BRADBURY (Condor)
General Classification
After Stage 2
1. Ian BIBBY (Condor JLT) 22 pt
2. Mathew GIBSON (Condor) 16
3. Michael HEPBURN (Orica Scott) 12
4. Anthony GIACOPPO (IsoWhey Sports SwissWellness) 10
5. Jesse KERRISON (IsoWhey Sports SwissWellness) 10
6. Samuel SPOKES (Total Rush) 9
7. Cameron BAYLY (IsoWhey Sports SwissWellness) 9
8. Brenton JONES (Condor JLT) 7
9. Caleb EWAN (Orica Scott) 6
10. Patrick LANE (VTWO Team) 5
11. Benjamin HILL (GTR) 3
12. Alistair DONOHOE (GTR) 3
13. Ali SLATER (Condor JLT) 2
14. Nathan HAAS (VTWO Team) 1
15. Scott SUNDERLAND (IsoWhey Sports SwissWellness) 1
Most Aggressive Rider
2 Michael HEPBURN (Orica Scott)
Teams Classification
After Stage 2
1. Condor JLT 31 pt
2. IsoWhey Sports SwissWellness 29
3. Orica Scott 18
4. Condor 16
5. Total Rush 9
6. GTR 6
7. VTWO Team 6
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- Youth Result: Milton Keynes Youth Development Races
- TT Result: Southern Counties CU Sporting 21
- TT Result: Manchester & District TTA 10m TT
- TT Result: Northampton & District CA 10m TT
- TT Result: Knockhill Mountain Time Trial
- Youth Result: Lawford Youth Series
- TT Result: Bristol South CC Hardriders
- TT Result: Newmarket Cycling & Triathlon Club TT
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- TT Result: Orwell Velo 15m TT
- TT Result: Hull Thursday RC Hard Riders 2Up
- TT Result: VC Sevale 10m TT
- TT Result: Maldon & District CC Hilly 22m TT
- Youth Result: SCC Youth Races
- Youth Result: ERC Ben Forsyth CRY Youth Race Day
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Crit Result: Not the Portsmouth Easter Circuits
- Crit Result: March Hare Classic
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #3
- Crit Results: Spring MK Bowl Series #3
- Crit Result: No Nonsense Circuit Races 1
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #3
- RR Result: NCRA Handicap RR #3
- RR Result: Halesowen Academy Road Race
- RR Result: Primavera Pursuit Road Race
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- TT Result: VTTA Kent 8 mile TT
- TT Result: Kernow Racing Team TT
- TT Result: Banbury Star CC 21m TT
- TT Result: Velo Club St Raphael 16.5 TT
- TT Result: Port Talbot Whs 13m TT
- TT Result: Cleveland Whs Sporting 21.7m TT
- TT Result: Velotik RT 15m TT
- TT Result: Border City Whs Hilly 20.2m TT
- TT Result: Hemel Hempstead CC 16m TT
- Result/Report: Nick Corkill RR
Other News on VeloUK
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique
- Event News: CiCLE Classic (Women & Junior Men)