David Murdoch and Gary MacDonald winners at the TLI RGCX Third Super Quaich CX Series in Scotland
Result: Super Quaich CX Series 1
Round 1A
1 Gary MacDonald Hope Factory Racing A 18-29
2 Cameron Mason LBS / BB A J
3 David Duggan Devinci – Freeborn A 30-39
4 Struan Pryde HMT with JLT Condor A J
5 Craig Hardie www.hardie-bikes.com A 45-49
6 John MacKenzie SR Albannach A 30-39
7 Allan Clark Velocity 44 A 30-39
8 Gavin McDougall Gamma RT A 30-39
9 Paul Carmichael The Bicycle Works A 40-44
10 Tom Owens Billy Bilsland Cycles A 30-39
11 Stephen Jackson Glasgow United CC A 40-44
12 James McCallum META A 30-39
13 Franco Porco LBS / BB A 45-49
14 Niall Shannon SR Albannach A 30-39
15 Neil Walker Team Northsports/Kinesis UK A 30-39
16 Craig Kidd LBS / BB A 45-49
17 Eoghan Maguire SR Albannach A 30-39
18 Chris Buchan Scottish Downhill Association A 30-39
19 Ben Norris Glasgow Nightingale CC A 18-29
20 Stevie Couper Glasgow United CC A 40-44
21 Matthew Smith Velo Club Moulin A 45-49
22 Stuart Dun A 18-29
23 Ryan Fenwick Studio Velo A 18-29
24 Jackie Chan Perth United CC A 18-29
25 Dave Smeaton A 40-44
26 Graeme Warren Velo Club Moulin A 30-39
27 Graeme Cross SR Albannach A 40-44
28 Ian Dunlop Velo Club Moulin A 30-39
29 Eileen Roe A 18-29F
30 Tom Blankenstein SR Albannach A 30-39
31 John MacLeod Spokes RT A 18-29
32 Kelvin White Deeside Thistle CC A 40-44
33 Scott Kerr Walkers CC A 40-44
34 Keith Froude Edinburgh RC A 40-44
35 Colin Shearer Velo Club Moulin A 55-59
36 Colin Sergeant Law Wheelers CC A 30-39
37 Luke Bates EH Star A 30-39
38 George Roberts Icarus Racing A 45-49
39 Glenn Cooper Livingston CC A 45-49
40 Derek Ditty Stirling BC A 40-44
41 David Lindsay A 45-49
42 Rob Bloor Edinburgh RC A 55-59
43 John Baxter Ayr Burners CC A 40-44
44 Scott Anderson Pro-Am RC A 40-44
45 Willie Webster LBS / BB A 55-59
46 Paul McInally Evans Cycles RT A 40-44
47 Simon Kirkness SR Albannach A 40-44
48 David Hamill Pedal Power RT A 40-44
49 Stephen MacDonald A 18-29
50 Malcolm Dunlop Velo Club Edinburgh A 55-59
51 Maddy Pope Velo Club Moulin A 30-39F
52 Ewan Mulhern Glasgow United CC A 30-39
53 Iain MacLeod Edinburgh RC A 45-49
54 Roy Richardson Peebles CC A 40-44
55 Jim Cameron SR Albannach A 30-39
56 Ross Wood A 30-39
57 Simon Kenny West Lothian Clarion A 45-49
58 Paul McQueen Annan Youth CC A 45-49
59 Anne Ewing A 18-29F
60 Fraser Tait Ayr Roads CC A 50-54
61 Kevin Pugh Ayr Burners CC A 30-39
62 Mark McGivern Glasgow United CC A 45-49
63 Gordon MacKenzie Velo Club Moulin A 40-44
64 Neil Henderson A 30-39
65 Julian Howell Happy Trails CC A 50-54
66 Duncan Maycroft Hoddom Velo A 50-54
67 Chris Allan A 45-49
68 David Morrison VC Glasgow South A 40-44
69 Mick Walker Law Wheelers CC A 40-44
70 James Cran Edinburgh RC A 18-29
71 Seann Quinn Law Wheelers CC A 40-44
72 Steven Turbitt Velo Club Moulin A 30-39
73 James Wright SR Albannach A 30-39
74 Morven Brown Dales Cycles RT A 18-29F
75 Andrew Bothwell Edinburgh RC A 55-59
… continued after advert
Round 1B
1 David Murdoch SR Albannach B 18-29
2 Leo Plaster SR Albannach B 18-29
3 David Holgate Dunfermline CC B 30-39
4 Duncan Fortune B 40-44
5 Marc Kelly Paisley Velo B 30-39
6 Gary Tompsett B 50-54
7 Lee Campbell B 40-44
8 Andy Brewster West Lothian Clarion B 45-49
9 Andrew Birkett B 40-44
10 Marc Auchie Ayrodynamic TC B 18-29
11 Brian McCutcheon Walkers CC B 45-49
12 Paul Howieson B 45-49
13 Kevin Cannon B 30-39
14 Ross Johnstone Happy Trails CC B 30-39
15 Erika Allen Velo Club Moulin B 18-29F
16 Bryan Donnelly Glasgow Nightingale CC B 45-49
17 Calum Simpson EH Star B 30-39
18 Russell Mowat Walkers CC B 50-54
19 Andy Inglis B 30-39
20 Elizabeth Adams Glasgow Green CC B 30-39F
21 Gary Currie Ayr Burners CC B 40-44
22 David Lewis Falkirk BC B 40-44
23 Julianna Rourke Edinburgh RC B 30-39F
24 Matthias Schwannauer Edinburgh RC B 45-49
25 David Hordon West Lothian Clarion B 50-54
26 John Fitzgerald Ronde CC B 30-39
27 Gavin McKellar Ayr Burners CC B 30-39
28 Cameron Weir B 45-49
29 Iain Pryde Deeside Thistle CC B 45-49
30 Graham Coubrough B 30-39
31 Donald Budge B 30-39
32 Danny Branston Glasgow Nightingale CC B 40-44
33 David Anderson RCCK B 50-54
34 Lindsay Branston RCCK B 40-44F
35 Angus Wragg B 30-39
36 Gordon Watt Deeside Thistle CC B 45-49
37 Sean Webster Glasgow Green CC B 45-49
38 William Cook B 45-49
39 Colin Chisholm Stirling BC B 50-54
40 Bryan Tobyn B 45-49
41 Scott Russell Walkers CC B 50-54
42 John MacArthur Glasgow Nightingale CC B 18-29
43 Ian Churcher B 40-44
44 Tim Pulleyn SR Albannach B 18-29
45 Neil McKenzie B 40-44
46 James Martin RAF CC B 45-49
47 Craig Hamilton Edinburgh RC B 18-29
48 Bryan Hutton Two Wheel Army B 30-39
49 Donald Bisset Musselburgh RCC B 45-49
50 Anthony Jones LBS / BB B 45-49
51 Sean McDonald B 50-54
52 Ian Cockburn B 50-54
53 Hannah Kemlo Glasgow TC B 30-39F
54 Sandy Gibbons RCCK B 45-49
55 Anthony Robson B 40-44
56 Neil Dymock RCCK B 40-44
57 Jaime Nicholson Hoddom Velo B 30-39F
58 Aileen Tan B 30-39F
59 Nick Yeats Musselburgh RCC B 45-49
60 James Skinner B 40-44
61 Colin Moulson SR Albannach B 40-44
62 Eric Easton Haddington CC B 45-49
63 Calum Ridout Walkers CC B 18-29
64 Joanne Baxter Ayr Burners CC B 40-44F
65 Gordon Dalglish Happy Trails CC B 40-44
66 Helen Gorman Stirling BC B 30-39F
67 Graham Wilson B 45-49
68 James O’Kane West Lothian Clarion B 50-54
69 Jonny Burns Ayr Burners CC B 30-39
70 Rae Captieux SR Albannach B 30-39F
71 Katie Newlands Velo Club Moulin B 30-39F
72 Susie Goodwin Glasgow Green CC B 30-39F
73 Paul Davies Dunfermline CC B 45-49
74 Chris Nicholson Hoddom Velo B 30-39
75 Lee Cuthbertson B 30-39
76 Denise Schofield Pedal Power RT B 40-44F
77 Stuart Green B 65-69
78 Joanne Gemmell B 30-39F
79 Julie Nelson RCCK B 50-54F
80 Andrew McLeod Paisley Velo B 30-39
81 Anna Beck SR Albannach B 18-29F
82 Jane Sargent B 55-59F
83 Lynsay Falconer B 30-39F
84 Neil Clyde Haddington CC B 45-49
85 David McGill RCCK B 40-44
86 Alan McCrear B 30-39
87 Peter Ferrier Ayr Burners CC B 40-44
88 Kenny MacNiven RCCK B 40-44
89 John McComisky SR Albannach B 45-49
90 Gillian Anderson VC Astar B 45-49F
91 Alistair Ross Hoddom Velo B 50-54
92 Lauren Barr Glasgow Green CC B 30-39F
93 Martin Mulholland Johnstone Wheelers B 50-54
94 Nicola Johnson Hervelo Cycling B 30-39F
95 Campbell Thomson Fife Cycling B 50-54
96 Caroline Lukes SR Albannach B 45-49F
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- Youth Result: Milton Keynes Youth Development Races
- TT Result: Southern Counties CU Sporting 21
- TT Result: Manchester & District TTA 10m TT
- TT Result: Northampton & District CA 10m TT
- TT Result: Knockhill Mountain Time Trial
- Youth Result: Lawford Youth Series
- TT Result: Bristol South CC Hardriders
- TT Result: Newmarket Cycling & Triathlon Club TT
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- TT Result: Orwell Velo 15m TT
- TT Result: Hull Thursday RC Hard Riders 2Up
- TT Result: VC Sevale 10m TT
- TT Result: Maldon & District CC Hilly 22m TT
- Youth Result: SCC Youth Races
- Youth Result: ERC Ben Forsyth CRY Youth Race Day
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Crit Result: Not the Portsmouth Easter Circuits
- Crit Result: March Hare Classic
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #3
- Crit Results: Spring MK Bowl Series #3
- Crit Result: No Nonsense Circuit Races 1
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #3
- RR Result: NCRA Handicap RR #3
- RR Result: Halesowen Academy Road Race
- RR Result: Primavera Pursuit Road Race
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- TT Result: VTTA Kent 8 mile TT
- TT Result: Kernow Racing Team TT
- TT Result: Banbury Star CC 21m TT
- TT Result: Velo Club St Raphael 16.5 TT
- TT Result: Port Talbot Whs 13m TT
- TT Result: Cleveland Whs Sporting 21.7m TT
- TT Result: Velotik RT 15m TT
- TT Result: Border City Whs Hilly 20.2m TT
- TT Result: Hemel Hempstead CC 16m TT
- Result/Report: Nick Corkill RR
Other News on VeloUK
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique
- Event News: CiCLE Classic (Women & Junior Men)