Alex Collins of Primera-TeamJobs, Katie Scott & Samuel Beckett winners at week 1 of the Odd Down Series 2017
Result: Odd Down Series 2017 Week 1
1/2/3/4 Boys
1 Alex Collins Primera-TeamJobs
2 Morgan Curle Bristol Cycling Development Sq…
3 Charlie Shields Bath Cycling Club
4 Elliot Lassiter Cotswold Veldrijden
5 Brecon Burnett Cardiff Ajax CC
6 Corey Bale Cycle Team OnForm
7 Joseph Beckingsale Abergavenny Road Club
8 Red Walters Sotonia CC
9 Will Swarbrick Bath Cycling Club
10 James Silcox Cardiff Ajax CC
U16 Boys
1 Samuel Beckett Cardiff JIF
2 Riley Searle Nuun-Sigma Sport-London RT
3 Jamie Bray Bristol Cycling Development Sq…
4 Sami Vaudrey Zappi Racing Team
5 Charlie Walters Velo Club Venta
6 Tom Couzens Zappi Racing Team
7 Irfan Zaman Panagua CC
8 Nick Day Team Milton Keynes
9 Oliver Stone Propello – Carb Cycles
10 William Truelove Herefordshire Cycling Club
U16 Girls
1 Katie Scott Cotswold Veldrijden
2 Jessica Morrish North Devon Wheelers – South F…
3 Abbie Manley Solent Pirates
4 Erica Heath Sulis Scorpions YCA
5 Isabella Ashford Mid Devon CC
U14 Boys
1 Samuel Butters Sulis Scorpions YCA
2 Bryn Ruck Bristol Cycling Development Sq…
3 Alex Thomson Wolverhampton Whls
4 Jenson Harris Salt & Sham Cycle Club
5 Finlay Walter Minehead Cycling Club
6 Max Williams Herefordshire Cycling Club
7 Harry Clarke Palmer Park Velo RT
8 Oscar Pratt Velo Club Venta
9 William Dibble Minehead Merlins
10 Felix Clacy Solent Pirates
11 Theo Delves-Broughton Sulis Scorpions YCA
12 Jack Dodd Sulis Scorpions YCA
U14 Girls
1 Millie Couzens PH-MAS/Paul Milnes/Oldfield ER…
2 Laura Curle Bristol Cycling Development Sq…
3 Kinga Ingram Wyre Forest CRC
4 Hannah Rainger North Devon Wheelers – South F…
5 Olivia Earthy Bristol Cycling Development Sq…
6 Anoushka Minale Cycling Club Hackney
7 Eleanor Ley North Devon Wheelers – South F…
8 Aoife O’Neill Chippenham & Dist Whls
9 Rebecca Pritchard Palmer Park Velo RT
10 Ella Williams Herefordshire Cycling Club
… continued after advert
U12 Boys
1 Joseph O’Brien Zappi Racing Team
2 Emyr Truelove Herefordshire Cycling Club
3 Ruben Stacey North Devon Wheelers – South F…
4 Thomas Taylor Sulis Scorpions YCA
5 Fletcher Powe North Devon Wheelers – South F…
6 Joseph Wright Minehead Merlins
7 Iestyn Jones Maindy Flyers Youth CC
8 Matthew Gilmour Velo Club Venta
9 Judah Hurr Portsmouth North End CC
10 Will Gold
11 Alexander Brown Halesowen A & CC
12 Harry McDougall Herefordshire Cycling Club
13 Reuben Walter Minehead Cycling Club
14 Oliver Hyman Sulis Scorpions YCA
15 Alex Knight
16 Oscar Shonfeld Sulis Scorpions YCA
17 James Davies Cotswold Veldrijden
18 Malin Cranston Sulis Scorpions YCA
19 Jude Munday Bristol Cycling Development Sq…
U12 Girls
1 Bobbie O’Brien Hillingdon Slipstreamers
2 Amy Pullen Taw Velo
3 Kitty Boyd Nash Sulis Scorpions YCA
4 Josie Vallis
5 Elen Ruck Sulis Scorpions YCA
U10 Boys
1 Henry Hobbs Barking & Dagenham CC
2 Rory Gravelle Towy Riders
3 Finn O’Brien Hillingdon Slipstreamers
4 Rory Vallis
5 Noah Burridge Sulis Scorpions YCA
6 Oscar Anderton Sulis Scorpions YCA
7 Reuben Wadey Sole Cycling
8 Sebastiaan Galbreath Sulis Scorpions YCA
9 Louis Wright Minehead Merlins
U10 Girls
1 Rebecca Carter Palmer Park Velo RT
2 Mabli Phillips Maindy Flyers Youth CC
3 Megan Dafydd Maindy Flyers Youth CC
4 Chloe Carter Palmer Park Velo RT
5 India Coogan Cotswold Veldrijden
U8 Boys
1 Finlay Storrie Maindy Flyers Youth CC
2 Oliver Bryan Herefordshire Cycling Club
3 Harrison Hendy Bike Jockey CC
4 Daniel Davies Maindy Flyers Youth CC
5 Nathan Morris
6 Loris Cains
U8 Girls
1 Holly Hurr Portsmouth North End CC
2 Sofia Shonfeld Sulis Scorpions YCA
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Youth Result: Milton Keynes Youth Development Races
- TT Result: Southern Counties CU Sporting 21
- TT Result: Manchester & District TTA 10m TT
- TT Result: Northampton & District CA 10m TT
- TT Result: Knockhill Mountain Time Trial
- Youth Result: Lawford Youth Series
- TT Result: Bristol South CC Hardriders
- TT Result: Newmarket Cycling & Triathlon Club TT
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- TT Result: Orwell Velo 15m TT
- TT Result: Hull Thursday RC Hard Riders 2Up
- TT Result: VC Sevale 10m TT
- TT Result: Maldon & District CC Hilly 22m TT
- Youth Result: SCC Youth Races
- Youth Result: ERC Ben Forsyth CRY Youth Race Day
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Crit Result: Not the Portsmouth Easter Circuits
- Crit Result: March Hare Classic
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #3
- Crit Results: Spring MK Bowl Series #3
- Crit Result: No Nonsense Circuit Races 1
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #3
- RR Result: NCRA Handicap RR #3
- RR Result: Halesowen Academy Road Race
- RR Result: Primavera Pursuit Road Race
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- TT Result: VTTA Kent 8 mile TT
- TT Result: Kernow Racing Team TT
- TT Result: Banbury Star CC 21m TT
- TT Result: Velo Club St Raphael 16.5 TT
- TT Result: Port Talbot Whs 13m TT
- TT Result: Cleveland Whs Sporting 21.7m TT
- TT Result: Velotik RT 15m TT
- TT Result: Border City Whs Hilly 20.2m TT
- TT Result: Hemel Hempstead CC 16m TT
Other News on VeloUK
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique