Anna Docherty and William Corbett of Brother NRG Driverplan winner at the circuit races last Sunday at Middlesbrough
Result: Middlesbrough Sunday Circuit Races
E/1/2/3
1 William Corbett Brother NRG Driverplan
2 Richie Allen Brother NRG Driverplan
3 Stephen Dent Spokes Racing Team
4 Harry Tanfield BIKE Channel Canyon
5 Jack Rees Brother NRG Driverplan
6 William Brown Brother NRG Driverplan
7 Aaron Preston Brother NRG Driverplan
8 Adam Pinder Adept Precision RT/NE Healthca…
9 Robert Gray Wheelbase Altura MGD
10 Richard Jones Brother NRG Driverplan
11 Daniel Smith TS Racing Team – OTR
12 James Hill 2M Racing Club
13 Mark Hansom Prima Team Racing
14 Theo Kane Adept Precision RT/NE Healthca…
15 Scott Wardlaw Veloclub Edinburgh
E/1/2/3/4
1 Anna Docherty Liv Cycling Club – Epic Coachi…
2 Marie Lynn EDCO Continental
3 Olivia Fawcett EDCO Continental
4 Anna Kay EDCO Continental
5 Amber King Glasgow Cycle Team
6 Kirsty Boak Prima Team Racing
7 Hannah Farran EDCO Continental
8 Nikki Metcalfe Prima Team Racing
9 Nicola Olive North Tyneside Riders
10 Kirsten Young South Shields Velo Cycling Clu…
… continued after advert
3/4
1 Richard King Patron
2 Matthew Lynn Hetton Hawks Cycling Club
3 Matthew Taylor WHEELBASE CABTECH JUNIOR RT
4 Matthew Dobbing Brother NRG Driverplan
5 Adam Jarps Manilla Cycling
6 Stephen Moon Manilla Cycling
7 Marcus Smith Cleveland Wheelers CC
8 Joseph Tubby Tyneside Vagabonds CC
9 Ian Cowen TS Racing Team – OTR
10 Russell Wright Manilla Cycling
4th Cat only
1 Stephen Adamson Manilla Cycling
2 Ian Johnson Manilla Cycling
3 Ben Mewes Moonglu CC
4 Joseph Jackson Manilla Cycling
5 Steven Craggs Blaydon Cycle Club
6 Derek Billham North Tyneside Riders
7 Brian Bell
8 Simon Bussey North Tyneside Riders
9 Paul Richardson Sunderland Clarion CC
10 David Clement North Tyneside Riders
Novice Womens Go-Race
1 Diane Mayes Cleveland Wheelers CC
2 Jean Croft Cappuccino Cycling Club
3 Paula Salter
4 Jane Massey
5 Carroline Harris
6 Chloe Kelly Manilla Cycling
7 Mary Johnson
U16 Boys
1 Aaron King Speedflex Race Team
2 Hugo Lutz-Atkinson Speedflex Race Team
3 Joe Wilson Brother NRG Driverplan
4 Jonny Gill Ilkley Cycling Club
5 Harry Nolan trainSharp Club
6 Lewis Dobbing Brother NRG Driverplan
7 Paul Errington Hetton Hawks Cycling Club
8 George Southby East Bradford CC
9 James Mitchell Hetton Hawks Cycling Club
10 James Morris Hetton Hawks Cycling Club
U16 Girls
1 Jasmine Kent Speedflex Race Team
2 Adele Armitage North Tyneside Riders
3 Robyn Jones Hetton Hawks Cycling Club
U14 Boys
1 Joshua Charlton Hetton Hawks Cycling Club
2 Matthew Wells Tyneside Vagabonds CC
3 Benjamin White Stockton Wheelers CC
4 Callum Reid Speedflex Race Team
5 Ben Partridge Hetton Hawks Cycling Club
6 Lewis Dolan Cleveland Wheelers CC
7 Max Lutz-Atkinson Speedflex Race Team
8 Harry Morris Hetton Hawks Cycling Club
9 Ben Etherington Stockton Wheelers CC
10 Thomas Heighton Stockton Wheelers CC
U14 Girls
1 Grace Castle Newcastle Phoenix Cycling Club
2 Freja Smith Gosforth RC
3 Rachael Rose Stockton Wheelers CC
U12 Boys
1 Matthew Brennan Stockton Wheelers CC
2 Joe Waterfield Clifton CC
3 Joel Hurt Brother NRG Driverplan
U12 Girls
1 Sophie Heighton Stockton Wheelers CC
2 Willow Morris Hetton Hawks Cycling Club
3 Anna Cooke Hetton Hawks Cycling Club
U10 Boys
1 Seth Jackson Kirklees Cycling Academy
2 Matthew White Stockton Wheelers CC
3 Ben Scott Newcastle Phoenix Cycling Club
U10 Girls
1 Rebecca Mayes Cleveland Wheelers CC
U8 Boys
1 Fergus Ryder Tyneside Vagabonds CC
2 Aidan Turner North Tyneside Riders
3 Zavier Cleathero Hetton Hawks Cycling Club
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Youth Result: Milton Keynes Youth Development Races
- TT Result: Southern Counties CU Sporting 21
- TT Result: Manchester & District TTA 10m TT
- TT Result: Northampton & District CA 10m TT
- TT Result: Knockhill Mountain Time Trial
- Youth Result: Lawford Youth Series
- TT Result: Bristol South CC Hardriders
- TT Result: Newmarket Cycling & Triathlon Club TT
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- TT Result: Orwell Velo 15m TT
- TT Result: Hull Thursday RC Hard Riders 2Up
- TT Result: VC Sevale 10m TT
- TT Result: Maldon & District CC Hilly 22m TT
- Youth Result: SCC Youth Races
- Youth Result: ERC Ben Forsyth CRY Youth Race Day
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Crit Result: Not the Portsmouth Easter Circuits
- Crit Result: March Hare Classic
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #3
- Crit Results: Spring MK Bowl Series #3
- Crit Result: No Nonsense Circuit Races 1
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #3
- RR Result: NCRA Handicap RR #3
- RR Result: Halesowen Academy Road Race
- RR Result: Primavera Pursuit Road Race
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- TT Result: VTTA Kent 8 mile TT
- TT Result: Kernow Racing Team TT
- TT Result: Banbury Star CC 21m TT
- TT Result: Velo Club St Raphael 16.5 TT
- TT Result: Port Talbot Whs 13m TT
- TT Result: Cleveland Whs Sporting 21.7m TT
- TT Result: Velotik RT 15m TT
- TT Result: Border City Whs Hilly 20.2m TT
- TT Result: Hemel Hempstead CC 16m TT
Other News on VeloUK
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique