James Gullen the only rider under the hour as he breaks course record on the Circuit of Ingleborough in North Yorkshire (Saturday)
Result: Pendle Forest CC Hilly
1 James Gullen JLT Condor 59:21:00
2 Tom Rigby Springfield Financial Racing Team 01:02:55
3 Richard Bideau Pendle Forest CC 01:03:20
4 Matt Moorhouse Preston CC 01:03:40
5 Hamish Graham Green Jersey RT 01:04:54
6 Louis Szymanski ABC Centreville 01:05:07
7 Mark Nulty Glossop Kinder Velo Cycling Club 01:06:38
8 Ben Harrison Prima Team Racing 01:06:56
9 Andrew Whiteside Bella in Sella 01:06:58
10 Kieran Lacey Barrow Central Wheelers 01:07:42
11 Paul Fleming Preston Whs 01:08:03
12 Ian Sibbert Garstang CC 01:08:06
13 Mark Brearton Wigan Whs CC 01:08:43
14 Tom Roper Beacon Wheelers 01:08:45
15 Andy Ashurst Manchester Wheelers 01:09:04
16 James Darren Gough Barnsley Road Club 01:09:20
17 Darren Brackwell Barrow Central Wheelers 01:09:44
18 Richard Helm Barrow Central Wheelers 01:09:57
19 Daniel Shackleton ABC Centreville 01:10:23
20 PETER GREENWOOD Team Swift 01:10:29
21 Archie Irving Beacon Wheelers 01:10:32
22 Nick Jones Velo Club Cumbria 01:10:36
23 Ian Stott Blackburn & District CTC 01:10:48
24 Joe Howcroft Otley CC 01:11:09
25 Paul Braithwaite Pendle Forest CC 01:11:18
26 Paul Nelson Ribble Valley C&RC 01:11:29
27 Richard Greenep Settle Wheelers 01:11:53
28 Jonny Hill Barrow Central Wheelers 01:12:01
29 Geoff Darbyshire St Helens CRC 01:12:01
30 chris watts Ribble Valley C&RC 01:12:14
31 Garreth Bruff Barnsley Road Club 01:12:18
32 David Tabron Horwich Cycling Club 01:12:33
33 richard harrison Paul Milnes Cycles 01:12:53
34 Kenneth Brown Velo Club Cumbria 01:13:01
35 Karl Smith Bott Cycle Team 01:13:02
36 nigel clementson Wigan Whs CC 01:13:10
37 Russell Marsden Pendle Forest CC 01:13:20
38 Mike Firth Ilkley CC 01:13:31
39 Roy Flanagan Rossendale RC 01:13:51
40 John Catley Barnsley Road Club 01:13:52
41 James Haddow Border City Whs CC 01:13:56
42 John Murfin Settle Wheelers 01:14:05
43 Phil Shaw Kent Valley RC 01:14:21
44 Martyn Uttley Barrow Central Wheelers 01:14:25
45 Duncan Orme Kent Valley RC 01:14:26
46 Neil Withington Beacon Wheelers 01:14:43
47 David Pratt Pendle Forest CC 01:14:56
48 David Hargreaves North Lancs RC 01:15:00
49 Benjamin Horrobin Horwich Cycling Club 01:15:06
50 steven lacey Barnsley Road Club 01:15:07
51 Jon Longworth Bury Clarion CC 01:15:14
52 John Brannon Barrow Central Wheelers 01:15:32
53 Jason McDonald Bury Clarion CC 01:15:50
54 Gary Murfin Settle Wheelers 01:16:08
55 Steph Mottram Female Cliff Pratt Racing 01:16:10
56 Tony Johnson Barnsley Road Club 01:16:17
57 paul russell Springfield Financial Racing Team 01:16:18
58 Harvey Stroh Settle Wheelers 01:16:41
59 Claire Swoboda Female Chorlton Velo 01:17:19
60 David Hilditch Ribble Valley C&RC 01:17:20
61 Charlotte Gorman Female Team Lusso 01:17:22
62 Mark Stickland Settle Wheelers 01:17:28
63 Martin Horrobin Horwich Cycling Club 01:17:28
64 Andy Horner Bury Clarion CC 01:17:29
65 Eamonn Quinn Lakes Road Club 01:17:29
66 Andrew Barlow Kent Valley RC 01:17:57
67 Glenn Rhodes Barrow Central Wheelers 01:18:10
68 stephen moorhouse Nelson Whs CC 01:18:24
69 Jamie Kirk Ilkley CC 01:18:57
70 Roger Haydock North Lancs RC 01:19:08
71 Nick Wharton Kent Valley RC 01:19:35
72 Andrew Dent Pendle Forest CC 01:19:43
73 Tim Bennett Kent Valley RC 01:19:50
74 PAUL WARRENER Rossendale RC 01:20:14
75 Dan Robinson Manchester Wheelers 01:21:18
76 Martin Ralph Pendle Forest CC 01:21:20
77 Dave Horton Lancaster CC 01:21:27
78 Wayne Gregory Barnsley Road Club 01:21:30
79 Nikola Matthews Female Boot Out Breast Cancer Cycling Club 01:22:43
80 carol westmorland Female Border City Whs CC 01:23:10
81 Simon Dowson Settle Wheelers 01:23:43
82 David Deakins Kent Valley RC 01:24:35
83 Frank Nightingale Ribble Valley C&RC 01:25:11
84 Richard Durham Settle Wheelers 01:25:17
85 David Bateson Horwich Cycling Club 01:25:30
86 Molly Horsley Frost Female Buxton CC/Sett Valley Cycles 01:25:52
87 virginia roberts Female Holmfirth C C 01:25:55
88 Neil Hughes-Hutchings Morden CRC 01:26:03
89 Holly Carter Female Manchester Wheelers 01:26:18
90 Nigel HARROP Seamons CC 01:27:19
91 Mark Smith VTTA North Lancs and Lakes Group 01:27:45
92 Paddy Finn Kendal Cycle Club 01:27:48
93 Nick Higginson Cleveleys Road Club 01:28:37
94 Paul Stupples St Helens Tri 01:28:39
95 Diane Stretch Female Barrow Central Wheelers 01:29:27
96 sharon lovidge Female Barrow Central Wheelers 01:33:00
97 Jan Scotchford Female North Lancs RC 01:35:03
98 colin reynolds Leigh Premier Road Club 01:47:07
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Youth Result: Milton Keynes Youth Development Races
- TT Result: Southern Counties CU Sporting 21
- TT Result: Manchester & District TTA 10m TT
- TT Result: Northampton & District CA 10m TT
- TT Result: Knockhill Mountain Time Trial
- Youth Result: Lawford Youth Series
- TT Result: Bristol South CC Hardriders
- TT Result: Newmarket Cycling & Triathlon Club TT
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- TT Result: Orwell Velo 15m TT
- TT Result: Hull Thursday RC Hard Riders 2Up
- TT Result: VC Sevale 10m TT
- TT Result: Maldon & District CC Hilly 22m TT
- Youth Result: SCC Youth Races
- Youth Result: ERC Ben Forsyth CRY Youth Race Day
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Crit Result: Not the Portsmouth Easter Circuits
- Crit Result: March Hare Classic
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #3
- Crit Results: Spring MK Bowl Series #3
- Crit Result: No Nonsense Circuit Races 1
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #3
- RR Result: NCRA Handicap RR #3
- RR Result: Halesowen Academy Road Race
- RR Result: Primavera Pursuit Road Race
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- TT Result: VTTA Kent 8 mile TT
- TT Result: Kernow Racing Team TT
- TT Result: Banbury Star CC 21m TT
- TT Result: Velo Club St Raphael 16.5 TT
- TT Result: Port Talbot Whs 13m TT
- TT Result: Cleveland Whs Sporting 21.7m TT
- TT Result: Velotik RT 15m TT
- TT Result: Border City Whs Hilly 20.2m TT
- TT Result: Hemel Hempstead CC 16m TT
Other News on VeloUK
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique