Philip Graves fastest in the Yorkshire Cycling Federation’s Open 10 on the V910 on Sunday
Result: Yorkshire Cycling Federation 10
1 Philip Graves NOPINZ 21:22
2 anthony bromley SSLL Racing Team 21:57
3 Christophe Demoulin York Cycleworks 22:05
4 Dave Bramley Team Swift 22:09
5 Richard Sharp York Cycleworks 22:14
6 Levi Moody Wheelbase Altura MGD 22:19
7 Ian Mitchelson Albarosa CC 22:27
8 Lawrence Burrows Vive Le Velo 22:27
9 Alex Russell City RC (Hull) 22:38
10 Dan Taylor Birdwell Wheelers 22:40
11 Nick Rogers Team Swift 22:45
12 Russell Brown Yorkshire Road Club 22:54
13 Ben Wimpory Harrogate Nova CC 22:55
14 paul thirling Hartlepool CC 22:56
15 Michael Cross Yorkshire Road Club 23:08
16 gary hunt Hartlepool CC 23:35
17 Ian Garbett Holmfirth C C 23:47
18 Craig Moody VTTA (Yorkshire) 23:52
19 Tim Humphries Team Swift 23:57
20 Peter Hook VC York 23:59
21 Mark Johnson Yorkshire Road Club 24:05
22 Thomas Booth Birdwell Wheelers 24:06
23 Daniel Shaw Halifax Imperial Whs 24:13
24 James Meadows Cleveland Wheelers CC 24:20
25 Steve Burrows Vive Le Velo 24:22
26 Chris Harris Holme Valley Whs 24:24
27 adrian Stott Jackpot Racing 24:27
28 Andy Marshall VS Cycles Brighouse 24:29
29 Steven Smith Yorkshire Road Club 24:42
30 Declan Bowler Stockton Wheelers CC 24:42
31 Adam Cockroft Albarosa CC 24:43
32 Chris Johnson Valley Striders Cycling Club 24:44
33 Phil Barnes Team Swift 24:46
34 Ian BROWN Seacroft Whs 24:49
35 Martin Pearson Royal Air Force Cycling Association 24:59
36 Richard Bielby Hull Thursday RC 25:13
37 paul mapletoft Kiveton Park Cycling Club 25:14
38 Alasdair Bruce Yorkshire Road Club 25:17
39 Michael Lamb Kiveton Park Cycling Club 25:20
40 Andy Whitehead Rockingham CC 25:21
41 Richard walker Hull Thursday RC 25:46
42 Kirsty Smith Team Swift 25:50
43 Greg Kershaw Drighlington BC 25:51
44 Stephen Lloyd Bronte Whs 25:55
45 Alex Smethurst Team Swift 25:59
46 NEIL TRENCH Rockingham CC 26:03
47 David Lacy Yorkshire Road Club 26:04
48 Simon Wright York Cycleworks 26:05
49 Mike Furby Valley Striders Cycling Club 26:05
50 Matt Bourne Huddersfield Star Whs 26:08
51 Carmelo Luggeri CC Ashwell 26:08
52 nigel austin Ilkley CC 26:14
53 John Eric Potter Bridlington CC 26:17
54 Paul Brierley Huddersfield RC 26:19
55 Debra Charlesworth Cliff Pratt Racing 26:26
56 anthony keyworth Kiveton Park Cycling Club 26:30
57 gary simpson Jackpot Racing 26:32
58 paul ruta 26:33
59 Alec Pearson Valley Striders Cycling Club 26:36
60 Paul Heggie Birdwell Wheelers 26:40
61 karen taylor 26:53
62 Maria Mulleady Team Swift 27:03
63 allen bell Yorkshire Road Club 27:06
64 Andrew Newey Ribble Valley C&RC 27:09
65 James Grainger Wakefield CC 27:16
66 jonathan Reid Calder Clarion 27:40
67 mike potter 27:55
68 Steven Woodrup Yorkshire Road Club 28:05
69 Andrew Akers Holmfirth C C 28:09
70 sharon clifford WCS Racing Team 28:35
71 Connor Wilson Hull Thursday RC 28:40
72 Jason Drake Cyclesense CC 28:49
73 Liz Hills Otley CC 29:59
74 alan sides 32:45
75 Ala Whitehead Rockingham CC 32:50
76 Howard Bednarek Jackpot Racing 33:51
77 james lawley Barrow Central Wheelers 41:52
72 Inch gear
1 Steven Wigglesworth Featherstone RC 25:47
2 Jim Trevor Hull Thursday RC 25:26
3 Kevin Melia VC Bradford 27:43
4 Sarah Lewthwaite East Bradford CC 28:49
5 Ian Lindsay Drighlington BC 29:06
6 David Jacketts Hull Thursday RC 29:19
Tandem
1 Simon Beldon SSLL Racing Team 23:46
1 alex Beldon Ilkley CC 23:46
2 Julie Smithies Cyclesense CC 25:17
2 John Smithies Cyclesense CC 25:17
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- Youth Result: Milton Keynes Youth Development Races
- TT Result: Southern Counties CU Sporting 21
- TT Result: Manchester & District TTA 10m TT
- TT Result: Northampton & District CA 10m TT
- TT Result: Knockhill Mountain Time Trial
- Youth Result: Lawford Youth Series
- TT Result: Bristol South CC Hardriders
- TT Result: Newmarket Cycling & Triathlon Club TT
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- TT Result: Orwell Velo 15m TT
- TT Result: Hull Thursday RC Hard Riders 2Up
- TT Result: VC Sevale 10m TT
- TT Result: Maldon & District CC Hilly 22m TT
- Youth Result: SCC Youth Races
- Youth Result: ERC Ben Forsyth CRY Youth Race Day
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Crit Result: Not the Portsmouth Easter Circuits
- Crit Result: March Hare Classic
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #3
- Crit Results: Spring MK Bowl Series #3
- Crit Result: No Nonsense Circuit Races 1
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #3
- RR Result: NCRA Handicap RR #3
- RR Result: Halesowen Academy Road Race
- RR Result: Primavera Pursuit Road Race
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- TT Result: VTTA Kent 8 mile TT
- TT Result: Kernow Racing Team TT
- TT Result: Banbury Star CC 21m TT
- TT Result: Velo Club St Raphael 16.5 TT
- TT Result: Port Talbot Whs 13m TT
- TT Result: Cleveland Whs Sporting 21.7m TT
- TT Result: Velotik RT 15m TT
- TT Result: Border City Whs Hilly 20.2m TT
- TT Result: Hemel Hempstead CC 16m TT
- Result/Report: Nick Corkill RR
Other News on VeloUK
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique
- Event News: CiCLE Classic (Women & Junior Men)