Adam Wild fastest in the Cramlington CC 18 mile time trial north of Newcastle on Saturday
Result: Cramlington CC 18
1 Adam Wild Tyneside Vagabonds CC 38:31:00
2 Graham Crammond Muckle Cycle Club 39:24:00
3 chris mather Derwentside CC 39:39:00
4 Phil Hall Breeze Bikes RT 39:41:00
5 Dean Penfold Cestria Cycles Racing Team 39:46:00
6 tim irwin Tyneside Vagabonds CC 39:46:00
7 Andrew Hall GS Metro 39:56:00
8 Steven Craggs Blaydon CC 40:04:00
9 Harry Walker Team Swift 40:21:00
10 Kris Whitelaw Muckle Cycle Club 40:23:00
11 Matt Collison Muckle Cycle Club 40:32:00
12 lewis timmins Muckle Cycle Club 40:52:00
13 Daniel Dixon Gosforth RC 40:54:00
14 russ richardson Teesdale CRC 41:07:00
15 darren williamson Muckle Cycle Club 41:11:00
16 Dan Evans Adept Precision RT 41:13:00
17 Matthew Webb Houghton CC 41:19:00
18 Tom Whelan Sunderland Clarion 41:26:00
19 Ian Norris Blumilk.com 41:36:00
20 Terry Wilkinson Tyne & Wear Fire & Rescue Service CC 41:45:00
21 John Routledge Barnesbury CC 42:10:00
21 Nicholas Stevenson Blaydon CC 41:55:00
23 Colin Atkinson Muckle Cycle Club 42:16:00
24 Michael Todd Derwentside CC 42:22:00
25 david robinson Tyneside Vagabonds CC 42:50:00
26 Darren Stow Cramlington CC 42:51:00
27 Colin Humphrey Houghton CC 43:02:00
28 Adam Wilson Cramlington CC 43:04:00
29 Shaun Brannan Muckle Cycle Club 43:05:00
30 Philip KENNELL Gosforth RC 43:19:00
31 Liam Whitelaw Cramlington CC 43:26:00
31 Thomas Hooper GS Metro 43:26:00
33 Tim Nichol Derwentside CC 43:36:00
34 Mark Atkinson Cramlington CC 43:37:00
35 Stephen Locker Tri Northumberland (Tri North) 43:48:00
35 David Donaldson Derwentside CC 43:48:00
37 Paul Hague Gosforth RC 43:50:00
38 Craig Fenwick Team Swift 44:07:00
39 Don Speight Tyneside Vagabonds CC 44:10:00
40 Mark Tully Sunderland Clarion 44:15:00
41 Alan Lang Hartlepool CC 44:31:00
42 Robert Murdoch Teesdale CRC 44:37:00
43 greg charlton Muckle Cycle Club 44:50:00
44 James Dytham Tri Northumberland (Tri North) 45:31:00
45 phil Watson Hadrian R.T 45:37:00
46 Mark Ambury Cramlington CC 45:40:00
47 Neil Parkin Derwentside CC 45:41:00
48 Paul Robson Houghton CC 45:42:00
49 Sam Dodd Barnesbury CC 45:47:00
50 Bryan Laycock Alnwick Cycling Club 45:50:00
51 Jock Bolam Breeze Bikes RT 46:28:00
52 Tom Guy Sunderland Clarion 46:33:00
53 Stephen McIntosh Barnesbury CC 46:58:00
53 Clive Horton Barnesbury CC 46:58:00
55 Keith Sibbald Cramlington CC 47:16:00
56 Tony Thompson North Racing 47:17:00
57 David Pritchard Kennoway Road Club 47:22:00
58 Alan Macaulay Tyneside Vagabonds CC 47:36:00
59 David Cole Derwentside CC 47:48:00
60 Keith Fawcett Blaydon CC 48:11:00
61 Andrew Hardy Houghton CC 48:58:00
62 john hopper Cramlington CC 49:00:00
63 Steven Marks Tyne Tri 49:02:00
64 Dan Hodson Muckle Cycle Club 49:09:00
65 Raymond Bell Derwentside CC 49:15:00
66 Gemma Hutchins Blaydon CC 49:24:00
67 Stephen Hill Alnwick Cycling Club 49:27:00
68 Charlotte Cooper GS Metro 49:29:00
69 Teri Wishart GS Metro 49:54:00
70 Wayne Baker Blaydon CC 50:41:00
71 Christine Burns Tyne Tri 51:46:00
71 Steven Homer Houghton CC 51:46:00
73 Stephen Cummings Blaydon CC 51:50:00
74 Jen McMahon Muckle Cycle Club 52:34:00
75 Tania Tucker Tyneside Vagabonds CC 52:46:00
76 phil dunn Wansbeck CC 53:43:00
77 Justine Norman Breeze Bikes RT 54:54:00
78 Maddy Hall Alnwick & District Triathlon Club 59:44:00
79 gareth davies Barnesbury CC 01:04:05
80 Angie Doughty Alnwick Cycling Club 01:05:46
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- RR Result: East Cleveland Classic
- Features, Reports, Results
- Crit Result: CDPP Sport Crit Series 1
- Crit Result: SACA Salt Ayre Series 1
- Crit Result: Portsmouth Evening Circuits 4
- Crit Result: Rowe & King Maindy 1
- Q&A: Charlie Abraham (Lee Valley Youth Junior Cycling Team)
- Events: SSSCCRRL Road Race League
- Youth Result: Isle of Man Youth League
- Youth Result: Lawford Youth Series (Curborough) #2
- Crit Result: Full Gas Summer Circuit Series #2
- Crit Result: Ride Flux Spring Crit series #2
- Youth Result: Maindy Flyers Freewheel League 1
- Ribble Collective: Ride More in ’24
- Crit Result: Tameside Cycling Development Circuit Races 1
- Crit Result: 2024 West Thames League 1
- Startlist: The Drummond Trophy
- TT Result: VTTA Surrey/Sussex 10 mile TT
- EVENTS: Proper Northern Road Races – Round 2 Oakenclough
- TTT Result: Scorton TTT
- TT Result: Manchester & District TTA 25m TT
- TT Result: Stowmarket & District CC 15m TT
- TT Result: Paceline RT Sporting TT
- TT Result: Hereford & District Wheelers 25m TT
- RR Result: Yorkshire RRL #1
- Crit Result: Scottish Student Cycling Criterium Championships
- Events: Dave Peck Memorial
- TT Result: Blaydon CC Two Up TT
- TT Result: Kent CA 10m TT
- TT Result: Wessex RC 24m TT
- TT Result: Easterley RC 25m TT
- TT Result: Cranbrook CC 10m TT
- TT Result: Penzance Wheelers 12.5m TT
- TT Result: Fife Century RC 25m TT
- TT Result: Bramley Wheelers 10m TT
- TT Result: Mid Shropshire Wheelers 25m TT
- Youth Result: Hog Hill GP (National Youth Series)
- RR Result: Velo Club Venta Spring Road Race
- News: Women’s Tour of Britain
- Crit Result: Ennerdale Season Openers 2
- RR Result: NCRA Handicap RR (week 5)
- RR Result: Surrey League 2/3 (April 14)
Other News on VeloUK
- Events: SSSCCRRL Road Race League
- Ribble Collective: Ride More in ’24
- Startlist: The Drummond Trophy
- EVENTS: Proper Northern Road Races – Round 2 Oakenclough
- Events: Dave Peck Memorial
- News: Women’s Tour of Britain
- Startlist: PB Performance Espoirs Road Race
- East Cleveland Classic: Saint Piran Team
- News: New kit for Ribble Rebellion Riders
- Events: Halesowen Friday Track Nights
- Team News: Ribble Rebellion off to the USA
- News: Pedal Club Lunch (March)
- Rider News: Winning start for Billy Ladle
- News: CiCLE Classic 2024
- Startlist: Stars of the SW Men’s U23 RR
- Startlist: Danum Trophy 2024 (Nat B)
- Startlists: London Dynamo Road Races
- Startlist: La Fleche Waltonne Road Races (BMCR)
- Meet Ribble HoloRider
- Startlists: East Cleveland Classic 2024
- Former Winners: Lincoln Grand Prix
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)