World Junior CycloCross champion Tom Pidcock wins the first round of the Junior National Road Race Series, the Cadence Road Race in Wales
Result: Junior RR Series Round 1
(thanks Richard)
1 Thomas Pidcock PH-MAS/Paul Milnes/Oldfield ERT J1 02:43:40.000
2 Oscar Mingay Wales FJ2 02:43:59.000
3 Jim Brown PH-MAS/Paul Milnes/Oldfield ERT FJ2 02:44:09.000
4 Charles Page Cycle Team OnForm J2 02:44:11.000
5 Rhys Britton Wales J1 02:44:11.000
6 Ethan Vernon Team Corley Cycles FJ2 02:44:11.000
7 Alex Ridehalgh Spokes Racing Team FJ2 02:44:11.000
8 Richie Allen Brother NRG Driverplan J2 02:44:11.000
9 Tobias Dahlhaus London Dynamo J2 02:44:15.000
10 Charley Calvert BournemouthArrow/HotelCollingwood FJ2 02:44:15.000
11 Harry Yates Hargroves-Ridley-Montezuma J2 02:44:15.000
12 Jamie Ridehalgh HMT with JLT Condor J2 02:44:15.000
13 William Tidball PH-MAS/Paul Milnes/Oldfield ERT FJ2 02:44:17.000
14 Liam Davies Catford CC J2 02:44:17.000
15 Harry Hardcastle WHEELBASE CABTECH JUNIOR RT J2 02:44:17.000
16 Jordan Reed Bike Box Alan J2 02:44:23.000
17 Jake Stewart Swinnerton Cycles J1 02:44:24.000
18 Joshua Price Backstedt Cycling FJ2 02:44:26.000
19 Dylan Hughes Spokes Racing Team FJ3 02:44:29.000
20 William Lewis Team Vision Innovative Leisure J2 02:44:29.000
21 Joshua Sandman Herefordshire Cycling Club FJ2 02:44:29.000
22 Louis Rose-Davies Canyon UK J2 02:44:29.000
23 Jacques Sauvagnargues Zappi Racing Team J2 02:44:29.000
24 Adam Kelly Equiom IOM Junior Cycling Team FJ3 02:44:29.000
25 Jake Wright Zappi Racing Team J2 02:44:32.000
26 William Raymond VC Londres FJ2 02:44:36.000
27 Samuel Allen Lee Valley Youth Cycling Club FJ3 02:44:36.000
28 Tom Dussek Nottingham Clarion CC FJ3 02:44:36.000
29 George Wharton Spokes Racing Team J2 02:44:36.000
30 Zak Coleman Strada-Sport J2 02:44:39.000
31 Matthew Taylor WHEELBASE CABTECH JUNIOR RT FJ2 02:44:39.000
32 Fred Wright VC Londres J1 02:44:44.000
33 Elliot Reed Identity Racing J2 02:44:44.000
34 Theo Modell Team Corley Cycles FJ2 02:44:46.000
35 Elliot Haigh Team Milton Keynes J2 02:44:46.000
36 Theo Hartley Identity Racing J2 02:44:46.000
37 Joseph Laverick Catford CC FJ3 02:44:49.000
38 Matthew Shepherd Lee Valley Youth Cycling Club J2 02:44:50.000
39 Giles Clark Team Vision Innovative Leisure J2 02:44:55.000
40 Jack Nash Marsh Tracks Race Team J2 02:45:11.000
41 Anthony Anderson Sigma Sport.co.uk J1 02:45:15.000
42 Thomas Bostock Equiom IOM Junior Cycling Team FJ2 02:45:22.000
43 Finn Crockett Spokes Racing Team J2
44 Toby Tanfield 02:45:58.000 Brother NRG Driverplan FJ3 02:45:58.000
45 Matthew Burke 02:46:06.000 Backstedt Cycling FJ2 02:46:06.000
46 Josh Copley 02:47:56.000 Catford CC J2 02:47:56.000
47 Michael Parry 02:51:27.000 Eastern Region J2 02:51:27.000
48 Matthew Shaw 02:55:26.000 WHEELBASE CABTECH JUNIOR RT FJ2 02:55:26.000
49 Ryan Watkins 02:55:37.000 Cardiff Ajax CC FJ3 02:55:37.000
50 William Orrell-Turner 02:56:06.000 WHEELBASE CABTECH JUNIOR RT FJ2 02:56:06.000
51 Harry Gillett 02:56:58.000 Zappi Racing Team FJ2 02:56:58.000
52 Brad Dransfield 05:09:03.000 Bike Box Alan J2 05:09:03.000
53 Morgan Curle 05:12:50.000 Bristol Cycling Development Squad FJ3 05:12:50.000
54 Rhys Pilley 05:18:51.000 Jersey Cycling Association J3 05:18:51.000
55 Will Swarbrick 05:18:51.000 Bath Cycling Club J2 05:18:51.000
56 Brecon Burnett 05:20:22.000 Cardiff Ajax CC FJ3 05:20:22.000
57 Harvey McNaughton 05:37:44.000 I-Team Cyclists’ Club J2 05:37:44.000
58 Red Walters 06:16:48.000 Sotonia CC J2 06:16:48.000
59 Corey Bale 06:20:28.000 Cycle Team OnForm FJ3 06:20:28.000
60 George Beck 06:20:28.000 Bath Cycling Club J2 06:20:28.000
61 Jacob Tresham 06:20:28.000 Team Corley Cycles J2 06:20:28.000
62 Harrison Wood 06:31:06.000 Mid Devon CC FJ3 06:31:06.000
63 Ollie Williams 06:33:27.000 VC Meudon J2 06:33:27.000
64 Robbie Pollard 06:33:34.000 Otley CC J2 06:33:34.000
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Youth Result: Milton Keynes Youth Development Races
- TT Result: Southern Counties CU Sporting 21
- TT Result: Manchester & District TTA 10m TT
- TT Result: Northampton & District CA 10m TT
- TT Result: Knockhill Mountain Time Trial
- Youth Result: Lawford Youth Series
- TT Result: Bristol South CC Hardriders
- TT Result: Newmarket Cycling & Triathlon Club TT
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- TT Result: Orwell Velo 15m TT
- TT Result: Hull Thursday RC Hard Riders 2Up
- TT Result: VC Sevale 10m TT
- TT Result: Maldon & District CC Hilly 22m TT
- Youth Result: SCC Youth Races
- Youth Result: ERC Ben Forsyth CRY Youth Race Day
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Crit Result: Not the Portsmouth Easter Circuits
- Crit Result: March Hare Classic
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #3
- Crit Results: Spring MK Bowl Series #3
- Crit Result: No Nonsense Circuit Races 1
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #3
- RR Result: NCRA Handicap RR #3
- RR Result: Halesowen Academy Road Race
- RR Result: Primavera Pursuit Road Race
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- TT Result: VTTA Kent 8 mile TT
- TT Result: Kernow Racing Team TT
- TT Result: Banbury Star CC 21m TT
- TT Result: Velo Club St Raphael 16.5 TT
- TT Result: Port Talbot Whs 13m TT
- TT Result: Cleveland Whs Sporting 21.7m TT
- TT Result: Velotik RT 15m TT
- TT Result: Border City Whs Hilly 20.2m TT
- TT Result: Hemel Hempstead CC 16m TT
Other News on VeloUK
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique