Result: Yorkshire Cycling Federation 10

Dave Bramley fastest by 13 seconds in Yorkshire Cycling Federation 10 mile time trial on the O10/9 (Sunday), deadheat for second with Richard Sharp & Harry Buxton

RST Cycle Clothing & Trigon Bikes

Result: Yorkshire Cycling Federation 10

1 Dave Bramley Team Swift 21:30
2 Richard Sharp York Cycleworks 21:43
2 Harry Buxton T.H.R.E. Datawolves R.T. 21:43
4 Richard Dean Team Swift 21:45
5 Mark Wolstenholme Team Swift 21:52
6 Blair Buss SSLL Racing Team 22:03
7 Dan Taylor Birdwell Wheelers 22:24
8 Lawrence Burrows Vive Le Velo 22:25
9 Trevor Mayne Birdwell Wheelers 22:27
10 Keith Ainsworth Langsett Cycles Race Team 22:32
11 Ian Garbett Holmfirth C C 22:38
12 Steve Gore-Browne Team Swift 22:43
13 Nick Rogers Team Swift 23:03
14 Tim Fearn Langsett Cycles Race Team 23:06
15 Xavier Scott Andy Moore Autocentres Racing 23:08
16 David PARTRIDGE Team Cystic Fibrosis 23:14
17 Richmond Denton Parentini Test Team 23:22
18 Garreth Bruff Barnsley Road Club 23:34
19 Tim Humphries Team Swift 23:37
19 Dominic Watts Veloviewer 23:37
19 Thomas Booth Birdwell Wheelers 23:37
22 Richard Hey Holme Valley Whs 23:43
23 Steve Burrows Vive Le Velo 23:45
24 Steven Hollowood Kiveton Park Cycling Club 23:50
25 Daniel Shaw Halifax Imperial Whs 23:51
26 Jim Trevor Hull Thursday RC 23:53
27 Gary Hunt Hartlepool CC 24:07:00
28 Tomasz Parzyk Drighlington BC 24:08:00
29 Simon Ward Scarborough Paragon CC 24:10:00
30 Steve Hancock Calder Clarion 24:11:00
31 Tony Johnson Barnsley Road Club 24:23:00
32 Adam Cockroft Albarosa CC 24:24:00
33 Chris Harris Holme Valley Whs 24:28:00
34 Dave Nolan Trainsharp 24:38:00
35 Andy Whitehead Rockingham CC 24:42:00
36 Fiona Sharp York Cycleworks 24:52:00
37 Steven Smith Yorkshire Road Club 24:54:00
38 Alan Lang Hartlepool CC 25:07:00
39 Vicky Jowett Albarosa CC 25:24:00
40 Alex Smethurst Team Swift 25:34:00
41 NEIL TRENCH Rockingham CC 25:35:00
41 Sam Leng Malton Whs 25:35:00
43 Greg Godley Birdwell Wheelers 26:01:00
44 David Buxton Rotherham Wheelers Cycling Club 26:03:00
45 Maria Mulleady Team Swift 26:06:00
46 Ian Mortimer Drighlington BC 26:11:00
47 Gordon Wordsworth Rutland Cycling Club 26:24:00
48 Alix Archer Sheffrec CC 26:40:00
49 Martin Turner Holmfirth C C 26:41:00
50 John White Holmfirth C C 26:52:00
51 Anthony McNamara Rockingham CC 26:53:00
52 Ian Ambler Rockingham CC 26:55:00
53 Tony Stott VTTA (Yorkshire) 27:01:00
54 Adrian Jackson Retford & District Whs 27:04:00
55 ALEX HARRIS Holme Valley Whs 27:27:00
56 Mike Potter Scarborough Paragon CC 27:29:00
57 Phil Wright Hartlepool CC 27:39:00
58 Aaron Dodd Holmfirth C C 27:53:00
59 Andrew Akers Holmfirth C C 28:21:00
60 Sarah Hulme City RC (Hull) 28:32:00
61 Jonathan Reid Calder Clarion 28:40:00
62 Susan Sanders Drighlington BC 29:02:00
63 Joe Mitchell Holmfirth C C 29:04:00
64 Harriet Breakey Holmfirth C C 30:03:00
65 Scott Orme Holmfirth C C 30:05:00
66 Mike Williams Team Swift 30:35:00
67 RUBY YATES Holmfirth C C 31:10:00
68 John Melvyn Bedford Holmfirth C C 31:45:00
69 Tracey Coldwell Holmfirth C C 32:13:00
70 Ala Whitehead Rockingham CC 32:19:00
71 Dave Carrick Holmfirth C C 32:31:00

… continued after advert

2016_ShuttVeloRapideAdvert

xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx

AlpsCyclesMidstory

 

Send your results as well as club, team & event news here

Cero


Other Results on VeloUK (including reports containing results)


Other News on VeloUK

Tags: