Emyr Davies and Tom Hargreaves winners at the Hillingdon Tuesday Circuit race League (April 18)
Result: Hillingdon Tuesday League
3/4
1 Emyr Davies Rapha Cycling Club
2 Kristian Kolev Watford Velo Sport
3 Harry Savell Watford Velo Sport
4 Andrew Pink WyndyMilla
5 Andreas Feuersinger Pearson Cycling Club
6 Kevin Chandler Watford Velo Sport
7 Jose Soler Sarmiento Handsling Racing
8 Guk Xon Sigma Sport.co.uk
9 Paul Buckley SD Racing Team
10 Euan Baines London Dynamo
11 Darryl Lusardi Willesden Cycling Club
12 Matthew Grey Spokes BPC Racing
13 Peter Groves London Dynamo
14 Jim Bainbridge
15 Duncan Clark Kingston Wheelers CC
16 Johnathan Sargeant WDMBC/Specialized Ruislip
17 Jack Kitching Durham University Cycling Club
18 David Gayler Kenton RC
19 Ben Ackland London Baroudeurs
20 Roman Piotrowski
21 Stephen Harvey Paceline RT
22 Joshua Davies CC London
23 Victor Aguirre Handsling Racing
24 Dexter Fox Army Cycling Race Team (ACRT)
25 Mike Diggins The Bike Loft
26 Christopher Try WDMBC/Specialized Ruislip
27 Alex Jones Sigma Sport.co.uk
28 James Harvey Royal Air Force CA
29 Daren Austin Twickenham CC
30 Max O’Connor Thames Velo
31 Sam Hodges Pearson Cycling Club
32 Ben Voller Twickenham CC
33 James Ferguson SD Racing Team
34 Nicholas Hale Farnborough & Camberley CC
35 William Gratton
36 Christine Robson VC Londres
37 Cedric Rubenstein
38 Anthony Cosstick Chippenham & Dist Whls
39 John Haygarth The Bike Loft
40 Alfie Banks Catford CC Equipe/Banks
41 Joseph West Sigma Sport.co.uk
42 Desmond Gayler Kenton RC
43 Alex Byrne-Smith Chiswick Cycling Club
44 Nick Currie
45 Paul Boden Cowley Road Condors
46 Luke Stratford Farnborough & Camberley CC
47 James Ferry Outdoor Traders Race Team
48 Siobhan McCulloch VC Meudon
49 Rob Weston
50 Marek Glowinski VC Londres
51 Dylan Campbell London Dynamo
52 Kenneth Henning SD Racing Team
53 Zbynek Simcik Chevaliers
54 Kevin Easterbrook Royal Air Force CA
55 James Orrock Mapperley CC
56 Ben Richardson Kettering CC
57 Ethan Forster
58 Peter Cornwall
E/1/2/3
1 Tom Hargreaves Nuun-Sigma Sport-London RT
2 Lewis Atkins Nuun-Sigma Sport-London RT
3 Justin Hoy Nuun-Sigma Sport-London RT
4 Ben Seneviratne Full Gas Racing Team
5 Lee Smith Nuun-Sigma Sport-London RT
6 Alec Briggs The 5th Floor Cycle Club
7 Yanto Barker Le Col
8 Jamie Francis London Dynamo
8 Richard Keeping Full Gas Racing Team
10 George Gori Nuun-Sigma Sport-London RT
11 Jake Howes Team Vision Innovative Leisure
12 Matthew Clarke Canyon UK
13 Oliver Cliff TBW Bottecchia Wigmore RT
14 Gavin Ryan London Dynamo
15 Iain Cook VC Londres
16 Alex Paton Madison Genesis
17 Anthony Anderson Sigma Sport.co.uk
18 Josh Copley Catford CC Equipe/Banks
19 Chris Carter Newport Shropshire CC
20 Dante Carpenter Hosté TAAP Storck
21 Kevin Argent Sigma Sport.co.uk
22 Chris Burns TMG Horizon Cycling Team
23 Sam Calder Morvelo Basso RT
24 Samuel Henning Richardsons-Trek RT
25 Robert Cheng Mono CC
26 John Hale
27 Will Scott VC10
28 Edmund Bishop VC Meudon
29 Joseph Kirton VC Norwich
30 Robert Moore Nuun-Sigma Sport-London RT
31 Unknown Rider
32 Riyadh Khamis Full Gas Racing Team
33 Daren Austin Twickenham CC
34 Roman Piotrowski
35 Neil Heffernan Kenton RC
36 Ben Ackland London Baroudeurs
37 Barnabas Purbrook Nuun-Sigma Sport-London RT
38 Peter Chapman Thames Velo
39 Louis Francis Watford Velo Sport
40 Andrew Brown The Bike Loft
41 Jonathan Donald
42 Oliver Blagden VELOFLOW CC
43 Robin Basford WyndyMilla
44 Tom Wiley Rapha Cycling Club
45 Joshua Lawless Catford CC Equipe/Banks
46 Jonathan Williams Amersham Road Cycling Club
47 Michael Skipsey Beds Road Race Team
48 Sam Christy London Dynamo
49 Jonathan Dredge Mono CC
50 Graham Crow Handsling Racing
xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- TT Result: VTTA East Midlands 10m TT
- TT Result: East Sussex CA 25m TT
- TT Result: VTTA Kent 30m Time Trial
- TT Result: Shaftesbury CC 25m TT
- TT Result: CTT Classic Series 3
- TT Result: Diss & District CC 25m TT
- TT Result: Icknield RC 20m TT
- TT Result: Royal Albert CC 10m TT
- TT Result: Southport CC 15m TT
- Crit Result: Milton Keynes Development Races
- This weekend: 18th CiCLE Classic UCI 1.2
- The Dave Peck Memorial: British Women’s Team Cup 2
- BMCR RESULT: National A/B RR and Echelon Cycles Stallard races
- RR Result: PB Performance U23 Nat Series RR
- RR Result: Proper Northern Road Races (Oakenclough)
- RR Result: Drummond Trophy
- Crit Result: Thruxton Tuesday Series 2
- Crit Result: CDPP Sport Crit Series 1
- Crit Result: SACA Salt Ayre Series 1
- Crit Result: Portsmouth Evening Circuits 4
- Crit Result: Rowe & King Maindy 1
- Q&A: Charlie Abraham (Lee Valley Youth Junior Cycling Team)
- Events: SSSCCRRL Road Race League
- Youth Result: Isle of Man Youth League
- Youth Result: Lawford Youth Series (Curborough) #2
- Crit Result: Full Gas Summer Circuit Series #2
- Crit Result: Ride Flux Spring Crit series #2
- Youth Result: Maindy Flyers Freewheel League 1
- Ribble Collective: Ride More in ’24
- Crit Result: Tameside Cycling Development Circuit Races 1
- Crit Result: 2024 West Thames League 1
- Startlist: The Drummond Trophy
- TT Result: VTTA Surrey/Sussex 10 mile TT
- EVENTS: Proper Northern Road Races – Round 2 Oakenclough
- TTT Result: Scorton TTT
- TT Result: Manchester & District TTA 25m TT
- TT Result: Stowmarket & District CC 15m TT
- TT Result: Paceline RT Sporting TT
- TT Result: Hereford & District Wheelers 25m TT
- RR Result: Yorkshire RRL #1
Other News on VeloUK
- This weekend: 18th CiCLE Classic UCI 1.2
- Events: SSSCCRRL Road Race League
- Ribble Collective: Ride More in ’24
- Startlist: The Drummond Trophy
- EVENTS: Proper Northern Road Races – Round 2 Oakenclough
- Events: Dave Peck Memorial
- News: Women’s Tour of Britain
- Startlist: PB Performance Espoirs Road Race
- East Cleveland Classic: Saint Piran Team
- News: New kit for Ribble Rebellion Riders
- Events: Halesowen Friday Track Nights
- Team News: Ribble Rebellion off to the USA
- News: Pedal Club Lunch (March)
- Rider News: Winning start for Billy Ladle
- News: CiCLE Classic 2024
- Startlist: Stars of the SW Men’s U23 RR
- Startlist: Danum Trophy 2024 (Nat B)
- Startlists: London Dynamo Road Races
- Startlist: La Fleche Waltonne Road Races (BMCR)
- Meet Ribble HoloRider
- Startlists: East Cleveland Classic 2024
- Former Winners: Lincoln Grand Prix
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT