Eileen Burns (Women) and Kieron Davies (Men) winners in the Welsh CA Time Trial Championships near Swansea
Result: Welsh CA Time Trial Champs
Men
1 Kieron Davies DRAG2ZERO 45:24:00
2 ioan smallwood Cardiff Ajax CC 47:36:00
3 George Evans Team Bottrill / HSS Hire 48:24:00
4 andy jackson SSLL Racing Team 48:28:00
5 Lewis Keightley Team Bottrill / HSS Hire 48:42:00
6 Robert West AeroCoach 49:47:00
7 Christopher Gibbard Bynea Cycling Club 50:06:00
8 James Phillips Dream Cycling 50:35:00
9 Philip Tucker Bynea Cycling Club 50:47:00
10 Greg Parker Velo Club St Raphael 50:49:00
11 David Bucknall Royal Dean Forest Cycle Club 51:02:00
12 Gavin MacDougall Tavistock Whs CC 51:26:00
13 Jonathan Gates Royal Air Force Cycling Association 51:31:00
14 Graham Kemp Team Bottrill / HSS Hire 51:45:00
15 Luke Cornish Cwmcarn Paragon Road Club 51:45:00
16 Chris Massey Team Bottrill / HSS Hire 52:03:00
17 Christopher Jones Ride Bike Wales 52:06:00
18 Paul Jones Primera-Teamjobs 52:17:00
19 Michael Lewis Rhyl CC 52:22:00
20 Christopher Holman Team Bottrill / HSS Hire 52:32:00
21 Carwyn Davies Cwmcarn Paragon Road Club 52:37:00
22 Garry Ellis Energy Cycling Club/Clwb Beicio Egni 52:44:00
23 Adrian Lane 1st Chard Wheelers 52:50:00
24 Andrew Rowles Cardiff Ajax CC 52:52:00
25 Steven Cottington Bath Cycling Club 53:03:00
26 Neil Holden Lutterworth Cycle Centre Racing Team 53:09:00
27 Nick Young Yeovil Cycling Club 53:13:00
28 john Regan Pembrokeshire Velo 53:40:00
29 Nick Brown Team NBCC 53:44:00
30 dean ware Merthyr CC 53:49:00
31 Dyfan Evans Wrexham RC 53:51:00
32 ALUN OWEN CC Abergavenny / JP Signs & Print 54:01:00
33 David Francis Team NBCC 54:07:00
34 Gary Flower Acme Whs (Rhondda) CC 54:16:00
35 Mark Bradley Bristol South Cycling Club 54:25:00
36 Daniel Kempe Bristol South Cycling Club 54:29:00
37 Gareth Jones Clevedon & District Road Club 54:30:00
38 Richard Long Merthyr CC 54:38:00
39 Stephen Evans Bynea Cycling Club 54:50:00
40 Andy Davies Cardiff Jif 54:54:00
41 Paul Coles 73Degrees CC 55:00:00
42 Paul Winchcombe Chippenham & District Wheelers 55:12:00
43 Steve Curry Ogmore Valley Wheelers CC 55:24:00
44 Wayne Thomas Pontypool Road Cycling Club 55:31:00
45 chris scawn Plymouth Corinthian CC 55:34:00
46 stephen taylor Team NBCC 55:38:00
47 Grant Whiteside Pontypool Road Cycling Club 55:42:00
48 Alun Williams Energy Cycling Club/Clwb Beicio Egni 55:54:00
49 Anthony Hayward Milford Tritons Cycling Club 56:11:00
50 Jason Williams Cwmcarn Paragon Road Club 56:16:00
51 Wayne Owen Energy Cycling Club/Clwb Beicio Egni 56:39:00
52 David Evans Team Echelon 56:48:00
53 stuart mccormick Chester RC 56:57:00
54 Richard Coleman Stourbridge Velo 57:15:00
55 Gary Jones Pontypool Road Cycling Club 57:16:00
56 Tom Cox Northover VT / Rudy Project 57:17:00
57 Nigel Taylor Cardiff Triathletes 57:19:00
58 Terry Icke Velo Club St Raphael 57:36:00
59 mark andrews Merthyr CC 57:58:00
60 mike broadbent Swansea Wheelers/CS Abertawe 58:01:00
61 Robert Hughes Ride Bike Wales 58:22:00
62 Jon Vickery Cwmcarn Paragon Road Club 58:32:00
63 Steve Evans Bynea Cycling Club 58:38:00
64 Marco Marletta Cardiff Jif 58:49:00
65 Andrew Hayward Cwmcarn Paragon Road Club 58:51:00
66 Hugh Davies Port Talbot Whs CC 59:54:00
67 Paul Stephens Ross on Wye & Dist CC 59:56:00
68 Andrew Gibson Gravesend CC 01:00:31
69 Gareth Chislett CC Blaenau Gwent 01:02:18
70 Jeffrey Rees Acme Whs (Rhondda) CC 01:03:35
71 MARTIN LINES Worcester St. Johns CC 01:32:43
… continued after advert
Women and Juniors
1 Laurence Plant AS Test Team 51:35:00
2 Colin Parry Severn Valley Cycles 51:56:00
3 Tom Bowering PMR @ Toachim House 52:53:00
4 EILEEN BURNS Dig Deep Coaching 53:07:00 Female
5 Kate Allan DRAG2ZERO 53:09:00 Female
6 Josh Griffiths Bristol South Cycling Club 53:33:00
7 Joe Rees Cardiff Ajax CC 53:33:00
8 Rory Gilling Velo Club Montpellier 53:44:00
9 Nick Livermore Bristol South Cycling Club 53:53:00
10 Nathan Leaves NFTO Race Club 54:24:00
11 Tristian Manning Bynea Cycling Club 54:27:00
12 Michael Hill Chester RC 54:58:00
13 Simon Adcook Worcester St. Johns CC 55:07:00
14 James Grandfield Team CRANC 55:13:00
15 Thomas Dye Cardiff Ajax CC 55:39:00
16 Ian Lindsay Royal Navy & Royal Marines CA 55:54:00
17 Stephanie Post VeloSistas TT Team 55:56:00 Female
18 James Fritchley Trowbridge Cycling Club 56:20:00
19 Simon Witts Gloucester City Cycling Club 56:35:00
20 Rebecca Richardson Hafren CC 57:10:00 Female
21 Clarice Chung AS Test Team 57:29:00 Female
22 James Manson Cardiff Triathletes 57:41:00
23 Andrea Parish VeloSistas TT Team 57:50:00 Female
24 Owain Roberts Port Talbot Whs CC 58:02:00
25 Crystal Spearman NOPINZ 58:13:00 Female
26 Jason Roberts Bynea Cycling Club 58:14:00
27 Nadine Cannon VeloSistas TT Team 58:17:00 Female
28 Nick Sexton Islington Cycling Club 58:27:00
29 John Aspell Forza Cycles 58:52:00
30 Matthew Hanford Bynea Cycling Club 58:54:00
31 Simon Davies Milford Tritons Cycling Club 59:19:00
32 Robert Smith Warwickshire Road Club 59:26:00
33 John O’Dwyer Dursley Road Club 59:27:00
34 Paul Freegard Chippenham & District Wheelers 59:41:00
35 Mark Hillier Port Talbot Whs CC 01:00:27
36 Phil Guy North Shropshire Wheelers 01:00:45
37 Emma Angove Chippenham & District Wheelers 01:00:48 Female
38 Terry Anthony Ogmore Valley Wheelers CC 01:00:54
39 Neil Downes Forza Cycles 01:01:01
40 Danielle Flawn Tredz Bikes 01:01:02 Female
41 Russell Boon Avonlea/Treasure RT 01:01:21
42 Stephen Ratcliffe Brecon Wheelers 01:01:23
43 Kari Jones VeloSistas TT Team 01:01:23 Female
44 Lucy Davies Arctic Tacx RT 01:01:23 Female
45 Bethany Taylor Salt and Sham Cycle Club 01:01:25 Female
46 Roger Wood Pontypool Road Cycling Club 01:01:28
47 Jonathan Webb Gannet CC 01:01:32
48 ALISTAIR Morgan Pontypool Road Cycling Club 01:01:46
49 Les Thomas Port Talbot Whs CC 01:01:54
50 Robert Finch Arctic Tacx RT 01:02:09
51 KIRSTY MURRAY Pembrokeshire Velo 01:02:25 Female
52 Brad Davies Bynea Cycling Club 01:03:08
53 Geoff Edgerton North Shropshire Wheelers 01:03:08
54 Jasmine Bowyer Cardiff Ajax CC 01:03:39 Female
55 Emily TILLETT Liv CC – Epic Coaching 01:03:44 Female
56 Gareth Hill Abercynon Road Club 01:03:47
57 Joanna Knight Bristol South Cycling Club 01:04:11 Female
58 Alison Torode Born to Bike – Bridgtown Cycles 01:04:32 Female
59 Graham Smith Severn Road Club 01:04:36
60 Morgan Ley Port Talbot Whs CC 01:05:00
61 Deborah Sheridan Warwickshire Road Club 01:05:32 Female
62 Louise Georgi Giant CC – Halo Films 01:05:37 Female
63 Vince Evans Wrekinsport CC 01:06:32
64 Claire Hann Bristol & District Triathletes (BAD TRI) 01:07:06 Female
65 Robert Jones Bynea Cycling Club 01:07:57
66 Claire Manson Cardiff Triathletes 01:08:15 Female
67 John Howells Corinium Cycle Club 01:09:58
68 Diane Wynne VC Sevale (Malvern) 01:10:48 Female
69 Julie Stephens Ross on Wye & Dist CC 01:11:18 Female
70 Diane Hynam Bynea Cycling Club 01:15:06 Female
71 Paul Griffiths Cardiff Ajax CC 01:18:16
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Youth Result: Milton Keynes Youth Development Races
- TT Result: Southern Counties CU Sporting 21
- TT Result: Manchester & District TTA 10m TT
- TT Result: Northampton & District CA 10m TT
- TT Result: Knockhill Mountain Time Trial
- Youth Result: Lawford Youth Series
- TT Result: Bristol South CC Hardriders
- TT Result: Newmarket Cycling & Triathlon Club TT
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- TT Result: Orwell Velo 15m TT
- TT Result: Hull Thursday RC Hard Riders 2Up
- TT Result: VC Sevale 10m TT
- TT Result: Maldon & District CC Hilly 22m TT
- Youth Result: SCC Youth Races
- Youth Result: ERC Ben Forsyth CRY Youth Race Day
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Crit Result: Not the Portsmouth Easter Circuits
- Crit Result: March Hare Classic
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #3
- Crit Results: Spring MK Bowl Series #3
- Crit Result: No Nonsense Circuit Races 1
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #3
- RR Result: NCRA Handicap RR #3
- RR Result: Halesowen Academy Road Race
- RR Result: Primavera Pursuit Road Race
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- TT Result: VTTA Kent 8 mile TT
- TT Result: Kernow Racing Team TT
- TT Result: Banbury Star CC 21m TT
- TT Result: Velo Club St Raphael 16.5 TT
- TT Result: Port Talbot Whs 13m TT
- TT Result: Cleveland Whs Sporting 21.7m TT
- TT Result: Velotik RT 15m TT
- TT Result: Border City Whs Hilly 20.2m TT
- TT Result: Hemel Hempstead CC 16m TT
Other News on VeloUK
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique