James McCracken and Amy Monkhouse among the winners at round 2 of the Salt Ayre Cog Set Youth Series in Lancashire
Result: Salt Ayre Cog Set Youth Series 2
U16 Boys
1 James McCracken Salt Ayre Cog Set
2 Samuel Pugh Salt Ayre Cog Set
3 Bobby Horton Green Jersey RT
4 Jack Rutland Beacon Wheelers
5 George Ball Furness Future Flyers
6 Andrew Lemm Sportcity Velo
7 Sam Wedgwood Velo Club Cumbria
8 Cameron Kerbel
U16 Girls
1 Amy Monkhouse Team Jadan-Weldtite
2 Eve Barrow Salt Ayre Cog Set
3 Flora Knight Kendal Cycle Club
U14 Boys
1 John Roberts Salt Ayre Cog Set
2 Dylan Edwards Salt Ayre Cog Set
3 Tom Lees Salt Ayre Cog Set
4 Adam Bent Nutcracker Altura Racing
5 Isaac Atkinson Salt Ayre Cog Set
6 Callum Williams Salt Ayre Cog Set
7 Jake Edwards Salt Ayre Cog Set
8 John Egner
9 Andrew Huntington Salt Ayre Cog Set
10 William Dykes Salt Ayre Cog Set
U14 Girls
1 Nancye Roberts Salt Ayre Cog Set
2 Megan Howarth Salt Ayre Cog Set
3 Lucy Dalgleish Salt Ayre Cog Set
4 Sky Bookhart Salt Ayre Cog Set
U12 Boys
1 John Bardsley Salt Ayre Cog Set
2 Morgan Williams Salt Ayre Cog Set
3 Archie Honeysett Salt Ayre Cog Set
4 James Bent Border City Wheelers CC
5 Monty Nelhams Salt Ayre Cog Set
6 Luke Oakes Salt Ayre Cog Set
7 Freddie Dobson Kendal Cycle Club
8 Luke Leadbetter Salt Ayre Cog Set
9 Troy Hickling Salt Ayre Cog Set
10 James Blaylock Salt Ayre Cog Set
U12 Girls
1 Emilia Wood Salt Ayre Cog Set
2 Esther Wong Salt Ayre Cog Set
3 Niamh Barnsley-Ryan Salt Ayre Cog Set
4 Hannah Dykes Salt Ayre Cog Set
5 Megan de Lacy-Perkins Salt Ayre Cog Set
6 Manal Faisal Salt Ayre Cog Set
U10 Boys
1 Matthew Bell Beacon Wheelers
2 Oliver Oldham Salt Ayre Cog Set
3 Seth Hutchinson Salt Ayre Cog Set
4 Joshua Grogan Salt Ayre Cog Set
5 Jasper Davies Salt Ayre Cog Set
6 Johnny Swallow
7 Ronan Maher Salt Ayre Cog Set
8 Rio Egner
9 Oliver Ball Salt Ayre Cog Set
U10 Girls
1 Abby Johnston
2 Emily Pearl
U8 Boys
1 Sam Oldham Salt Ayre Cog Set
2 Louis Cornwall Salt Ayre Cog Set
3 Theo Helme Salt Ayre Cog Set
4 Harry Ball Salt Ayre Cog Set
5 Luke Hodgson Salt Ayre Cog Set
6 Berikkhan Zhaxybekov Blackpool Youth Cycle Associat…
U8 Girls
1 Robyn Lacey-Perkins
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- Former Winners: Lincoln Grand Prix
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Youth Result: Milton Keynes Youth Development Races
- TT Result: Southern Counties CU Sporting 21
- TT Result: Manchester & District TTA 10m TT
- TT Result: Northampton & District CA 10m TT
- TT Result: Knockhill Mountain Time Trial
- Youth Result: Lawford Youth Series
- TT Result: Bristol South CC Hardriders
- TT Result: Newmarket Cycling & Triathlon Club TT
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- TT Result: Orwell Velo 15m TT
- TT Result: Hull Thursday RC Hard Riders 2Up
- TT Result: VC Sevale 10m TT
- TT Result: Maldon & District CC Hilly 22m TT
- Youth Result: SCC Youth Races
- Youth Result: ERC Ben Forsyth CRY Youth Race Day
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Crit Result: Not the Portsmouth Easter Circuits
- Crit Result: March Hare Classic
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #3
- Crit Results: Spring MK Bowl Series #3
- Crit Result: No Nonsense Circuit Races 1
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #3
- RR Result: NCRA Handicap RR #3
- RR Result: Halesowen Academy Road Race
- RR Result: Primavera Pursuit Road Race
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- TT Result: VTTA Kent 8 mile TT
- TT Result: Kernow Racing Team TT
- TT Result: Banbury Star CC 21m TT
- TT Result: Velo Club St Raphael 16.5 TT
- TT Result: Port Talbot Whs 13m TT
- TT Result: Cleveland Whs Sporting 21.7m TT
- TT Result: Velotik RT 15m TT
- TT Result: Border City Whs Hilly 20.2m TT
Other News on VeloUK
- Former Winners: Lincoln Grand Prix
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands