Three wins from three for Jamie Davidson at the Bill and Chrissie Stuart Weekend of time trials
Result: Bill and Chrissie Stuart Weekend
Bill and Chrissie Stuart 10
1 Jamie Davidson Aberdeen Wheelers cycling club 00:20:54
2 Jordan Stronach Ythan CC 00:21:23
3 Colin Duncan Elgin CC 00:22:05
4 Chris Pitblado Moray Firth Cycling Club 00:22:33
5 Terry Christie Elgin CC 00:22:38
6 Alasdair Munro RT 23 00:22:44
7 Martin Chisholm Elgin CC 00:23:23
8 Jed Scott Moray Firth Cycling Club 00:23:26
9 Dean Cunningham Moray Firth Cycling Club 00:23:28
10 Brian Fishpool Cairngorm CC 00:23:30
11 Kevin Lackie RT 23 00:23:32
12 Hamish Scott Moray Firth Cycling Club 00:24:14
13 David Stuart Cromarty Firth CC 00:24:15
14 Paul Parrish Moray Firth Cycling Club 00:24:19
15 Andrew Cuthbert Elgin CC 00:24:22
16 Paul Black Elgin CC 00:24:23
17 Michael Gordon Moray Firth Cycling Club 00:24:36
18 Simon Dewis Elgin CC 00:24:36
19 Andy Duncan Ythan CC 00:24:42
20 Georgia Mansfield RT 23 00:25:05
21 Richard Hanson Ross-Shire RCC 00:25:11
22 Edward Atkinson Elgin CC 00:25:14
23 Nicholas Thom Ythan CC 00:25:22
24 Kenneth Dey Forres CC 00:25:59
25 Mervyn Stanley Elgin CC 00:26:08
26 George Grant Forres CC 00:26:44
27 Alan Cockburn East Sutherland Wheelers 00:26:48
28 Amanda Wagstaffe East Sutherland Wheelers 00:26:52
29 Lester Parker Elgin CC 00:26:57
30 Innes MacRitchie Moray Firth Cycling Club 00:27:05
31 Katrina Moir Ross-Shire RCC 00:28:35
32 Gordon Lawrie Forres CC 00:29:25
33 Alexander Crawford Caithness CC 00:29:45
34 David Kirton Kennoway RC 00:31:50
35 Alfie Fredman Forres CC 00:36:15
… continued after advert
Forres 25
1 Jamie Davidson Aberdeen Wheelers cycling club 00:54:48
2 Colin Duncan Elgin CC 00:57:31
3 Kenneth Riddle Moray Firth Cycling Club 00:58:47
4 Alan Smith Ythan CC 00:58:53
5 Chris Pitblado Moray Firth Cycling Club 00:59:07
6 Terry Christie Elgin CC 00:59:24
7 Keith Robertson Granite City RT 00:59:32
8 Mark Dryburgh Ross-Shire RCC 01:00:04
9 Jed Scott Moray Firth Cycling Club 01:01:05
10 Martin Chisholm Elgin CC 01:01:39
11 David Stuart Cromarty Firth CC 01:01:50
12 David Harter Forres CC 01:02:07
13 Paul Parrish Moray Firth Cycling Club 01:02:09
14 Kevin Lackie RT 23 01:02:50
15 Hamish Scott Moray Firth Cycling Club 01:03:23
16 Ian Grant Deeside Thistle CC 01:04:34
17 Andrew Cuthbert Elgin CC 01:05:16
18 Paul Black Elgin CC 01:05:44
19 Edward Atkinson Elgin CC 01:06:55
20 Georgia Mansfield RT 23 01:07:08
21 Noel Baxter Moray Firth Cycling Club 01:09:07
22 Kenneth Dey Forres CC 01:09:58
23 Innes MacRitchie Moray Firth Cycling Club 01:10:36
24 Amanda Wagstaffe East Sutherland Wheelers 01:12:52
25 Katrina Moir Ross-Shire RCC 01:14:57
26 David Kirton Kennoway RC 01:19:06
27 Stephen Sharpe Forres CC 01:21:14
Edinvale 17 mile Hilly
1 Jamie Davidson Aberdeen Wheelers cycling club 00:40:30
2 C Fletcher 00:42:07
3 Peter Fenwick Moray Firth Cycling Club 00:42:48
4 Gavin Dempster Moray Firth Cycling Club 00:42:52
5 Kenneth Riddle Moray Firth Cycling Club 00:43:28
6 Colin Duncan Elgin CC 00:43:56
7 Terry Christie Elgin CC 00:44:23
8 Noel Baxter Moray Firth Cycling Club 00:44:54
9 Keith Robertson Granite City RT 00:45:21
10 Chris Pitblado Moray Firth Cycling Club 00:46:03
11 David Harter Forres CC 00:47:39
12 Martin Chisholm Elgin CC 00:47:41
13 Alexander Whyte Moray Firth Cycling Club 00:47:58
14 Kyle Cartmell RT 23 00:49:11
15 Mervyn Stanley Elgin CC 00:51:31
16 Georgia Mansfield RT 23 00:52:10
17 Edward Atkinson Elgin CC 00:52:15
18 John Bond Forres CC 00:53:19
19 Innes MacRitchie Moray Firth Cycling Club 00:56:01
20 Katrina Moir Ross-Shire RCC 01:01:25
21 David Kirton Kennoway RC
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- RR Result: East Cleveland Classic
- Features, Reports, Results
- Crit Result: Tameside Cycling Development Circuit Races 1
- Crit Result: 2024 West Thames League 1
- Startlist: The Drummond Trophy
- TT Result: VTTA Surrey/Sussex 10 mile TT
- TTT Result: Scorton TTT
- TT Result: Manchester & District TTA 25m TT
- TT Result: Stowmarket & District CC 15m TT
- TT Result: Paceline RT Sporting TT
- TT Result: Hereford & District Wheelers 25m TT
- RR Result: Yorkshire RRL #1
- Crit Result: Scottish Student Cycling Criterium Championships
- Events: Dave Peck Memorial
- EVENTS: Proper Northern Road Races – Round 2 Oakenclough
- TT Result: Blaydon CC Two Up TT
- TT Result: Kent CA 10m TT
- TT Result: Wessex RC 24m TT
- TT Result: Easterley RC 25m TT
- TT Result: Cranbrook CC 10m TT
- TT Result: Penzance Wheelers 12.5m TT
- TT Result: Fife Century RC 25m TT
- TT Result: Bramley Wheelers 10m TT
- TT Result: Mid Shropshire Wheelers 25m TT
- Youth Result: Hog Hill GP (National Youth Series)
- RR Result: Velo Club Venta Spring Road Race
- News: Women’s Tour of Britain
- Crit Result: Ennerdale Season Openers 2
- RR Result: NCRA Handicap RR (week 5)
- RR Result: Surrey League 2/3 (April 14)
- Report/Result: TLI Cycling Dave Astles Memorial Races
- RR Result: Cadence Junior Road Race
- Crit Result: Matlock CC Darley Moor Circuit Race #1
- Startlist: PB Performance Espoirs Road Race
- Crit Result: RBL Race Series 1 (MK Bowl)
- Crit Result: Ride Flux Spring Crit series #1
- Crit Result: Portsmouth Evening Circuits
- Crit Result: Full Gas Summer Series 1
- East Cleveland Classic: Saint Piran Team
- News: New kit for Ribble Rebellion Riders
- Crit Result: Thruxton Midweek Circuit Races
Other News on VeloUK
- Startlist: The Drummond Trophy
- Events: Dave Peck Memorial
- EVENTS: Proper Northern Road Races – Round 2 Oakenclough
- News: Women’s Tour of Britain
- Startlist: PB Performance Espoirs Road Race
- East Cleveland Classic: Saint Piran Team
- News: New kit for Ribble Rebellion Riders
- Events: Halesowen Friday Track Nights
- Team News: Ribble Rebellion off to the USA
- News: Pedal Club Lunch (March)
- Rider News: Winning start for Billy Ladle
- News: CiCLE Classic 2024
- Startlist: Stars of the SW Men’s U23 RR
- Startlist: Danum Trophy 2024 (Nat B)
- Startlists: London Dynamo Road Races
- Startlist: La Fleche Waltonne Road Races (BMCR)
- Meet Ribble HoloRider
- Startlists: East Cleveland Classic 2024
- Former Winners: Lincoln Grand Prix
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT