Tom Mazzone of Metaltek Kuota and Craig Rogers winners at the Dolan Bikes Litherland Circuit Race league on Wednesday night in Liverpool
Result: Dolan Bikes Litherland League
E/1/2
1 Tom Mazzone Metaltek Kuota R.T.
2 Chris Fallon Kuota – Spinergy – GSG
3 George Higgins Birkenhead North End C.C.
4 Ross Prescott LJMU Cycling Team
5 Luke Jackson Harry Middleton C.C.
6 Dan Whelan Onimpex Bio Racer R.T.
7 Charlie Critchley High on Bikes
8 David Reece Saint Piran
9 Daniel Slater BC Private Member
10 Tom Mitchell Birkenhead North End C.C.
3/4
1 Craig Rogers Birkenhead North End C. C.
2 Simon Bradeley Pro Vision Race Team
3 Thomas Potter LJMU Cycling Team
4 Sean Bsswell LJMU Cycling Team
5 Stephen Burns North Cheshire Clarion
6 David Murphy Liverpool Mercury (Dolan) C.C.
7 Gareth Davies BC Private Member
8 Doug Arnold Liverpool Century R.C.
9 Jack Crook Liverpool Mercury (Dolan) C.C.
10 Robin Hennessy L’pool Phoenix C.C. Aintree
11 Paul Lawton Birkenhead North End C. C.
12 Max Moss LJMU Cycling Team
13 Pete Lees BC Private Member
14 Ian Kendall Liverpool Century R.C.
15 Jake Holder North Cheshire Clarion
16 Tony Harvey Harry Middeton C.C.
17 Paul Molyneux North Cheshire Clarion
18 James Thompson Liverpool Mercury (Dolan) C.C.
19 Adam Owens Liverpool Century R.C.
20 Ewan Whatling Birkenhead North End C. C.
21 Tom Green Ludlow C.C.
22 Terry Bolland Harry Middeton C.C.
Women
1 Madeleine Scott NCC Group-Kuota-Torelli
2 Helen Osguthorpe The Racing Chance Foundation
… continued after advert
Youth A – Boys Laps: 11
1 Thomas Mitchell Birkenhead North End C.C. 17m. 45s.
2 George Elliott Innovation Racing st
3 Alexander Whittle Liverpool Century R.C. @ 7 Secs.
4 Jake Owens Birkenhead North End C.C. @ 23 Secs.
5 Adam Smith Birkenhead North End C.C. st
6 Conor McKinnon Southport C.C. @ 26 secs.
7 Adam Hodgkinson North Cheshire Clarion @ 1m. 11s.
8 Alex Dobrowolski Harry Middleton C.C. @ 1m. 13s.
9 Thomas Sparkes Southport C.C. @ 1 Lap
10 Ben Wells Liverpool Century R.C. same
11 Oliver Nickson Birkenhead North End C.C. @ 2 Laps
Youth B – Boys Laps: 11
1 Lachlan Hacker North Cheshire Clarion 18m. 26s.
2 Ethan Cuerden Eastlands Velo @ 47 Secs.
3 Tyr Bujac Birkenhead North End C.C. st
4 Matthew Baptista Nutcracker Altura Racing @ 51 Secs.
5 Daniel Yates Liverpool Century R.C. @ 1m. 08s.
6 Thomas Purcell Liverpool Century R.C. st
7 Adam McClorey North Cheshire Clarion st
8 Sam Kendall Liverpool Century R.C. @ 1 lap
9 Connor Larkin Birkenhead North End C.C. @ 2 Laps
Youth B – Girls Laps: 11
1 Niamha Albones Liverpool Century R.C. 19m. 05s.
2 Isabelle McKinnon Southport C.C. @ 1m. 01s.
3 Erin Corrigan Liverpool Century R.C. @ 1m. 33s.
Youth C – Boys Laps: 11
1 Joseph Cosgrove Southport C.C. 19m. 43s.
2 Euan Hacker North Cheshire Clarion @ 48 secs.
3 Elliott Bujac Birkenhead North End C.C. @ 1m. 39s.
4 Gareth McClorey North Cheshire Clarion @ 1m, 41s.
5 Tom Elliott Liverpool Century R.C. @ 1 Lap
6 Oliver Hodgkinson North Cheshire Clarion same
7 Harry Roberts Liverpool Century R.C. same
8 Simeon Kilroy North Cheshire Clarion same
Youth C – Girls Laps: 10
1 Hannah McClorey North Cheshire Clarion 20m. 00s.
2 Natasha Hill North Cheshire Clarion @ 1 Lap
Youth D – Boys (Small Circuit) Laps: 9
1 Daniel Cosgrove Southport C.C. 8m. 44s.
2 Albie Jones North Cheshire Clrion @ 39 secs.
3 Kaden Williams Harry Middleton C.C. @ 1 Lap
4 James Turner North Cheshire Clrion @ 2 Laps
Youth D – Girls (Small Circuit) Laps: 9
1 Megan Lloyd Harry Middleton C.C. 9m. 31s.
2 Charlotte Kilroy North Cheshire Clarion st
3 Elizabeth Grindley North Cheshire Clarion @ 1m. 02s.
Youth E – Boys (Small Circuit) Laps: 7
1 Edward Clark Southport C.C. 8m. 51s.
2 Tyler Williams Harry Middleton C.C. @ 58 secs.
Youth E – Girls (Small Circuit) Laps: 7
1 Millie Baptista Mid Lancs BMX 8m. 23s.
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Youth Result: Milton Keynes Youth Development Races
- TT Result: Southern Counties CU Sporting 21
- TT Result: Manchester & District TTA 10m TT
- TT Result: Northampton & District CA 10m TT
- TT Result: Knockhill Mountain Time Trial
- Youth Result: Lawford Youth Series
- TT Result: Bristol South CC Hardriders
- TT Result: Newmarket Cycling & Triathlon Club TT
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- TT Result: Orwell Velo 15m TT
- TT Result: Hull Thursday RC Hard Riders 2Up
- TT Result: VC Sevale 10m TT
- TT Result: Maldon & District CC Hilly 22m TT
- Youth Result: SCC Youth Races
- Youth Result: ERC Ben Forsyth CRY Youth Race Day
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Crit Result: Not the Portsmouth Easter Circuits
- Crit Result: March Hare Classic
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #3
- Crit Results: Spring MK Bowl Series #3
- Crit Result: No Nonsense Circuit Races 1
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #3
- RR Result: NCRA Handicap RR #3
- RR Result: Halesowen Academy Road Race
- RR Result: Primavera Pursuit Road Race
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- TT Result: VTTA Kent 8 mile TT
- TT Result: Kernow Racing Team TT
- TT Result: Banbury Star CC 21m TT
- TT Result: Velo Club St Raphael 16.5 TT
- TT Result: Port Talbot Whs 13m TT
- TT Result: Cleveland Whs Sporting 21.7m TT
- TT Result: Velotik RT 15m TT
- TT Result: Border City Whs Hilly 20.2m TT
- TT Result: Hemel Hempstead CC 16m TT
Other News on VeloUK
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique