David Langlands & Malcolm Smith winners in the Lincs RRA Two Up Team Time Trial
Result: Lincs RRA Two Up TTT
1 David Langlands Team Bottrill / HSS Hire 39:56:00
1 Malcolm Smith Peterborough CC 39:56:00
2 Kieran Hotson HMT Academy with JLT Condor 40:05:00
2 Joe Laverick Banks/Catford CC Equipe 40:05:00
3 Alexander Colman Alford Whs 40:23:00
3 Mark Bembridge Alford Whs 40:23:00
4 Richard Hamblin Sleaford Wheelers Cycling Club 40:51:00
4 Jim Boyle Sleaford Wheelers Cycling Club 40:51:00
5 Sam Bradley Alford Whs 41:52:00
5 Chris King Alford Whs 41:52:00
6 Chris Reeson Royal Air Force Cycling Association 43:23:00
6 Duncan Walkey Royal Air Force Cycling Association 43:23:00
7 Ben Shucksmith Alford Whs 44:17:00
7 Jonathan Bromfield Alford Whs 44:17:00
8 Jake Jackson Arrow Cycles 44:36:00
8 Carl Jackson Arrow Cycles 44:36:00
9 Jeremy Nicholson Lincoln Wheelers CC 44:58:00
9 David Butler Lincoln Wheelers CC 44:58:00
10 Stephen Hobday Witham Wheelers 45:04:00
10 Paul Slater Velo Club Rutland 45:04:00
11 Darren Jessop Sleaford Wheelers Cycling Club 45:11:00
11 Henry Thompson Sleaford Wheelers Cycling Club 45:11:00
12 Earl Taylor Velo-One Cycling Team(Staples Vegetables/) 45:29:00
12 Neil Palmer Velo-One Cycling Team(Staples Vegetables/) 45:29:00
13 Michael Smalley Witham Wheelers 45:49:00
13 Richard Yates Sleaford Wheelers Cycling Club 45:49:00
14 Mark Hills Spalding CC 45:56:00
14 Ross McGivern Spalding CC 45:56:00
15 Nicholas Chapman Velo-One Cycling Team(Staples Vegetablesl) 46:03:00
15 Martin White Velo-One Cycling Team(Staples Vegetables/l) 46:03:00
16 Paul Ripley Alford Whs 46:30:00
16 Stef Bryan Alford Whs 46:30:00
17 Thomas Wright Spalding CC 47:24:00
17 Simon Wright Spalding CC 47:24:00
18 Simon Griffiths Alford Whs 47:57:00
18 Paul Griffiths Alford Whs 47:57:00
19 Peter Odling Alford Whs 48:52:00
19 Wayne Mountain Alford Whs 48:52:00
20 Nigel Hurst Sleaford Wheelers Cycling Club 49:35:00
20 Heather Riddell Sleaford Wheelers Cycling Club 49:35:00
21 Michael Huskisson Velo-One Cycling Team(Staples Vegetables/) 49:48:00
21 Scott Francis Velo-One Cycling Team(Staples Vegetables/) 49:48:00
22 Daniel Carr Velo-One Cycling Team(Staples Vegetables/ 49:50:00
22 Nigel Clare Velo-One Cycling Team(Staples Vegetables/l) 49:50:00
23 Stuart Mckellar Sleaford Wheelers Cycling Club 50:13:00
23 Dennis Owen Sleaford Wheelers Cycling Club 50:13:00
24 Micky Pell Alford Whs 50:32:00
24 Brendon Thomas Alford Whs 50:32:00
24 Dave Ashley Sleaford Wheelers Cycling Club 50:32:00
24 David Smith Sleaford Wheelers Cycling Club 50:32:00
26 William Gurney Spalding CC 50:56:00
26 Andrew Gurney Spalding CC 50:56:00
27 John Woolley Lincoln Wheelers CC 51:18:00
27 Rod Oglesby Lincoln Wheelers CC 51:18:00
28 Seth Parrott Sleaford Wheelers Cycling Club 51:30:00
28 Thomas Howes Sleaford Wheelers Cycling Club 51:30:00
29 David Colman Alford Whs 51:44:00
29 Jason Kolbe Alford Whs 51:44:00
30 Dave Clarke Alford Whs 51:52:00
30 Paul Blease Alford Whs 51:52:00
31 Samuel Howes Sleaford Wheelers Cycling Club 52:52:00
31 Luke Issett Sleaford Wheelers Cycling Club 52:52:00
32 John Scott Witham Wheelers 56:49:00
32 Anthony Chamberlain Witham Wheelers 56:49:00
33 Martin Wood Lincoln Tri Club 56:51:00
33 Cameron Wood Lincoln Tri Club 56:51:00
34 Josh Smith Sleaford Wheelers Cycling Club 57:24:00
34 Chris Close Sleaford Wheelers Cycling Club 57:24:00
35 Kevan Woollas 57:31:00
35 Ian Paul 57:31:00
36 Amelia Mochan Alford Whs 01:00:39
36 Sandra Colman Alford Whs 01:00:39
37 Christine Yates Sleaford Wheelers Cycling Club 01:01:49
37 Linda Hurst Nee Foster Sleaford Wheelers Cycling Club 01:01:49
38 Elise Hatton Sleaford Wheelers Cycling Club 01:02:04
38 Amie Hatton Sleaford Wheelers Cycling Club 01:02:04
39 Sandie Bentham Lincoln Wheelers CC 01:02:41
39 David Capps Lincoln Wheelers CC 01:02:41
40 Mia Mawson Sleaford Wheelers Cycling Club 01:04:17
40 Abigail Saggs Sleaford Wheelers Cycling Club 01:04:17
41 Justin Williams Sleaford Wheelers Cycling Club 01:05:58
41 Tasha Laming Sleaford Wheelers Cycling Club 01:05:58
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Youth Result: Milton Keynes Youth Development Races
- TT Result: Southern Counties CU Sporting 21
- TT Result: Manchester & District TTA 10m TT
- TT Result: Northampton & District CA 10m TT
- TT Result: Knockhill Mountain Time Trial
- Youth Result: Lawford Youth Series
- TT Result: Bristol South CC Hardriders
- TT Result: Newmarket Cycling & Triathlon Club TT
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- TT Result: Orwell Velo 15m TT
- TT Result: Hull Thursday RC Hard Riders 2Up
- TT Result: VC Sevale 10m TT
- TT Result: Maldon & District CC Hilly 22m TT
- Youth Result: SCC Youth Races
- Youth Result: ERC Ben Forsyth CRY Youth Race Day
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Crit Result: Not the Portsmouth Easter Circuits
- Crit Result: March Hare Classic
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #3
- Crit Results: Spring MK Bowl Series #3
- Crit Result: No Nonsense Circuit Races 1
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #3
- RR Result: NCRA Handicap RR #3
- RR Result: Halesowen Academy Road Race
- RR Result: Primavera Pursuit Road Race
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- TT Result: VTTA Kent 8 mile TT
- TT Result: Kernow Racing Team TT
- TT Result: Banbury Star CC 21m TT
- TT Result: Velo Club St Raphael 16.5 TT
- TT Result: Port Talbot Whs 13m TT
- TT Result: Cleveland Whs Sporting 21.7m TT
- TT Result: Velotik RT 15m TT
- TT Result: Border City Whs Hilly 20.2m TT
- TT Result: Hemel Hempstead CC 16m TT
Other News on VeloUK
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique