Emma Lewis, Keiron Harding and Declan Egan winners at week 3 of the Hog With the Occasional Hill Series (NE London)
Result: Hog With the Occasional Hill 3
2/3/4 Women
1 Emma Lewis Aprire Bicycles/HSS Hire
2 Joscelin Lowden Aprire Bicycles/HSS Hire
3 Holly Hoy Cycle Team OnForm
4 Anna Marie Hughes Vertex-Biemme RT
5 Emma Jane Hornsby VC Londres
6 Jess Atkinson Cambridge University CC
7 Victoria Strila SunSport Velo
8 Lucy Harper Cycle Team OnForm
9 Lucinda Kerr Team Jadan-Weldtite
10 Charlotte Mallin Martin Cambridge University CC
11 Shula Hagan CC London
12 Vivienne Tomlin CC London
13 Elisabeth Anderson CC London
14 Clara Wood Folkestone Velo Club
… continued after advert
4th Cat only
1 Keiron Harding BowlPhish Racing
2 Rafal Radziej
3 Adrian Hogan Sunday Echappée
4 David Willis Kingston Wheelers CC
5 David McCaul Pretorius Bikes
6 Andrew Knott Welwyn Wheelers CC
7 Alexander Croft Islington Cycling Club
8 Mark Barber Glendene CC
9 James Street CC London
10 Luke De Quay East Grinstead CC
11 Luke Fisher Cambridge University CC
12 Simon Bell 4T+ Velo Club
13 David Wilkin Histon & Impington Bicycle Clu…
14 David Lindsey Gateway Cycling
15 Alexander Webb Glendene CC
16 Dean Hart Hadleigh MTB Club
17 Mathieu Davy
18 Charles McDonagh CC London
19 Amir Aramfar CC London
20 James McCormick
21 Conrad Hill
22 Dave Buck CC London
23 Rich Wilson GS Avanti
24 Dobromir Yanakiev CC London
25 Paolo Avagliano London Dynamo
26 Jonny Cheatle VC Londres
27 Koos Verhagen
28 David Wells Cycle Club Ashwell (CCA)
29 Andy Keene London Phoenix CC
30 Gareth Turner Islington Cycling Club
31 Mark Alsop Maldon & District CC
32 Aaron Gibbons-Plowright Dulwich Paragon CC
33 Olivier Hocini-Baud London Dynamo
34 Chris Sidell Histon & Impington Bicycle Clu…
35 Richard McShee Islington Cycling Club
36 Paul Harvey CC London
37 Andrew Davison Team LCUK
38 Luke Rowell Bath Cycling Club
39 Chris Warburton Gateway Cycling
40 Nicholas Candy North Road CC
41 Anthony Langdell CC London
42 Paul Scaife
43 Tony Padgett Islington Cycling Club
44 Matthew Woodcraft Rapha Cycling Club
45 James Barber University of Bath Cycling Clu…
46 Danny O’Connor Islington Cycling Club
47 Tom Goodhew Travers Bikes.com
48 Chris Finch CC London
49 Alex Yardy Lee Valley Youth Cycling Club
2/3
1 Declan Egan Kingston Wheelers CC
2 James Ambrose-Parish Cycle Team OnForm
3 Tom Sefton Team Vision Innovative Leisure
4 Benedict Thompson CC London
5 Robert Valdes Islington Cycling Club
6 Alex Smith PB Cycle Coaching Racing Team
7 Adam Cotterell G.S.GREENWICH
8 George Clark Catford CC
9 John Hale Pearson Cycling Club
10 Josh Copley Catford CC Equipe/Banks
11 Benedict Hitchins RMNC
12 Jules Birks VC Londres
13 Graeme Garner Essex Roads CC
14 Gregory Smith Finsbury Park CC
15 Antonius Wubben
16 Harry Rose Team Vision Innovative Leisure
17 James Lloyd Rapha Cycling Club
18 Andrew Farndon Army Cycling Union
19 Richmond Rogers 4T+ Velo Club
20 Logan de Monchaux-Irons Cycling Club Hackney
21 Andrew Kerr Team Novo Nordisk Elite
22 Robin Parker East Grinstead CC
23 Edward Davies Dulwich Paragon CC
24 Tom Elwood CC London
25 Ian Vagg 4T+ Velo Club
26 Andrew Morris CC London
27 James Flury Richardsons-Trek RT
28 Jess Harding
29 Liam Fenner API-Metrow/Bodyby JR
30 Samuel Thienel Glendene CC
31 Ben Stowe Hemel Hempstead CC
32 Toby Hammond Thanet RC Race Team
33 Will Beresford London Phoenix CC
34 Alex Cohen Finsbury Park CC
35 Emmeric Hurault
36 Nicholas Palmer CC London
37 Tom Simpson Cambridge University CC
38 Matthew Jones BowlPhish Racing
39 Charles Kennedy-Scott Cycling Club Hackney
40 Clement Wallace West Suffolk Wheelers
41 Alfie Kennard
42 Edson Caldas London Dynamo
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- RR Result: East Cleveland Classic
- Features, Reports, Results
- Ribble Collective: Ride More in ’24
- Crit Result: Tameside Cycling Development Circuit Races 1
- Crit Result: 2024 West Thames League 1
- Startlist: The Drummond Trophy
- TT Result: VTTA Surrey/Sussex 10 mile TT
- TTT Result: Scorton TTT
- TT Result: Manchester & District TTA 25m TT
- TT Result: Stowmarket & District CC 15m TT
- TT Result: Paceline RT Sporting TT
- TT Result: Hereford & District Wheelers 25m TT
- RR Result: Yorkshire RRL #1
- Crit Result: Scottish Student Cycling Criterium Championships
- Events: Dave Peck Memorial
- EVENTS: Proper Northern Road Races – Round 2 Oakenclough
- TT Result: Blaydon CC Two Up TT
- TT Result: Kent CA 10m TT
- TT Result: Wessex RC 24m TT
- TT Result: Easterley RC 25m TT
- TT Result: Cranbrook CC 10m TT
- TT Result: Penzance Wheelers 12.5m TT
- TT Result: Fife Century RC 25m TT
- TT Result: Bramley Wheelers 10m TT
- TT Result: Mid Shropshire Wheelers 25m TT
- Youth Result: Hog Hill GP (National Youth Series)
- RR Result: Velo Club Venta Spring Road Race
- News: Women’s Tour of Britain
- Crit Result: Ennerdale Season Openers 2
- RR Result: NCRA Handicap RR (week 5)
- RR Result: Surrey League 2/3 (April 14)
- Report/Result: TLI Cycling Dave Astles Memorial Races
- RR Result: Cadence Junior Road Race
- Crit Result: Matlock CC Darley Moor Circuit Race #1
- Startlist: PB Performance Espoirs Road Race
- Crit Result: RBL Race Series 1 (MK Bowl)
- Crit Result: Ride Flux Spring Crit series #1
- Crit Result: Portsmouth Evening Circuits
- Crit Result: Full Gas Summer Series 1
- East Cleveland Classic: Saint Piran Team
- News: New kit for Ribble Rebellion Riders
Other News on VeloUK
- Ribble Collective: Ride More in ’24
- Startlist: The Drummond Trophy
- Events: Dave Peck Memorial
- EVENTS: Proper Northern Road Races – Round 2 Oakenclough
- News: Women’s Tour of Britain
- Startlist: PB Performance Espoirs Road Race
- East Cleveland Classic: Saint Piran Team
- News: New kit for Ribble Rebellion Riders
- Events: Halesowen Friday Track Nights
- Team News: Ribble Rebellion off to the USA
- News: Pedal Club Lunch (March)
- Rider News: Winning start for Billy Ladle
- News: CiCLE Classic 2024
- Startlist: Stars of the SW Men’s U23 RR
- Startlist: Danum Trophy 2024 (Nat B)
- Startlists: London Dynamo Road Races
- Startlist: La Fleche Waltonne Road Races (BMCR)
- Meet Ribble HoloRider
- Startlists: East Cleveland Classic 2024
- Former Winners: Lincoln Grand Prix
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director