Result: Matthew Smith (18.03) fastest in the Lea Valley CC Open 10 on the E2/10 near Cambridge
Result: Lea Valley CC Open 10
1 Matthew Smith Team Bottrill / HSS Hire 18:03
2 Seb Tremlett Guernsey Velo Club 18:39
3 James Rix Crawley Wheelers 18:40
4 James Hayden Paceline RT 18:55
5 MARK JONES DRAG2ZERO 18:56
6 Ollie Jones Team Onform 18:58
7 Julian Elliott Finsbury Park CC 19:22
8 Harley Matthews D A P Cycling Club 19:23
9 David Veitch Lea Valley CC 19:29
10 Matthew Senter Team Velovelocity 19:33
11 Mark Richards VC Baracchi 19:34
11 William Wallace CC London 19:34
13 Rob Walker High Wycombe CC 19:36
14 Rob Young Team Vision Racing – Silverhook 19:40
15 Max Sahota Team Bottrill / HSS Hire 19:41
15 Chris Herbert Lovelo Cinelli RT 19:41
15 David Emery Dulwich Paragon CC 19:41
18 Chris Potter CC Ashwell 19:43
19 Gray Turnock Finsbury Park CC 19:44
20 Andy Whale Verulam Really Moving 19:45
21 Richard Harrison DRAG2ZERO 19:49
22 Martin Reynolds Cambridge CC 19:54
23 Jorge Vieira Kings Lynn CC 19:55
24 Russ Danckert Army Cycling Union 19:57
25 Sean Taylor Royal Air Force Cycling Association 19:58
26 Ayrton Pope Paceline RT 19:59
27 Murat Ozdenya Team Vision Racing – Silverhook 20:01
28 Anthony Draper 34 Nomads CC 20:03
29 Alan Spurden Army Cycling Union 20:05
30 Thomas Dean Eagle Road Club 20:06
31 Jim Moffatt CC Luton 20:12
32 Robert Watson Team Bottrill / HSS Hire 20:13
32 Alex Whitmore Ratae RC 20:13
34 Joe Simons Brixton Cycles Club 20:14
35 Andy Sewell Aspire Velo Racing Team 20:16
36 William Bourne PMR @ Toachim House 20:19
37 Andre Dyason Cambridge CC 20:21
38 Terry Garlinge East London Velo 20:22
39 Robert Golding Ely & District CC/B&T Motor Repairs 20:23
40 Dael Sidwell Hinckley Cycle Racing Club 20:28
41 Paul Sparks Ely & District CC/B&T Motor Repairs 20:33
41 Matt Steel Shaftesbury CC 20:33
41 Philip Murrell Finsbury Park CC 20:33
44 Gavin McCloskey-Lambert Manchester Wheelers 20:34
44 Tom Simpson Brixton Cycles Club 20:34
46 Rory Havis Ely & District CC/B&T Motor Repairs 20:35
47 Andrew Grant Cambridge CC 20:37
47 Keith Dorling Team Bottrill / HSS Hire 20:37
49 Anthony Collier Hoddesdon Tri Club 20:39
50 Matthew Saunders Team Vision Racing – Silverhook 20:42
51 Rehman Haroon Chelmer CC 20:43
52 Dave Lazenby Baines Racing Silverstone Cycle 20:45
53 Graham Stephenson Rhyl CC 20:46
54 Simon Scott Anglia Velo 20:47
55 Colin Ross Lea Valley CC 20:49
56 Michael Martin CC Ashwell 20:51
57 Tim Childs Westerley Cycling Club 20:53
57 Colin Lizieri Cambridge CC 20:53
59 Mark Shepherd Banjo Cycles.com/Raceware/Specialized 20:56
60 Tom Haines East London Velo 20:57
60 Jerome Watts Team Salesengine.co.uk 20:57
62 Ken Platts Cambridge CC 20:58
62 Gavin Lewis Cambridge CC 20:58
64 Hugo Hocknell Team Salesengine.co.uk 21:03
65 Simon Warren Team PedalRevolution.co.uk 21:05
65 Alice Lethbridge DRAG2ZERO 21:05
67 Lee Buckman Ashford Whs 21:13
68 Alister Campbell Eagle Road Club 21:17
69 Andy Branson Ashford Whs 21:22
69 Jon Saunders Charlotteville Cycling Club 21:22
71 David Crisp Velo Schils Interbike RT 21:23
72 Paul Smith VeloRefined.com Aerosmiths 21:27
73 Daniel Nichols Anglia Velo 21:28
74 Phillip Gosling Ely & District CC/B&T Motor Repairs 21:32
75 Chris Nudds CC Breckland 21:47
76 Adrian Taverna St Neots CC 21:59
77 Andy Stuart Velo Club St Raphael 22:08
78 Ewan Hendon Ciclos Uno 22:11
79 Julia Freeman Easterley Road Club 22:16
80 Christopher Bailey Lyme Racing Club 22:18
81 Roger Sewell Hounslow & District Whs 22:20
82 Carmelo Luggeri CC Ashwell 22:21
83 Karl Read North Norfolk Whs 22:33
84 Shay Giles VC Elan – Harry Perry Cycles 23:50
… continued after advert
Race 2
1 Gary Freeman Stowmarket & District CC 21:23
2 Stuart Morgan MERCEDES AMG PETRONAS CC 21:24
3 Matt J Smith Port Talbot Whs CC 21:26
3 James Bainbridge Hitchin Nomads CC 21:26
5 Freddie Grover Stowmarket & District CC 21:33
6 Adam Hardy Crest CC 21:40
7 Alan Tremlett Guernsey Velo Club 21:42
8 James Cornell Hitchin Nomads CC 21:47
9 Joe Empson Anglia Velo 21:48
10 Adam Roberts Team Terminator 21:55
11 Cody Nelson Bedfordshire Road RT 21:57
12 Ross Thomson Hitchin Nomads CC 21:58
13 Ian Woodcock Bedfordshire Road RT 22:06
14 Noel Toone Kettering CC 22:15
15 Adam Swan CC Ashwell 22:19
16 Adrian Gorham Kettering CC 22:21
17 James Davis CC Ashwell 22:24
17 Michael Watts Team Salesengine.co.uk 22:24
19 Andrew Bright Chronos RT 22:26
20 David Phillips Old Portlians CC 22:35
21 Tina Reid Trainsharp 22:48
22 Fidel Gonzalez South Western Road Club/Evans Cycles 22:51
23 Daniel Wolman London Phoenix CC 22:58
24 Nigel Croxford High Wycombe CC 22:59
25 Gary Jackson Shaftesbury CC 23:01
25 MELVYN CORNWELL Ely & District CC/B&T Motor Repairs 23:01
27 Nick Marks CC London 23:03
28 Julie Chasin Twickenham CC 23:04
29 Richard Kemp Redbridge CC 23:05
30 Phil Olson Shaftesbury CC 23:07
31 Michael Cope Kettering CC 23:08
31 CLAIRE LEE Momentum Cycles RC 23:08
31 Ann Shuttleworth Chelmer CC 23:08
34 Ian Stokes 45 RC 23:09
35 Mandy Bunn CC Sudbury 23:10
36 Graham HURRELL Basildon CC 23:13
37 David Smith East London Velo 23:15
38 Colin Ashcroft West Kent RC 23:16
39 Boyd Nicholas West Suffolk Whs & Triathlon Club 23:22
40 EDMUND SPURGEON Colchester Rovers CC 23:25
40 Paul Willis Wisbech Whs 23:25
42 Jennifer Smart VC Norwich 23:28
42 Patrick Charlton Wolsey RC 23:28
44 Anthony Holden Maldon & District CC 23:37
44 Ashley Thompson Town & Country Printers 23:37
44 Carl Murley Wisbech Whs 23:37
47 Rebecca Murley Wisbech Whs 23:38
48 Steve Hanks London Phoenix CC 23:40
49 Wendy Gooding Team Bottrill / HSS Hire 23:42
50 Chris Hartley North Bucks RC 23:47
51 Sally Withey Team Swift 23:49
51 John Swanbury VC Baracchi 23:49
53 Michael Fry Glendene CC 23:52
54 Nigel Wilson Hitchin Nomads CC 23:57
55 Jennifer Andrews CC Ashwell 23:59
56 WAYNE GREVE Shaftesbury CC 24:00:00
57 Rachel Jarvis Colchester Rovers CC 24:11:00
58 Tony Capon Becontree Wheelers CC 24:17:00
59 Keith Clarke Colchester Rovers CC 24:19:00
60 Cheryl Smith Finsbury Park CC 24:28:00
60 John Adams Stowmarket & District CC 24:28:00
61 Peter Bullen Finsbury Park CC 24:31:00
62 Chelsea McCloskey-Lambert Manchester Wheelers 24:34:00
63 Stewart Kirk CC Sudbury 24:35:00
65 Murray Kirton A5 Rangers CC 24:50:00
66 James Mahoney Sigma Sport.co.uk 25:01:00
67 Karen Dennett Bishop’s Stortford CC 25:04:00
68 David Solomon Whitewebbs CC 25:10:00
69 Helen Bailey Lyme Racing Club 25:17:00
70 Brendan O’Brien Eagle Road Club 25:20:00
71 David Fenn CC Sudbury 25:25:00
72 Kristy Howells Boot Out Breast Cancer Cycling Club 25:29:00
73 Colin Harris CC Sudbury 25:32:00
73 Trudy Sharam Lea Valley CC 25:32:00
75 Michael Hennessy Southend Wheelers 25:41:00
76 David Beadle VC de Londres 25:43:00
77 Andrew Porter Welwyn Whs 26:04:00
78 Antonio Paolino Essex Roads CC 26:27:00
79 Allan Renyard Guernsey Velo Club 27:03:00
80 Merv Player Hertfordshire Whs 27:23:00
81 Peter Horsnell Chelmer CC 28:14:00
82 Denese Hallahan Wisbech Whs 28:47:00
Tandem
1 Christopher York Male Maldon & District CC 23:12 25.862 Mph
1 Joanne York Female Maldon & District CC 23:12 25.862 Mph
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- TT Result: Southern Counties CU Sporting 21
- TT Result: Manchester & District TTA 10m TT
- TT Result: Northampton & District CA 10m TT
- TT Result: Knockhill Mountain Time Trial
- Youth Result: Lawford Youth Series
- TT Result: Bristol South CC Hardriders
- TT Result: Newmarket Cycling & Triathlon Club TT
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- TT Result: Orwell Velo 15m TT
- TT Result: Hull Thursday RC Hard Riders 2Up
- TT Result: VC Sevale 10m TT
- TT Result: Maldon & District CC Hilly 22m TT
- Youth Result: SCC Youth Races
- Youth Result: ERC Ben Forsyth CRY Youth Race Day
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Crit Result: Not the Portsmouth Easter Circuits
- Crit Result: March Hare Classic
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #3
- Crit Results: Spring MK Bowl Series #3
- Crit Result: No Nonsense Circuit Races 1
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #3
- RR Result: NCRA Handicap RR #3
- RR Result: Halesowen Academy Road Race
- RR Result: Primavera Pursuit Road Race
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- TT Result: VTTA Kent 8 mile TT
- TT Result: Kernow Racing Team TT
- TT Result: Banbury Star CC 21m TT
- TT Result: Velo Club St Raphael 16.5 TT
- TT Result: Port Talbot Whs 13m TT
- TT Result: Cleveland Whs Sporting 21.7m TT
- TT Result: Velotik RT 15m TT
- TT Result: Border City Whs Hilly 20.2m TT
- TT Result: Hemel Hempstead CC 16m TT
- Result/Report: Nick Corkill RR
- Team Report: Shibden Apex RT Junior Men
Other News on VeloUK
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique
- Event News: CiCLE Classic (Women & Junior Men)