Carl Donaldson fastest in the Tyneside Vagabonds Mountain Time Trial near Morpeth (Northumberland)
Result: Tyneside Vagabonds Mountain TT
1 Carl Donaldson GS Metro 01:52:48
2 Tim Wilcock GS Metro 01:56:00
3 Adam Wild Tyneside Vagabonds CC 01:56:33
4 Mark Nulty Glossop Kinder Velo Cycling Club 01:59:10
5 Andrew Scorey GS Metro 02:03:40
6 Eddie Addis RT 23 02:05:12
7 Zeb Kyffin GS Metro 02:05:21
8 Lee Ager Blaydon CC 02:06:05
9 Thomas Gilbert Ludgvan Cycling Club 02:06:48
10 Ben Lane GS Metro 02:07:47
11 Blaine Metcalf Team Swift 02:07:51
12 Hedley Fletcher Blaydon CC 02:08:04
13 Colin Atkinson Muckle Cycle Club 02:08:05
14 Karl Juan Denton Newcastle Cheviot CC 02:08:54
15 Thomas Hooper GS Metro 02:09:09
16 Terry Wilkinson Tyne & Wear Fire & Rescue Service CC 02:09:11
17 Darren Williamson Muckle Cycle Club 02:11:05
18 Simon Gibbs Tyneside Vagabonds CC 02:12:54
19 John Routledge Barnesbury CC 02:13:10
20 James Hadfield Blaydon CC 02:13:35
21 Jamie Johnson Barnesbury CC 02:14:16
22 Ross Gray Prima Team Racing 02:15:03
23 Paul Hague Gosforth RC 02:15:06
24 Michael Openshaw Cestria C.C. 02:15:41
25 Ken Thursby Tyneside Vagabonds CC 02:16:35
26 Matthew Webb Houghton CC 02:16:37
27 Roy Flanagan Rossendale RC 02:17:03
28 Ian Crookes Blaydon CC 02:17:04
29 Peter Herdman Blaydon CC 02:17:21
30 Eoin Gormley Blaydon CC 02:18:17
31 Phil Shaw Kent Valley RC 02:18:22
32 Tim Nichol Derwentside CC 02:18:43
33 James Meadows Cleveland Wheelers CC 02:19:41
34 Colin Humphrey Muckle Cycle Club 02:19:42
35 Greg Melia Clifton CC York 02:20:20
36 David Sparrow Cestria C.C. 02:20:21
37 Ian Simon Breeze Bikes RT 02:20:57
38 Michael Hardcastle Royal Air Force Cycling Association 02:21:31
39 Mal Gray Cestria C.C. 02:21:43
40 Scott McCance Derwentside CC 02:21:46
41 Terry Ottaway Cestria C.C. 02:22:30
42 Don Speight Tyneside Vagabonds CC 02:22:56
43 Philip Kennell Gosforth RC 02:23:59
44 Jonathan Caisley Northumbria Police C.C. 02:24:20
45 Fiona Burnie Bishop Auckland CC 02:24:28
46 Shaun O’Shea NRG/Triscience RT 02:24:36
47 Ian Gallon North Tyneside Riders CC 02:25:07
48 Venda Louise Pollock Breeze Bikes RT 02:25:08
49 Christopher Ramshaw North Racing 02:26:20
50 David Goodwin Newcastle Cheviot CC 02:26:22
51 Andrew Dickson Berwick Wheelers 02:27:31
52 Christian Roberts Allen Valley Velo 02:27:48
53 Roy Pattinson Breeze Bikes RT 02:27:58
54 Roger Clarke Tyneside Vagabonds CC 02:28:00
55 Josh Craven Tyneside Vagabonds CC 02:28:28
56 Lee Statham Houghton CC 02:28:42
57 Matthew Wells Tyneside Vagabonds CC 02:29:37
58 Adam Hogarth Tyneside Vagabonds CC 02:30:11
59 Ian Maddison Ryton Tri Club 02:31:02
60 Sebastian Stockbridge Blaydon CC 02:31:36
61 Philip Mason Otley CC 02:31:47
62 Keith Sibbald Cramlington CC 02:32:27
63 Gemma Hutchins Blaydon CC 02:33:37
64 Robert Boak Tyneside Vagabonds CC 02:33:57
65 Paul Robson Houghton CC 02:35:12
66 Christopher Thompson Wansbeck CC 02:37:10
67 Rob Hogarth Tyneside Vagabonds CC 02:38:03
68 David Swainson Derwentside CC 02:39:04
69 Richard Exley Gosforth RC 02:39:28
70 Richard Burt Solihull CC 02:40:07
71 Alan Macaulay Tyneside Vagabonds CC 02:41:38
72 Andrew Thorp North Racing 02:41:40
73 Louise Burnie GBCycles.co.uk 02:42:11
74 David Mitcheson North Racing 02:42:22
75 Raymond Bell Derwentside CC 02:43:38
76 Stephen Mcintosh Barnesbury CC 02:43:56
77 David Hilditch Ribble Valley C&RC 02:45:15
78 Jennifer Holland Tyne Tri 02:45:55
79 Richard Sill Wansbeck CC 02:49:43
80 Richard Cleathero North Racing 02:51:21
81 Phil Dunn Wansbeck CC 02:53:12
82 Robert Newton Wansbeck CC 02:54:59
83 John Tiffany Harrogate Nova CC 02:57:30
84 Jane Massey Cramlington CC 02:59:57
85 Richard Marshall Cestria C.C. 03:02:04
86 Joe Applegarth Houghton CC 03:47:24
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Youth Result: Milton Keynes Youth Development Races
- TT Result: Southern Counties CU Sporting 21
- TT Result: Manchester & District TTA 10m TT
- TT Result: Northampton & District CA 10m TT
- TT Result: Knockhill Mountain Time Trial
- Youth Result: Lawford Youth Series
- TT Result: Bristol South CC Hardriders
- TT Result: Newmarket Cycling & Triathlon Club TT
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- TT Result: Orwell Velo 15m TT
- TT Result: Hull Thursday RC Hard Riders 2Up
- TT Result: VC Sevale 10m TT
- TT Result: Maldon & District CC Hilly 22m TT
- Youth Result: SCC Youth Races
- Youth Result: ERC Ben Forsyth CRY Youth Race Day
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Crit Result: Not the Portsmouth Easter Circuits
- Crit Result: March Hare Classic
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #3
- Crit Results: Spring MK Bowl Series #3
- Crit Result: No Nonsense Circuit Races 1
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #3
- RR Result: NCRA Handicap RR #3
- RR Result: Halesowen Academy Road Race
- RR Result: Primavera Pursuit Road Race
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- TT Result: VTTA Kent 8 mile TT
- TT Result: Kernow Racing Team TT
- TT Result: Banbury Star CC 21m TT
- TT Result: Velo Club St Raphael 16.5 TT
- TT Result: Port Talbot Whs 13m TT
- TT Result: Cleveland Whs Sporting 21.7m TT
- TT Result: Velotik RT 15m TT
- TT Result: Border City Whs Hilly 20.2m TT
- TT Result: Hemel Hempstead CC 16m TT
Other News on VeloUK
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique