Steve Colloby and Tim Worthington winners at round 5 of the CPDD Circuit Races on May 18
Result: CDPP Circuit Races (Lancs)
E/1/2/3
1 Steve Colloby All Terrain
2 Chris Sherriffs All Terrain Cycles
3 Martin Woffindin Secret Training
4 Oliver Huszar East Lancs RC
5 Andrew ashton ablba rosa cc
6 Paul Ashworth East Lancs RC
7 Paul Whatmough Shepherds Cycles
8 Declan Brady Bury Clarion CC
9 Gareth Wiseman Team SB Hub
10 Richard Flynn Team SB Hub
11 Peter Hutchinson Cheshire Maverick cc
12 Andy Gorton East Lancs RC
13 Joseph Cadwalleder Kiss KRT
3/4
1 Tim Worthington Horwich CC
2 Stuart McRink Paceline Cycles North
3 Jonny Gill Ilkley CC
4 Ross Miller Secret Training
5 Cory Edmondson Nutcracker CC
6 Oliver Ingham Paceline Cycles North
7 Ryan Middlemass
8 Andy Porter Horwich CC
9 Josh Swales Dawson Chorlton Velo
10 Tim Gill Ilkley CC
11 Gareth Johnson Private Member
12 Ben Dobson Team ASL-Bolton
13 James Biggin Airdale Olympic
14 Georgia Ashworth Team 22
15 James Duffy Bury CC
16 Matthew Lister Paul Milnes
17 Sean Husband Muckne
… continued after advert
Youth
1 Jonny Gill Ilkley CC
2 Tristan Pilling Middleton CC
3 Daniels Kucerjavijs Mossley CRT
4 Thomas Bates Mossley CRT
5 Matthew Finegan Cycle Sport Pendle
6 Henry James Cycle Sport Pendle
7 Sam Howcroft Otley CC
8 Michael Strange Ilkley CC
9 Joshua Keers Sportcity Velo
10 Jack Coates Otley CC
11 William Thackray Paul Milnes
12 Max Girdwood Sportcity Velo
13 George Radcliffe Otley CC
14 Jack Lucas Cycle Sport Pendle
15 Francis Woodcock Bury Clarion
16 Edward Riley Ilkley CC
17 Dexter Leeming-Sykes Otley CC
18 Noah Davies Cycle Sport Pendle
19 Harry Wood Cycle Sport Pendle
20 Jasmine Pusey Cycle Sport Pendle
21 Ben Wilson Cycle Sport Pendle
22 George Sayle Cycle Sport Pendle
23 Elijah Jordan Cycle Sport Pendle
24 Jasper Smith Cycle Sport Pendle
25 Ben Fanshawe Cycle Sport Pendle
26 Matilda McKibben Cycle Sport Pendle
27 Catrin Ferguson Cycle Sport Pendle
28 Thomas Hepton East Bradford CC
29 Jack Bailey Cycle Sport Pendle
30 Dan Porter Bolton Hot Wheels
31 Tom Campana Cycle Sport Pendle
32 Toby Lucas Cycle Sport Pendle
33 Eve Davies-Heywood Cycle Sport Pendle
34 Eleanor Smith Cycle Sport Pendle
35 Ephraim Ashworth Cycle Sport Pendle
36 Hannah Wilson Cycle Sport Pendle
37 Morgan Leeming-Sykes Clifton CC
38 Thomas Inckle Cycle Sport Pendle
39 Dylan Waterfield Cycle Sport Pendle
40 Roberts Kucerjavijs Eastlands Velo
By Category
Category A
1 Jonny Gill Ilkley CC A
2 Tristan Pilling Middleton CC A
3 Daniels Kucerjavijs Mossley CRT A
4 Thomas Bates Mossley CRT A
5 Matthew Finegan Cycle Sport Pendle A
6 Henry James Cycle Sport Pendle A
7 Sam Howcroft Otley CC A
8 Michael Strange Ilkley CC A
9 Joshua Keers Sportcity Velo A
10 William Thackray Paul Milnes A
11 Max Girdwood Sportcity Velo A
12 Jack Lucas Cycle Sport Pendle A
13 Francis Woodcock Bury Clarion A
14 Edward Riley Ilkley CC A
Category A Girls
1 Jasmine Pusey Cycle Sport Pendle A
Category B
1 Jack Coates Otley CC B
2 George Radcliffe Otley CC B
3 Dexter Leeming-Sykes Otley CC B
4 Noah Davies Cycle Sport Pendle B
5 Harry Wood Cycle Sport Pendle B
6 Ben Wilson Cycle Sport Pendle B
7 George Sayle Cycle Sport Pendle B
8 Elijah Jordan Cycle Sport Pendle B
9 Jasper Smith Cycle Sport Pendle B
10 Ben Fanshawe Cycle Sport Pendle B
11 Dylan Waterfield Cycle Sport Pendle B
Category B Girls
1 Eve Davies-Heywood Cycle Sport Pendle B
2 Eleanor Smith Cycle Sport Pendle B
Category C
1 Thomas Hepton East Bradford CC c
2 Jack Bailey Cycle Sport Pendle C
3 Dan Porter Bolton Hot Wheels c
4 Tom Campana Cycle Sport Pendle C
5 Toby Lucas Cycle Sport Pendle C
6 Ephraim Ashworth Cycle Sport Pendle C
7 Thomas Inckle Cycle Sport Pendle C
8 Roberts Kucerjavijs Eastlands Velo C
Category C Girls
1 Matilda McKibben Cycle Sport Pendle C
2 Catrin Ferguson Cycle Sport Pendle C
3 Hannah Wilson Cycle Sport Pendle C
4 Morgan Leeming-Sykes Clifton CC C
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Youth Result: Milton Keynes Youth Development Races
- TT Result: Southern Counties CU Sporting 21
- TT Result: Manchester & District TTA 10m TT
- TT Result: Northampton & District CA 10m TT
- TT Result: Knockhill Mountain Time Trial
- Youth Result: Lawford Youth Series
- TT Result: Bristol South CC Hardriders
- TT Result: Newmarket Cycling & Triathlon Club TT
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- TT Result: Orwell Velo 15m TT
- TT Result: Hull Thursday RC Hard Riders 2Up
- TT Result: VC Sevale 10m TT
- TT Result: Maldon & District CC Hilly 22m TT
- Youth Result: SCC Youth Races
- Youth Result: ERC Ben Forsyth CRY Youth Race Day
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Crit Result: Not the Portsmouth Easter Circuits
- Crit Result: March Hare Classic
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #3
- Crit Results: Spring MK Bowl Series #3
- Crit Result: No Nonsense Circuit Races 1
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #3
- RR Result: NCRA Handicap RR #3
- RR Result: Halesowen Academy Road Race
- RR Result: Primavera Pursuit Road Race
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- TT Result: VTTA Kent 8 mile TT
- TT Result: Kernow Racing Team TT
- TT Result: Banbury Star CC 21m TT
- TT Result: Velo Club St Raphael 16.5 TT
- TT Result: Port Talbot Whs 13m TT
- TT Result: Cleveland Whs Sporting 21.7m TT
- TT Result: Velotik RT 15m TT
- TT Result: Border City Whs Hilly 20.2m TT
- TT Result: Hemel Hempstead CC 16m TT
Other News on VeloUK
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique