Christopher Gibbard fastest in the Realteam Open 10 mile time trial on the A40 near Raglan (Wales)
Result: Realteam Open 10
1 Christopher Gibbard Bynea Cycling Club 20:13
2 Joshua SANDMAN Herefordshire Cycling Club 20:20
3 Zach Bridges Cardiff Jif 20:29
4 Andy Turner VC Equipe – Flix Oral Hygiene 20:37
5 Chris Massey Team Bottrill / HSS Hire 20:43
6 Tim Wood Team Echelon 20:58
7 Andy Davies Cardiff Jif 21:00
8 Anthony Jones Towy Racing Cycling Club (TRCC) 21:03
9 Gerry Bowditch VeloVitesse/ALLCAP/James Barry/Johnson Controls – Hitachi 21:05
10 Dean Ware Merthyr CC 21:13
11 Paul Hayward Cwmcarn Paragon Road Club 21:20
12 Andrew Rowles Cardiff Ajax CC 21:27
13 Nathan Leaves NFTO Race Club 21:33
13 Gary Flower Acme Whs (Rhondda) CC 21:33
13 Carwyn Davies Cwmcarn Paragon Road Club 21:33
16 Craig Macdonald Ogmore Valley Wheelers CC 21:58
17 Joel Turvey Team Echelon 22:00
18 Richard Long Merthyr CC 22:07
19 Joshua Lewis Bike Doctor 22:21
20 Thomas Dye Cardiff Ajax CC 22:34
21 Rob Sanderson Cardiff Ajax CC 22:36
22 James Coxon Bike Doctor 22:37
23 Stephanie Post VeloSistas TT Team 22:39
24 Leon Evans Cardiff Ajax CC 22:49
25 David Wilson-Evans Bynea Cycling Club 22:57
26 Andrea Parish VeloSistas TT Team 23:00
27 Vincent Douglas Gloucester City Cycling Club 23:19
28 Jason Killiner Pontypool Road Cycling Club 23:25
29 Nigel Taylor Cardiff Ajax CC 23:29
30 Terry Anthony Ogmore Valley Wheelers CC 23:33
31 Ray Perkins Clevedon & District Road Club 23:35
32 Richard Coleman Stourbridge Velo 23:38
33 Andrew Hayward Cwmcarn Paragon Road Club 23:40
34 Jason Tait Worcester St. Johns CC 23:41
35 Nadine Cannon VeloSistas TT Team 23:43
36 Mike Broadbent Swansea Wheelers/CS Abertawe 23:45
37 Jeffrey Rees Acme Whs (Rhondda) CC 24:05:00
38 Roger Wood Pontypool Road Cycling Club 24:18:00
39 Kari Jones VeloSistas TT Team 24:38:00
40 Simon Kinsey Acme Whs (Rhondda) CC 24:45:00
41 John Shehan Bynea Cycling Club 25:01:00
42 Brad Davies Bynea Cycling Club 25:17:00
43 ROBIN FOX Dursley Road Club 25:52:00
44 Gethin Davies-Jones Union Cycliste Ystrad Mynach 25:53:00
45 Kyle Jones Maindy Flyers Youth Cycling 26:04:00
46 Kevin Fiander VTTA (South Wales) 26:33:00
47 Diane Wilson-Evans Bynea Cycling Club 26:41:00
48 Mike Hallgarth Anfield BC 27:42:00
49 Karl Wills Pontypool Road Cycling Club 28:46:00
50 Eden Rae Davies Port Talbot Whs CC 30:09:00
51 Philippa Crocker Dursley Road Club 30:39:00
52 Peter Rogers Team Tor 2000 (Kalas) 30:56:00
53 Graham Hewson Media Velo 32:20:00
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- Former Winners: Lincoln Grand Prix
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Youth Result: Milton Keynes Youth Development Races
- TT Result: Southern Counties CU Sporting 21
- TT Result: Manchester & District TTA 10m TT
- TT Result: Northampton & District CA 10m TT
- TT Result: Knockhill Mountain Time Trial
- Youth Result: Lawford Youth Series
- TT Result: Bristol South CC Hardriders
- TT Result: Newmarket Cycling & Triathlon Club TT
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- TT Result: Orwell Velo 15m TT
- TT Result: Hull Thursday RC Hard Riders 2Up
- TT Result: VC Sevale 10m TT
- TT Result: Maldon & District CC Hilly 22m TT
- Youth Result: SCC Youth Races
- Youth Result: ERC Ben Forsyth CRY Youth Race Day
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Crit Result: Not the Portsmouth Easter Circuits
- Crit Result: March Hare Classic
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #3
- Crit Results: Spring MK Bowl Series #3
- Crit Result: No Nonsense Circuit Races 1
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #3
- RR Result: NCRA Handicap RR #3
- RR Result: Halesowen Academy Road Race
- RR Result: Primavera Pursuit Road Race
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- TT Result: VTTA Kent 8 mile TT
- TT Result: Kernow Racing Team TT
- TT Result: Banbury Star CC 21m TT
- TT Result: Velo Club St Raphael 16.5 TT
- TT Result: Port Talbot Whs 13m TT
- TT Result: Cleveland Whs Sporting 21.7m TT
- TT Result: Velotik RT 15m TT
- TT Result: Border City Whs Hilly 20.2m TT
Other News on VeloUK
- Former Winners: Lincoln Grand Prix
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands