Matti Egglestone and Flora Knight winners at week 4 of the Salt Ayre Youth Series at Lancaster on Wednesday
Result: Salt Ayre Youth Series 4
U16 Boys
1 Matti Egglestone Beacon Wheelers
2 George Ball Furness Future Flyers
3 Jonny Gill Ilkley Cycling Club
4 Andrew Lemm Sportcity Velo
5 Bobby Horton Green Jersey RT
6 Henry James Cycle Sport Pendle
7 Archie Irving Beacon Wheelers
8 James McCracken Salt Ayre Cog Set
9 Michael Strange Ilkley Cycling Club
10 Johnny Thompson Bronte Tykes Junior CC
11 Cameron Kerbel Salt Ayre Cog Set
12 Harry Shaw Salt Ayre Cog Set
U16 Girls
1 Flora Knight Kendal Cycle Club
2 Olivia Bent Team Jadan-Weldtite
3 Amy Monkhouse Team Jadan-Weldtite
4 Ruby Frankland
5 Eve Barrow Salt Ayre Cog Set
U14 Boys
1 Adam Bent Nutcracker Altura Racing
2 John Roberts Salt Ayre Cog Set
3 Tom Lees Salt Ayre Cog Set
4 Callum Williams Salt Ayre Cog Set
5 Dylan Edwards Salt Ayre Cog Set
6 Jake Edwards Salt Ayre Cog Set
7 William Dykes Salt Ayre Cog Set
8 John Egner
9 Rhys Ashton Salt Ayre Cog Set
10 Andrew Huntington Salt Ayre Cog Set
11 Thomas Dowthwaite Salt Ayre Cog Set
U14 Girls
1 Nancye Roberts Salt Ayre Cog Set
2 Megan Howarth Salt Ayre Cog Set
3 Lucy Dalgleish Salt Ayre Cog Set
4 Beth Davey
5 Sky Bookhart Salt Ayre Cog Set
U12 Boys
1 Morgan Williams Salt Ayre Cog Set
2 Deetry Jarrett Salt Ayre Cog Set
3 John Bardsley Salt Ayre Cog Set
4 James Bent Border City Wheelers CC
5 Archie Honeysett Salt Ayre Cog Set
6 Monty Nelhams Salt Ayre Cog Set
7 Bobby Dobson Kendal Cycle Club
8 Murray Davey Salt Ayre Cog Set
9 Luke Leadbetter Salt Ayre Cog Set
10 Troy Hickling Salt Ayre Cog Set
11 Freddie Dobson Kendal Cycle Club
12 William Statham Salt Ayre Cog Set
13 James Blaylock Salt Ayre Cog Set
14 Reuben Donnini Salt Ayre Cog Set
U12 Girls
1 Emilia Wood Salt Ayre Cog Set
2 Esther Wong Salt Ayre Cog Set
3 Ella Cornwall Salt Ayre Cog Set
4 Megan de Lacy-Perkins Salt Ayre Cog Set
5 Hannah Dykes Salt Ayre Cog Set
6 Manal Faisal Salt Ayre Cog Set
U10 Boys
1 Matthew Bell Beacon Wheelers
2 Trayden Jarrett Salt Ayre Cog Set
3 Joshua Grogan Salt Ayre Cog Set
4 Oliver Ball Salt Ayre Cog Set
5 Seth Hutchinson Salt Ayre Cog Set
6 Ronan Maher Salt Ayre Cog Set
7 Isaac Donnini Salt Ayre Cog Set
U10 Girls
1 Abby Johnston
U8 Boys
1 Harry Ball Salt Ayre Cog Set
2 Theo Helme Salt Ayre Cog Set
3 Louis Cornwall Salt Ayre Cog Set
4 Luke Hodgson Salt Ayre Cog Set
5 Peter de Lacy-Perkins Salt Ayre Cog Set
6 Berikkhan Zhaxybekov Blackpool Youth Cycle Associat…
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Youth Result: Milton Keynes Youth Development Races
- TT Result: Southern Counties CU Sporting 21
- TT Result: Manchester & District TTA 10m TT
- TT Result: Northampton & District CA 10m TT
- TT Result: Knockhill Mountain Time Trial
- Youth Result: Lawford Youth Series
- TT Result: Bristol South CC Hardriders
- TT Result: Newmarket Cycling & Triathlon Club TT
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- TT Result: Orwell Velo 15m TT
- TT Result: Hull Thursday RC Hard Riders 2Up
- TT Result: VC Sevale 10m TT
- TT Result: Maldon & District CC Hilly 22m TT
- Youth Result: SCC Youth Races
- Youth Result: ERC Ben Forsyth CRY Youth Race Day
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Crit Result: Not the Portsmouth Easter Circuits
- Crit Result: March Hare Classic
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #3
- Crit Results: Spring MK Bowl Series #3
- Crit Result: No Nonsense Circuit Races 1
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #3
- RR Result: NCRA Handicap RR #3
- RR Result: Halesowen Academy Road Race
- RR Result: Primavera Pursuit Road Race
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- TT Result: VTTA Kent 8 mile TT
- TT Result: Kernow Racing Team TT
- TT Result: Banbury Star CC 21m TT
- TT Result: Velo Club St Raphael 16.5 TT
- TT Result: Port Talbot Whs 13m TT
- TT Result: Cleveland Whs Sporting 21.7m TT
- TT Result: Velotik RT 15m TT
- TT Result: Border City Whs Hilly 20.2m TT
- TT Result: Hemel Hempstead CC 16m TT
Other News on VeloUK
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique