James Gullen (45:58) fastest in the South Pennine RC Open 25, Victoria Smith fastest women on the A25/11
Result: South Pennine RC Open 25
1 James Gullen 45:58:00
2 Steve Irwin 47:59:00
3 Richard Bideau 48:26:00
4 Aaron Ward 48:39:00
5 John Lucock 48:40:00
6 Lee Tunnicliffe 48:42:00
7 Ian Guilor 49:29:00
8 Joel Wainman 49:41:00
9 Daniel Barnett 49:44:00
10 Richard Dean 49:55:00
11 Mark Bottrill 50:47:00
12 Duncan Mullier 50:57:00
13 Steve Gibson 50:59:00
14 Michael Cross 51:00:00
15 Chris Ledger 51:03:00
16 Sean Vincent 51:04:00
17 Steven Hilton 51:06:00
18 Lawrence Burrows 51:16:00
19 Barry Charlton 51:11:00
20 Scott Leverington 51:25:00
21 Jeremy Stone 51:30:00
22 Ian Holbrook 51:36:00
23 Trevor Mayne 51:49:00
24 John Pilgrim 52:09:00
25 Bob Watson 52:12:00
26 Keith Dorling 52:14:00
27 Blair Buss 52:19:00
28 Lee Faulkner 52:21:00
29 Ian Garbett 52:30:00
30 Jason Seabridge 52:35:00
31 Tim Humphries 52:53:00
32 Mark Brearton 52:59:00
33 Colin Parkinson 53:06:00
34 Alex Leek 53:14:00
35 Daniel Shaw 53:15:00
36 Gavin Tilson 53:16:00
36 Jason Swann 53:16:00
38 Alan Cooke 53:21:00
39 Richard Boot 53:29:00
40 Matthew Moore 53:48:00
41 Andrew Askwith 53:51:00
42 Philip Brown 53:56:00
43 Ed Watson 54:10:00
43 Richard Sheldrake 54:10:00
45 Michael Wills 54:20:00
46 David Pugh 54:13:00
47 Carl King 54:22:00
48 Paul Turner 54:29:00
49 Hamish McDougall 54:37:00
50 Steve Burrows 54:38:00
51 Mark Fairclough 54:44:00
52 Stephen Howgill 54:45:00
53 Michael Loughran 54:46:00
54 Simon Wix 54:52:00
55 Jim Trevor 55:02:00
56 Alan Tunnicliffe 55:10:00
57 Richard Howes 55:17:00
58 Gary Bates 55:19:00
59 Mark White 55:23:00
60 Paul Mapletoft 55:24:00
61 Jamie Carson 55:30:00
62 Chris Wallis 56:05:00
63 Scott Bull 56:05:00
64 Adrian Humpage 56:06:00
65 Simon Geraci 56:09:00
66 Ben Startin 56:12:00
67 Phil Barnes 56:21:00
68 Chris Spray 56:43:00
69 Dan Reidenbach 56:47:00
70 John Cornfield 56:48:00
71 Stephen Biddulph 56:55:00
72 Oliver Wright 57:22:00
73 Russell Carter 57:28:00
73 Thomas Shuker 57:28:00
75 Anthony Hayman 57:52:00
75 Warren Jackson 57:52:00
77 Phil Collier 58:01:00
78 Barrie Whittaker 58:09:00
79 Garry Shuker 58:25:00
80 Alan Morris 58:35:00
81 Andrew Newey 58:45:00
82 Dave Pemberton 59:23:00
83 Anthony Marlow 01:00:55
84 Roger Wrenn 01:01:13
85 Graham Green 01:01:38
86 Stephen Cooke 01:02:37
87 Rod Remedios 01:02:50
88 David Fear 01:03:07
89 Mark Shore 01:03:13
90 Paul Lewis 01:03:33
91 Steven Robinson 01:03:50
92 Ron Hallam 01:05:17
93 Phil Gambles 01:08:02
94 Ken Stevens 01:10:33
WOMEN
1 Victoria Smith 54:06:00
2 Karen Ledger 54:25:00
3 Anna Morris 55:01:00
4 Alice Lethbridge 55:13:00
5 Chris Melia 56:06:00
6 Alex Deck 56:56:00
7 Mary Bower 57:06:00
8 Lynne Biddulph 57:32:00
9 Zoë Chandler 57:41:00
10 Emilie Verroken 57:49:00
11 Corinne Mitchell 59:21:00
12 Jo Corbett 59:34:00
13 Zoë Whiteside 59:35:00
14 Lucy Sturgess 59:59:00
15 Claire Lee 01:00:14
16 Debbie Bradley 01:00:46
17 Sue Cheetham 01:01:03
18 Helen Goldthorpe 01:02:12
19 Michelle Morley 01:02:47
20 Becky Allchin 01:03:25
20 Sharon Clifford 01:03:25
22 Anne Staley 01:06:39
23 Hilary Johnson 01:07:30
24 Julia Smith 01:08:52
25 Dawn Hayman 01:10:41
26 Gill Henshaw 01:13:49
27 Jill Morris 01:14:45
Tandem
1 Jeff Bowler 56:03:00
1 Dave Bates 56:03:00
2 Steve Croggan 57:17:00
2 Rosie Croggan 57:17:00
3 Mike Penrice 01:08:20
3 Barbara Penrice 01:08:20
… continued after advert
xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Youth Result: Milton Keynes Youth Development Races
- TT Result: Southern Counties CU Sporting 21
- TT Result: Manchester & District TTA 10m TT
- TT Result: Northampton & District CA 10m TT
- TT Result: Knockhill Mountain Time Trial
- Youth Result: Lawford Youth Series
- TT Result: Bristol South CC Hardriders
- TT Result: Newmarket Cycling & Triathlon Club TT
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- TT Result: Orwell Velo 15m TT
- TT Result: Hull Thursday RC Hard Riders 2Up
- TT Result: VC Sevale 10m TT
- TT Result: Maldon & District CC Hilly 22m TT
- Youth Result: SCC Youth Races
- Youth Result: ERC Ben Forsyth CRY Youth Race Day
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Crit Result: Not the Portsmouth Easter Circuits
- Crit Result: March Hare Classic
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #3
- Crit Results: Spring MK Bowl Series #3
- Crit Result: No Nonsense Circuit Races 1
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #3
- RR Result: NCRA Handicap RR #3
- RR Result: Halesowen Academy Road Race
- RR Result: Primavera Pursuit Road Race
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- TT Result: VTTA Kent 8 mile TT
- TT Result: Kernow Racing Team TT
- TT Result: Banbury Star CC 21m TT
- TT Result: Velo Club St Raphael 16.5 TT
- TT Result: Port Talbot Whs 13m TT
- TT Result: Cleveland Whs Sporting 21.7m TT
- TT Result: Velotik RT 15m TT
- TT Result: Border City Whs Hilly 20.2m TT
- TT Result: Hemel Hempstead CC 16m TT
Other News on VeloUK
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique