John Dewey (47.35) fastest in the High Wycombe CC Open 25 mile time trial on the H25/2. Kate Allan (12th) fastest woman
Result: High Wycombe CC Open 25
1 John Dewey Team Bottrill / HSS Hire 47:35:00
2 James Rix Crawley Wheelers 48:42:00
3 Liam Maybank Twickenham CC 49:07:00
4 Peter Lawrence Team Bottrill / HSS Hire 51:00:00
5 Harold Bradbury Cambridge University CC 51:34:00
6 Ollie Hucks High Wycombe CC 52:07:00
7 Richard Gildea Didcot Phoenix CC 52:19:00
8 Nicolas Stagg Hounslow & District Whs 53:23:00
9 Malcolm Rose Oxonian CC 53:28:00
10 Thomas Doran Hemel Hempstead CC 53:31:00
11 Andrew Martin Kingston Wheelers CC 53:41:00
12 Kate Allan DRAG2ZERO 53:54:00
13 Rob Fletcher TMG Horizon Cycling Team 54:06:00
14 LEE GOWARD High Wycombe CC 54:08:00
15 Stephen Morrell Echelon Cycling 54:25:00
15 Thomas Pfeiffer Dulwich Paragon CC 54:25:00
17 Matthew Reader Verulam CC 54:30:00
18 James Fox CC Luton 54:37:00
19 David Garratt Onyx RT 54:42:00
20 Graham Giggs Bath Road Club 54:47:00
20 Andrew Wright High Wycombe CC 54:47:00
22 Adam Stone Paceline RT 55:07:00
23 John Dent Newcomers Cycling Club 55:32:00
24 Richard Giles Serpentine Running Club 55:46:00
25 Katie Greves AS Test Team 55:49:00
26 Matthew Whitaker Paceline RT 55:52:00
27 Stuart Hewlins Hounslow & District Whs 56:02:00
28 Tim Childs Westerley Cycling Club 56:03:00
29 Tom Portsmouth VC de Londres 56:15:00
30 Martin Winter Twickenham CC 56:31:00
31 Pablo Marcos Pazos High Wycombe CC 56:50:00
32 Richard Williams Bigfoot CC 56:52:00
33 Jeff Roberts High Wycombe CC 56:59:00
34 Patrick Brennan …a3crg 57:00:00
35 James Frew High Wycombe CC 57:02:00
36 David Warne Bigfoot CC 57:30:00
37 Roderick MacFadyen Reading CC 57:45:00
38 Paul Holdsworth Hounslow & District Whs 57:47:00
39 Michael Garvey High Wycombe CC 57:50:00
40 Robin Vessey Mickey Cranks Cycling Club 57:52:00
41 Thomas Carding NLTCBMBC 57:55:00
42 Robert Taylor Echelon Cycling 57:56:00
43 Mark Brambleby Northover VT / Rudy Project 57:59:00
44 Kevin Haynes Finsbury Park CC 58:00:00
45 Alan Lang Hartlepool CC 58:05:00
46 Gavin Rumbles CC Luton 58:09:00
47 Adam Quilter Aylesbury CC 58:23:00
48 Danuta Tinn Maidenhead & District CC 58:36:00
49 Philip Porteous High Wycombe CC 58:37:00
50 Stephen Emmerson Epsom CC 58:39:00
50 John French Oxford City RC 58:39:00
52 Jon Elliott Maidenhead & District CC 58:51:00
53 James Cadman Hounslow & District Whs 58:55:00
54 Edward Smith Islington Cycling Club 58:59:00
55 Steph Mottram NCC Group-Kuota-Torelli 59:15:00
56 Adam Evans Banjo Cycles.com/Raceware/Specialized 59:18:00
57 Tony Day Bigfoot CC 59:21:00
58 David Phillips Old Portlians CC 59:25:00
59 Rory Wells VC 10 59:33:00
60 Carl Adams Team Bottrill / HSS Hire 59:42:00
61 Stan Nwaka Verulam CC 59:51:00
62 Anthony Newland Bossard Whs 59:53:00
63 Neil Blundell Hounslow & District Whs 59:58:00
64 Dena Ford High Wycombe CC 01:00:20
65 Michelle Lee Bicester Millennium CC 01:00:32
66 Keith Barcock Banbury Star Cycling Club 01:00:35
67 Pete Robins DRAG2ZERO 01:00:40
68 Daniel Homer London Phoenix CC 01:01:54
69 Richard Moule Bossard Whs 01:02:02
70 Ian Portsmouth Charlotteville Cycling Club 01:02:13
70 Gary Ford Team Bottrill / HSS Hire 01:02:13
72 James Swift East London Triathletes 01:02:17
73 Chris Lowe Swindon Road Club 01:02:20
74 Paul Cannon Epsom CC 01:02:23
75 Stephen Warwick Didcot Phoenix CC 01:02:28
76 Mike Boyce …a3crg 01:02:37
77 Robert Royle-Evatt Addiscombe CC 01:02:59
78 Geoffrey Hewett Banbury Star Cycling Club 01:03:29
79 Michael Parker TMG Horizon Cycling Team 01:03:38
80 John Mulvaney Old Portlians CC 01:04:29
81 Robert Barrett High Wycombe CC 01:04:37
82 Matt Price Icknield RC 01:05:00
83 David Rogers Hemel Hempstead CC 01:05:38
84 Joanna Wells Hounslow & District Whs 01:06:37
85 Elizabeth McKie Verulam Really Moving 01:06:54
86 Sally White High Wycombe CC 01:07:30
87 David Haggart De Laune CC 01:07:56
88 Jill Bartlett Hounslow & District Whs 01:08:37
89 Gillian Morgan Westerley Cycling Club 01:16:15
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- RR Result: East Cleveland Classic
- Features, Reports, Results
- Crit Result: Ride Flux Spring Crit series #2
- Youth Result: Maindy Flyers Freewheel League 1
- Ribble Collective: Ride More in ’24
- Crit Result: Tameside Cycling Development Circuit Races 1
- Crit Result: 2024 West Thames League 1
- Startlist: The Drummond Trophy
- TT Result: VTTA Surrey/Sussex 10 mile TT
- TTT Result: Scorton TTT
- TT Result: Manchester & District TTA 25m TT
- TT Result: Stowmarket & District CC 15m TT
- TT Result: Paceline RT Sporting TT
- TT Result: Hereford & District Wheelers 25m TT
- RR Result: Yorkshire RRL #1
- Crit Result: Scottish Student Cycling Criterium Championships
- Events: Dave Peck Memorial
- EVENTS: Proper Northern Road Races – Round 2 Oakenclough
- TT Result: Blaydon CC Two Up TT
- TT Result: Kent CA 10m TT
- TT Result: Wessex RC 24m TT
- TT Result: Easterley RC 25m TT
- TT Result: Cranbrook CC 10m TT
- TT Result: Penzance Wheelers 12.5m TT
- TT Result: Fife Century RC 25m TT
- TT Result: Bramley Wheelers 10m TT
- TT Result: Mid Shropshire Wheelers 25m TT
- Youth Result: Hog Hill GP (National Youth Series)
- RR Result: Velo Club Venta Spring Road Race
- News: Women’s Tour of Britain
- Crit Result: Ennerdale Season Openers 2
- RR Result: NCRA Handicap RR (week 5)
- RR Result: Surrey League 2/3 (April 14)
- Report/Result: TLI Cycling Dave Astles Memorial Races
- RR Result: Cadence Junior Road Race
- Crit Result: Matlock CC Darley Moor Circuit Race #1
- Startlist: PB Performance Espoirs Road Race
- Crit Result: RBL Race Series 1 (MK Bowl)
- Crit Result: Ride Flux Spring Crit series #1
- Crit Result: Portsmouth Evening Circuits
- Crit Result: Full Gas Summer Series 1
Other News on VeloUK
- Ribble Collective: Ride More in ’24
- Startlist: The Drummond Trophy
- Events: Dave Peck Memorial
- EVENTS: Proper Northern Road Races – Round 2 Oakenclough
- News: Women’s Tour of Britain
- Startlist: PB Performance Espoirs Road Race
- East Cleveland Classic: Saint Piran Team
- News: New kit for Ribble Rebellion Riders
- Events: Halesowen Friday Track Nights
- Team News: Ribble Rebellion off to the USA
- News: Pedal Club Lunch (March)
- Rider News: Winning start for Billy Ladle
- News: CiCLE Classic 2024
- Startlist: Stars of the SW Men’s U23 RR
- Startlist: Danum Trophy 2024 (Nat B)
- Startlists: London Dynamo Road Races
- Startlist: La Fleche Waltonne Road Races (BMCR)
- Meet Ribble HoloRider
- Startlists: East Cleveland Classic 2024
- Former Winners: Lincoln Grand Prix
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director