Result: Motherwell Tour Series Support Races

Ruari Yeoman and Jesse Mitchell winners at the Motherwell Tour Series Support races on May 23rd

RST Cycle Clothing & Trigon Bikes

Result: Motherwell Tour Series Support Races

2/3/4
1 Ruari Yeoman East Kilbride Road Club
2 Calum Johnston Edinburgh RC
3 Jason Roberts Pro Vision Scotland
4 Callum Sharp Pedal Power RT
5 Greig Brown Pro Vision Scotland
6 Alfred George Discovery Junior Cycling Club
7 Euan Sutherland Glasgow Cycle Team
8 Sean Gordon East Kilbride Road Club
9 Gavin Shirley www.Dooleys-Cycles
10 David Dalziel Glasgow Nightingale CC
11 Danny Mulholland Glasgow Cycle Team
12 Douglas Ferguson Glasgow Nightingale CC
13 Donald MacRury Moray Firth Cycling Club
14 David Beattie Hawick CC
15 Ben Norris www.Dooleys-Cycles
16 Calum Gray DUMRCC
17 Richard McGhee Glasgow Nightingale CC
18 Gary Davidson East Kilbride Road Club
19 Zak Loney Edinburgh RC
20 Christian Greenaway Glasgow Whlrs
21 Ian Rutherford The Edge Cycleworks
22 Douglas Watson Icarus Racing
23 John Gartland GJS Cruise Racing
24 Adrian Dalgleish Lune RCC
25 Jonathan Gamwell Glasgow University Cycling Clu…
26 Kyle Johnston Pro Vision Scotland
27 Ben Dixon Royal Navy & Royal Marines CA
28 Sean Barron Fullarton Wheelers
29 Tim Dyer Walkers Cycling Club
30 David Mixell Ely Race Club
31 Thomas Kirk Morvelo Basso RT
32 James Wright SR Albannach
33 Iain McTavish Johnstone Wheelers Cycling Clu…
34 David Hodson RC Cumbernauld & Kilsyth
35 Stephen Walker www.Hardie-Bikes
36 Martin Mcneely Royal Albert CC
37 Robert Marshall www.Hardie-Bikes
38 Craig Hamilton Edinburgh RC
… continued after advert

2016_ShuttVeloRapideAdvert

Women’s E/1/2/3/4
1 Jesse Mitchell Dooleys-Cycles
2 Sarah Walker EDCO Continental
3 Louise Borthwick Edinburgh RC
4 Karolyn Brown Velocity 44 RT
5 Natalie Hunter Fullarton Wheelers
6 Janet Erskine
7 Beth Macrae Ayr Roads Cycling Club
8 Pamela Craig RC Cumbernauld & Kilsyth
9 Kirsteen Ellis Kinross CC
10 Emma Parkinson Velo Club Vitesse
11 Fiona Walker Walkers Cycling Club
12 Eleanor McCabe East Kilbride Road Club
13 Carole Phillip

U16 Boys
1 Alfred George Discovery Junior Cycling Club
2 Aaron King Speedflex Race Team
3 Scott Howieson Glasgow Riderz
4 Alexander Dent Nevis Cycles Racing Team
5 Kyle Thomas Edinburgh RC
6 Jack Cruden Glasgow Cycle Team
7 Kyle McInnes Johnstone Wheelers Cycling Clu…
8 Jed Scott Moray Firth Cycling Club
9 Robbie Craib Stirling Bike Club
10 Oran McConville East Kilbride Road Club
11 Jay Doig West Lothian Clarion CC
12 Archie Goddard Edinburgh RC
13 George Freeman West Lothian Clarion CC

U16 Girls
1 Alison Bryce West Lothian Clarion CC
2 Georgia Young East Kilbride Road Club

U14 Boys
1 Callum Reid Speedflex Race Team
2 Ross Birrell Edinburgh RC
3 Craig Paterson East Kilbride Road Club
4 Finn McHenry East Kilbride Road Club
5 Gregor Robb Glasgow Riderz
6 Jack McManus Royal Albert CC
7 Gordon Johnston East Kilbride Road Club
8 Joseph Mcintosh Johnstone Wheelers Cycling Clu…
9 Kristofer Bryce East Kilbride Road Club
10 Daniel Cutler Bronte Wheelers/Neophix Eng
11 Ruairi Mulholland Johnstone Wheelers Cycling Clu…

U14 Girls
1 Eva Young Pedal Power RT
2 Imani Pereira-James East Kilbride Road Club
3 Eilidh Shaw Stirling Bike Club
4 Morven Yeoman East Kilbride Road Club
5 Kiera Chan East Kilbride Road Club
6 Kirsty Hay East Kilbride Road Club
7 Grace McCabe East Kilbride Road Club
8 Beth Moore East Kilbride Road Club
9 Iona MacDougall Glasgow Riderz
10 Rebecca Saunderson Stewartry Wheelers

AlpsCyclesMidstory

 

Send your results as well as club, team & event news here

Cero


Other Results on VeloUK (including reports containing results)


Other News on VeloUK

Tags: