Amber Joseph, Jamie Wilkins and Jonathan Robinson winners at week 5 of the Thruxton Circuit Race Series on Tuesday
Result: Thruxton Circuit Series Round 5
Women E/1/2/3/4
1 Amber Joseph Cyclism Cycling
2 Chloe Jones Black Line
3 Aimee Jones Cowley Road Condors
4 Laura Pittard Cardiff University Marmots
5 Hollie Dowling West Wight Wheelers
6 Laura Rayner Westbury Wheelers
7 Miriam Whitehurst Radeon-Bike Science RT
8 Natalie Bravo Reading CC
9 Joanne Jago Performance Cycles
10 Clare Hofmann Didcot Phoenix CC
11 Rosie Brown Cotswold Cycles-TREK
12 Imogen Hutchings Velo Club Venta
13 Mercy Webb Storey Racing
14 Kate Blackman Veloton Team
U16 Boys
1 Harvey McLean Behind The Bikeshed
U16 Girls
1 Caitlin Peters I-Team Cyclists’ Club
… continued after advert
2/3
1 Jamie Wilkins Veloton Team
2 James Wilson VC St Raphael
3 Ashley Hutchison VC St Raphael
4 Ben Scott-Munden Sotonia CC
5 Kevin Alexis Army Cycling Race Team (ACRT)
6 Patryk Rucki Skinline Race Club
7 Rob Hardyman The Cycle Room
8 Adam Moore Morvelo Basso RT
9 Joe Hickerton Spokes BPC Racing
10 Albert Ellison TBW Bottecchia Wigmore RT
11 Brook Elgie Sotonia CC
12 Michael Bradbury BIKESTRONGUK
13 Alex Woodhouse Army Cycling Union
14 Steven Williams Bynea CC
15 Steven Whitehurst Radeon-Bike Science RT
16 Giles Clark Team Vision Innovative Leisure
17 Luke Barfoot Tri UK
18 John Carter Radeon-Bike Science RT
19 Ollie Williams VC Meudon
20 Jason Ormston Team Quest – The Bike Shop
21 Callum Dunford Sarum Velo
22 Russell Speight Sotonia CC
23 Chris Hutchings Velo Club Venta
24 Jack Whitehouse Gillingham and District Wheele…
25 Peter Humphreys Gillingham and District Wheele…
26 Archie Whyte Ride 24/7
27 Ryan Smith Morvelo Basso RT
28 Phillip Pearce BW Cycling
29 George Wadsworth Veloton Team
30 Martin Stanley Didcot Phoenix CC
31 Henry Slade Performance Cycles
32 Aled Jones Royal Navy & Royal Marines CA
33 Robert Lewis Royal Navy & Royal Marines CA
34 Philip Godfrey Sotonia CC
35 Albert Baker Behind The Bikeshed
36 Sam Gupta Hargroves-Ridley-Montezuma’s
37 Maris Brugis Salt & Sham Cycle Club
38 Rowan Horner VC St Raphael
39 Ian Donohue Southern Planning Practice Ltd
40 Ben Meakings Hart Evolution Racing Team
41 Trevor Smith Cotswold Veldrijden
42 Paul Gowling
43 James Peckham Sotonia CC
44 Rory Gilling Velo Club Montpellier
45 Harry Johnson Fareham Wheelers Cycling Club
46 Matty Hodgson Veloton Team
47 Scott Chappell Behind The Bikeshed
48 Joe Harris Maxxis 4 Racing Team
49 Luke Gilder Mountain Trax RT
50 Matthew Conner
51 James Brickell Fareham Wheelers Cycling Club
52 Matthew Downie Primera-TeamJobs
53 Michael Wilcox Behind The Bikeshed
54 David Hutchison VC St Raphael
4th Cat only
1 Jonathan Robinson Army Cycling Race Team (ACRT)
2 Craig Wallington Sarum Velo
3 Joshua Clark PMR@Toachim House
4 David Doherty DHCyclesport
5 Stephen Marchant Swindon Wheelers
6 Simon Kelly Didcot Phoenix CC
7 Andrew Kennard Velo Club Walcot
8 Matthew Whelan DHCyclesport
9 Steve Barclay Outdoor Traders Cycling Club
10 Paul Hopkins DHCyclesport
11 Darren Lyons Velo Club Venta
12 James Barrell VCGH
13 Benjamin Reeve Newbury RC
14 Grant Goodall Didcot Phoenix CC
15 Matthew Ralph Team TFC(the friday criterium)
16 Andrew Shutler Team TFC(the friday criterium)
17 Kevin Easterbrook Royal Air Force CA
18 Matthew Galante Velo Club Venta
19 Elliot Chilton Julian Porter Cycling
20 Chris Wood VC Meudon
21 Miles Thomas Hart Evolution Racing Team
22 Farilee Williams
23 Justin Priest DHCyclesport
24 Chris Brennan Sotonia CC
25 Glenn Haworth Banjo Cycles
26 Ed Merritt DHCyclesport
27 Rob Griffiths Outdoor Traders Race Team
28 Timothy Powell VCGH
29 Robbie Southwell TEAMSPY
30 Thomas Fraser Royal Navy & Royal Marines CA
31 Dominic Laval Hart Evolution Racing Team
32 Jeremy Hubbard
33 Nick Barber Hart Evolution Racing Team
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- Youth Result: Milton Keynes Youth Development Races
- TT Result: Southern Counties CU Sporting 21
- TT Result: Manchester & District TTA 10m TT
- TT Result: Northampton & District CA 10m TT
- TT Result: Knockhill Mountain Time Trial
- Youth Result: Lawford Youth Series
- TT Result: Bristol South CC Hardriders
- TT Result: Newmarket Cycling & Triathlon Club TT
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- TT Result: Orwell Velo 15m TT
- TT Result: Hull Thursday RC Hard Riders 2Up
- TT Result: VC Sevale 10m TT
- TT Result: Maldon & District CC Hilly 22m TT
- Youth Result: SCC Youth Races
- Youth Result: ERC Ben Forsyth CRY Youth Race Day
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Crit Result: Not the Portsmouth Easter Circuits
- Crit Result: March Hare Classic
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #3
- Crit Results: Spring MK Bowl Series #3
- Crit Result: No Nonsense Circuit Races 1
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #3
- RR Result: NCRA Handicap RR #3
- RR Result: Halesowen Academy Road Race
- RR Result: Primavera Pursuit Road Race
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- TT Result: VTTA Kent 8 mile TT
- TT Result: Kernow Racing Team TT
- TT Result: Banbury Star CC 21m TT
- TT Result: Velo Club St Raphael 16.5 TT
- TT Result: Port Talbot Whs 13m TT
- TT Result: Cleveland Whs Sporting 21.7m TT
- TT Result: Velotik RT 15m TT
- TT Result: Border City Whs Hilly 20.2m TT
- TT Result: Hemel Hempstead CC 16m TT
- Result/Report: Nick Corkill RR
Other News on VeloUK
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique
- Event News: CiCLE Classic (Women & Junior Men)