Nathan Hallett & Charlie Quarterman winners at week 5 of the Castle Combe Summer Series on Thursday
Result: Castle Combe Summer Series 5
3/4
1 Nathan Hallett Latchem Sunwise Race Team
2 Lewis Braithwaite Ride 24/7
3 Steven Jones Mid Devon CC
4 Jonathan Pain Leisure Lakes Bikes.com
5 Matt Steele
6 Graham Reeves Bristol RC
7 Callum Dunford Sarum Velo
8 Stephen Smith Newbury RC
9 Steven Williams Bynea CC
E/1/2/3
1 Charlie Quarterman Leopard Pro Cycling
2 Oscar Hutchings VC Equipe – Flix
3 Sean Townsend VC Equipe – Flix
4 Adrian Lawson Latchem Sunwise Race Team
5 Peter Kibble Zappi Racing Team
6 Ben Davis Bristol RC
7 Ethan Lee Clay Cross Road Team
8 Tristan Robbins Raleigh GAC
9 Calum Croft Latchem Sunwise Race Team
10 Daniel Marshall T1Diabetes.info
… continued after advert
U16 Boys
1 Rhys Thomas MnD Fusion RT / Gearclub
2 Jacques Coates Performance Cycles
3 Benjamin Wainwright Team Tor 2000 KALAS
4 Rowan Ellis 1st Chard Whls
5 Mateusz Rydlewski Bristol Cycling Development Sq
6 Matthew Pandagani-Sayce Bristol Cycling Development Sq
7 Alexander Bosley Zappi Racing Team
8 Sam Hay Newport Velo Youth Cycling
9 Luke Rogers Performance Cycles
10 Thomas Price Chippenham & Dist Whls
11 Benjamin Ferris Andover Whls
12 Joseph Williams Bristol Cycling Development Sq
13 James Cooke Sodbury Cycle Sport
14 Max Thompson
15 Hugh Jones Newport Velo Youth Cycling Clu
16 Luca Munday Bristol Cycling Development Sq
U16 Girls
1 Lauren Booth Carnac-Planet X
U14 Boys
1 George Gray Zappi Racing Team
2 Samuel Butters Sulis Scorpions YCA
3 Louis Hay Newport Velo Youth Cycling Clu…
4 Bryn Ruck Bristol Cycling Development Sq…
5 Morgan Lloyd Towy Riders
6 Harvey Lawson Latchem Sunwise Race Team
U14 Girls
1 Zoe Backstedt Maindy Flyers Youth CC
2 Laura Curle Bristol Cycling Development Sq…
3 Rhian Hamm Newport Velo Youth Cycling Clu…
U12 Boys
1 Jed Smithson Hillingdon Slipstreamers
2 Sacha White Bicester Millennium CC
3 Sam Fisher Maindy Flyers Youth CC
4 Joseph Wright Minehead Merlins
5 Jude Munday Bristol Cycling Development Sq…
6 Tom Adby Newport Velo Youth Cycling Clu…
U10 Boys
1 Charlie Pears Bath Cycling Club
2 Reuben Wadey Sole Cycling
U8 Boys
1 Joel Wadey Bristol Cycling Development Sq…
2 Daniel Wallace
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- Former Winners: Lincoln Grand Prix
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Youth Result: Milton Keynes Youth Development Races
- TT Result: Southern Counties CU Sporting 21
- TT Result: Manchester & District TTA 10m TT
- TT Result: Northampton & District CA 10m TT
- TT Result: Knockhill Mountain Time Trial
- Youth Result: Lawford Youth Series
- TT Result: Bristol South CC Hardriders
- TT Result: Newmarket Cycling & Triathlon Club TT
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- TT Result: Orwell Velo 15m TT
- TT Result: Hull Thursday RC Hard Riders 2Up
- TT Result: VC Sevale 10m TT
- TT Result: Maldon & District CC Hilly 22m TT
- Youth Result: SCC Youth Races
- Youth Result: ERC Ben Forsyth CRY Youth Race Day
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Crit Result: Not the Portsmouth Easter Circuits
- Crit Result: March Hare Classic
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #3
- Crit Results: Spring MK Bowl Series #3
- Crit Result: No Nonsense Circuit Races 1
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #3
- RR Result: NCRA Handicap RR #3
- RR Result: Halesowen Academy Road Race
- RR Result: Primavera Pursuit Road Race
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- TT Result: VTTA Kent 8 mile TT
- TT Result: Kernow Racing Team TT
- TT Result: Banbury Star CC 21m TT
- TT Result: Velo Club St Raphael 16.5 TT
- TT Result: Port Talbot Whs 13m TT
- TT Result: Cleveland Whs Sporting 21.7m TT
- TT Result: Velotik RT 15m TT
- TT Result: Border City Whs Hilly 20.2m TT
Other News on VeloUK
- Former Winners: Lincoln Grand Prix
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands