Mark Smith fastest in the Southern Counties Cycling Union Open 50 mile time trial in Surrey on the G50/10
TT Result: Southern Counties CU Open 50
1 Mark Smith Crawley Wheelers 01:48:24
2 Stephen Williamson …a3crg 01:52:56
3 Matt Peel Redhill CC 01:56:12
4 Tom Glandfield Lewes Wanderers CC 01:57:43
5 David Shepherd GS Stella 01:57:47
6 Conor Clancy Brighton Excelsior CC 01:59:16
7 Kevin Plummer South Downs Bikes / Casco Europe 01:59:20
8 Dale Lush Kingston Phoenix RC 01:59:35
9 Aaron Kneebone Royal Navy & Royal Marines CA 01:59:50
10 Robert Rollings Lewes Wanderers CC 02:00:17
11 Adrian Blacker Norwood Paragon CC 02:01:02
12 Rich Heath Oxted Cycle Club 02:02:06
13 Mark Gower South Downs Bikes / Casco Europe 02:02:23
14 Richard Tully Elite Cycling 02:03:45
15 Joel Natale Dulwich Paragon CC 02:04:08
16 Paul Batten Crawley Wheelers 02:04:13
17 Stephen Morgan Tooting BC 02:04:30
18 John Glaysher …a3crg 02:04:58
19 Jason Blenkarn Sussex Nomads CC 02:05:06
20 Jonathan Pontin Addiscombe CC 02:05:15
21 Chris Hewitt Oxted Cycle Club 02:05:25
22 Ben Houston East Grinstead CC 02:05:50
23 Ian Cheesman Worthing Excelsior CC 02:05:53
24 Trevor Leeding Worthing Excelsior CC 02:06:47
25 Shaun Marlor Bec CC 02:06:55
26 John Marinko Brighton Mitre CC 02:07:03
27 Mike O’Gorman Worthing Excelsior CC 02:07:36
28 Laura Bartlett …a3crg 02:07:44
29 Martin Booker Worthing Excelsior CC 02:08:28
30 Alan Yule Crawley Wheelers 02:09:15
31 Andrew R Green Bec CC 02:09:24
32 JEZ Parsons Brighton Excelsior CC 02:09:35
33 Colin Toppin Brighton Excelsior CC 02:10:21
34 Alexander Kew Kingston Phoenix RC 02:11:48
35 Simon Trehearn Kingston Phoenix RC 02:11:49
36 Isaac Griffiths Epsom CC 02:11:56
37 Ian Leeding Norwood Paragon CC 02:12:12
38 Donald Parker Brighton Mitre CC 02:12:35
39 Madelaine Lee-Smith Oxted Cycle Club 02:14:07
40 Ian Newbold Worthing Excelsior CC 02:14:21
41 Richard Miles Bognor Regis CC 02:14:49
42 Ivor Hewitt Oxted Cycle Club 02:16:31
43 Andrew Weighill New Forest CC 02:17:05
44 David Powis Dorking Cycling Club 02:18:39
45 Ben Fielden GS Stella 02:20:28
46 Clive Patterson-Lett Worthing Excelsior CC 02:21:32
47 Peter Owen Norwood Paragon CC 02:21:58
48 Steve Grout Epsom CC 02:25:57
49 Oliver Walker South Eastern RC 02:26:12
50 Peter Davies Brighton Mitre CC 02:26:26
51 Daniel Arthur Epsom CC 02:28:04
52 Alan Walker South Eastern RC 02:28:58
53 Suzanne Shaw Kingston Phoenix RC 02:32:25
54 Nicole Patterson-Lett Worthing Excelsior CC 02:33:00
55 Fiona Scotter Army Cycling Union 02:33:31
56 Stephen Allport Bec CC 02:42:14
57 Peter Walker Royal Navy & Royal Marines CA 02:45:01
58 Mike Morley Kingston Phoenix RC 02:54:22
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- TT Result: VTTA East Midlands 10m TT
- TT Result: East Sussex CA 25m TT
- TT Result: VTTA Kent 30m Time Trial
- TT Result: Shaftesbury CC 25m TT
- TT Result: CTT Classic Series 3
- TT Result: Diss & District CC 25m TT
- TT Result: Icknield RC 20m TT
- TT Result: Royal Albert CC 10m TT
- TT Result: Southport CC 15m TT
- Crit Result: Milton Keynes Development Races
- This weekend: 18th CiCLE Classic UCI 1.2
- The Dave Peck Memorial: British Women’s Team Cup 2
- BMCR RESULT: National A/B RR and Echelon Cycles Stallard races
- RR Result: PB Performance U23 Nat Series RR
- RR Result: Proper Northern Road Races (Oakenclough)
- RR Result: Drummond Trophy
- Crit Result: Thruxton Tuesday Series 2
- Crit Result: CDPP Sport Crit Series 1
- Crit Result: SACA Salt Ayre Series 1
- Crit Result: Portsmouth Evening Circuits 4
- Crit Result: Rowe & King Maindy 1
- Q&A: Charlie Abraham (Lee Valley Youth Junior Cycling Team)
- Events: SSSCCRRL Road Race League
- Youth Result: Isle of Man Youth League
- Youth Result: Lawford Youth Series (Curborough) #2
- Crit Result: Full Gas Summer Circuit Series #2
- Crit Result: Ride Flux Spring Crit series #2
- Youth Result: Maindy Flyers Freewheel League 1
- Ribble Collective: Ride More in ’24
- Crit Result: Tameside Cycling Development Circuit Races 1
- Crit Result: 2024 West Thames League 1
- Startlist: The Drummond Trophy
- TT Result: VTTA Surrey/Sussex 10 mile TT
- EVENTS: Proper Northern Road Races – Round 2 Oakenclough
- TTT Result: Scorton TTT
- TT Result: Manchester & District TTA 25m TT
- TT Result: Stowmarket & District CC 15m TT
- TT Result: Paceline RT Sporting TT
- TT Result: Hereford & District Wheelers 25m TT
- RR Result: Yorkshire RRL #1
Other News on VeloUK
- This weekend: 18th CiCLE Classic UCI 1.2
- Events: SSSCCRRL Road Race League
- Ribble Collective: Ride More in ’24
- Startlist: The Drummond Trophy
- EVENTS: Proper Northern Road Races – Round 2 Oakenclough
- Events: Dave Peck Memorial
- News: Women’s Tour of Britain
- Startlist: PB Performance Espoirs Road Race
- East Cleveland Classic: Saint Piran Team
- News: New kit for Ribble Rebellion Riders
- Events: Halesowen Friday Track Nights
- Team News: Ribble Rebellion off to the USA
- News: Pedal Club Lunch (March)
- Rider News: Winning start for Billy Ladle
- News: CiCLE Classic 2024
- Startlist: Stars of the SW Men’s U23 RR
- Startlist: Danum Trophy 2024 (Nat B)
- Startlists: London Dynamo Road Races
- Startlist: La Fleche Waltonne Road Races (BMCR)
- Meet Ribble HoloRider
- Startlists: East Cleveland Classic 2024
- Former Winners: Lincoln Grand Prix
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT