Aled Jones and Laura Rayner winners on the 18th of May in the second of the Dorset League Moreton Race Series events
Result: Dorset League Moreton Race Series 2
Men
1 Aled Jones Royal Navy & Royal Marines CA M
2 Steve Dring Team Echelon A
3 Darren Orchard Mud Sweat n Gears CC M
4 Phillip Cole Mud Sweat n Gears CC M
5 Chris Wilson Tornado Road Cycling Club M
6 Julian Lockwood Primera-TeamJobs Race Team C
7 Craig Haslam A
8 Wayne Jennings Purbeck Peloton CC B
9 Lyndon Thompson New Forest Cycling Club B
10 Vincent Avery Purbeck Peloton CC C
11 Philip Dickson S
12 Pete Carter B
13 Nicholas Barks B
14 Graham Biles Mud Sweat n Gears CC A
15 Glenn Rossant Purbeck Peloton CC A
16 Shaun Amor UK-Biking/Bournemouth Cycleworks/Trek A
17 Mark Valentine Poole Wheelers CC A
18 Charlie Cox Mud Sweat n Gears CC S
19 James Horton VC St Raphael M
20 Conal Low-Grier Mud Sweat n Gears CC B
21 Alistair Bunting UK-Biking/Bournemouth Cycleworks/Trek A
22 Shaun Palmer M
23 Thomas Fraser Royal Navy & Royal Marines CA M
24 Bob Ford UK-Biking/Bournemouth Cycleworks/Trek F
25 John Williams Purbeck Peloton CC B
27 Matthew Pond M
28 Mike Copson S
29 Gordon Scott CC Weymouth D
30 David Furze A
31 Tom Clements Offcamber M
32 Luke Monahan UK-Biking/Bournemouth Cycleworks/Trek M
33 Peter Lamb M
Age Category Winners
S Philip Dickson
M Aled Jones Royal Navy & Royal Marines CA
A Steve Dring Team Echelon
B Wayne Jennings Purbeck Peloton CC
C Julian Lockwood Primera-TeamJobs Race Team
D Gordon Scott CC Weymouth
F Bob Ford UK-Biking/Bournemouth Cycleworks/Trek
Women
1 Laura Rayner Westbury Wheelers B
2 Madeline Verdegaal Bournemouth University CC B
3 Emily Hingston Purbeck Peloton CC D
4 Molly Haycock Bournemouth Arrow CC B
5 Hetty Bostock UK-Biking/Bournemouth Cycleworks/Trek C
6 Carol Tilley Ridebike.co.uk F
Age Category Winners
B Laura Rayner Westbury Wheelers
C Hetty Bostock UK-Biking/Bournemouth Cycleworks/Trek
D Emily Hingston Purbeck Peloton CC
F Carol Tilley Ridebike.co.uk
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- RR Result: East Cleveland Classic
- Features, Reports, Results
- Q&A: Charlie Abraham (Lee Valley Youth Junior Cycling Team)
- Events: SSSCCRRL Road Race League
- Youth Result: Isle of Man Youth League
- Youth Result: Lawford Youth Series (Curborough) #2
- Crit Result: Full Gas Summer Circuit Series #2
- Crit Result: Ride Flux Spring Crit series #2
- Youth Result: Maindy Flyers Freewheel League 1
- Ribble Collective: Ride More in ’24
- Crit Result: Tameside Cycling Development Circuit Races 1
- Crit Result: 2024 West Thames League 1
- Startlist: The Drummond Trophy
- TT Result: VTTA Surrey/Sussex 10 mile TT
- EVENTS: Proper Northern Road Races – Round 2 Oakenclough
- TTT Result: Scorton TTT
- TT Result: Manchester & District TTA 25m TT
- TT Result: Stowmarket & District CC 15m TT
- TT Result: Paceline RT Sporting TT
- TT Result: Hereford & District Wheelers 25m TT
- RR Result: Yorkshire RRL #1
- Crit Result: Scottish Student Cycling Criterium Championships
- Events: Dave Peck Memorial
- TT Result: Blaydon CC Two Up TT
- TT Result: Kent CA 10m TT
- TT Result: Wessex RC 24m TT
- TT Result: Easterley RC 25m TT
- TT Result: Cranbrook CC 10m TT
- TT Result: Penzance Wheelers 12.5m TT
- TT Result: Fife Century RC 25m TT
- TT Result: Bramley Wheelers 10m TT
- TT Result: Mid Shropshire Wheelers 25m TT
- Youth Result: Hog Hill GP (National Youth Series)
- RR Result: Velo Club Venta Spring Road Race
- News: Women’s Tour of Britain
- Crit Result: Ennerdale Season Openers 2
- RR Result: NCRA Handicap RR (week 5)
- RR Result: Surrey League 2/3 (April 14)
- Report/Result: TLI Cycling Dave Astles Memorial Races
- RR Result: Cadence Junior Road Race
- Crit Result: Matlock CC Darley Moor Circuit Race #1
Other News on VeloUK
- Events: SSSCCRRL Road Race League
- Ribble Collective: Ride More in ’24
- Startlist: The Drummond Trophy
- EVENTS: Proper Northern Road Races – Round 2 Oakenclough
- Events: Dave Peck Memorial
- News: Women’s Tour of Britain
- Startlist: PB Performance Espoirs Road Race
- East Cleveland Classic: Saint Piran Team
- News: New kit for Ribble Rebellion Riders
- Events: Halesowen Friday Track Nights
- Team News: Ribble Rebellion off to the USA
- News: Pedal Club Lunch (March)
- Rider News: Winning start for Billy Ladle
- News: CiCLE Classic 2024
- Startlist: Stars of the SW Men’s U23 RR
- Startlist: Danum Trophy 2024 (Nat B)
- Startlists: London Dynamo Road Races
- Startlist: La Fleche Waltonne Road Races (BMCR)
- Meet Ribble HoloRider
- Startlists: East Cleveland Classic 2024
- Former Winners: Lincoln Grand Prix
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)