Results – full programme of events at the Lyme Valley Stadium, Newcastle under Lyme for the Brooks Cycles Track League
Brooks Cycles Track League (June 8)
FREEWHEELERS RESULTS
Group 1
Race 1
1st Josh Marsden Lyme RC
2nd Thomas Wheaver Lyme RC
3rd Harry Brayford Lyme RC
Race 2
1st Harry Clewlow Lyme RC
2nd Minnie McKenzie Lyme RC
3rd Josh Marsden
Race 3
1st Josh Marsden
2nd Seth Ireland Lyme RC
3rd Thomas Weaver
Race 4
1st Josh Marsden
2nd Thomas Wheaver
3rd Seth Ireland
Race 5
1st Harry Clewlow
2nd Seth Ireland
3rd Minnie McKenzie
Group 2
Race 1
1st Liam Campbell Lyme RC
2nd Charlie Clewlow Lyme RC
Race 2
1st Liam Campbell Lyme RC
2nd Charlie Clewlow Lyme RC
Race 3
1st Liam Campbell Lyme RC
2nd Charlie Clewlow Lyme RC
Race 4
1st Charlie Clewlow
2nd Liam Campbell
Race 5
1st Liam Campbell Lyme RC
2nd Charlie Clewlow Lyme RC
Group 3
Race 1
1st Harley Johns Newcastle RC 2001
2nd Max McKenzie Lyme RC
Race 2
1st Max McKenzie
2nd Harley Johns
Race 3
1st Max McKenzie
2nd Harley Johns
Race 4
1st Harley Johns
2nd Max Mc Kenzie
Race 5
1st Harley Johns
2nd Max McKenzie
1st Thomas Wheaver
2nd Seth Ireland
3rd Evie Davis
… continued after advert
MAIN LEAGUE
Sprinters League 200m Standing Starts Heat Winners
Alesha Mellor Lyme RC
Steve Cronshaw Brooks Cycles
Youth Block handicap
1st Jack Emmerson Newport CC
2nd Thomas Wheaver Lyme RC
3rd Josh Jackson Mid Shropshire Wheelers
A Class Endurance 10 lap scratch
1st Alex Coates Innovation RT
2nd Farley Barber Lyme RC
B Class 8 Lap Scratch
1st Mike Boston Uttoxeter CC
2nd Joel Ackers Innovation RT
3rd James Brayford Lyme RC
C Clas 8 lap Scratch
1st Neil Batten Newcastle Rc 2001
2nd Phil Powell Newcastle Rc 2001
3rd Mick Stubbs Newcastle Rc 2001
Sprinters League Team Sprint
1st Steve Cronshaw
George Hancock Brooks Cycles
Joel Partington Swinnerton Cycles
2nd Barney Swinnerton Swinnerton Cycles
Josh Spendelow Brooks Cycles
Aleshia Mellor Lyme RC
Youth Team Sprint
1st Josh Marden Lyme RC
Seth Ireland Lyme RC
Jack Emmerson
Hannah Davis Lyme RC
A Class Course De Primes
1st Farley Barber
2nd Alex Coates
B Class Course de Primes
1st Steve Hall Lyme RC
2nd Joel Ackers
3rd Joe Pattison Lyme RC
C Class Course de Primes
1st Neil Batten
2nd Mick Stubbs
3rd Phil Powell
Youth Keiren
1st Hannah Davis
2nd Thomas Bullock
3rd Josh Jackson
A Class Devil
1st Farley Barber
2nd Alex Coates
B Class Devil
1st Joel Ackers
2nd Harry Ledingham-Horn
3rd James Brayford
C Class Devil
1st Mick Stubbs
2nd Phil Powell
3rd Neil Batten
Sprinters League Kieren Final
1st Joel Partington Swinnerton Cycles
2nd Josh Spendelow
3rd Barney Swinnerton
Youth Course de Primes
1st Jack Emmerson
2nd Josh Jackson
3rd Hannah Davis
40 lap Scratch
1st Joel Partington
2nd Farley Barber
3rd Barney Swinnerton
B Class
1st Joel Ackers
2nd Sam Hall
3rd James Brayford
C Class
1st Neil Batten
2nd Mick Stubbs
3rd Phil Powell
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Youth Result: Milton Keynes Youth Development Races
- TT Result: Southern Counties CU Sporting 21
- TT Result: Manchester & District TTA 10m TT
- TT Result: Northampton & District CA 10m TT
- TT Result: Knockhill Mountain Time Trial
- Youth Result: Lawford Youth Series
- TT Result: Bristol South CC Hardriders
- TT Result: Newmarket Cycling & Triathlon Club TT
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- TT Result: Orwell Velo 15m TT
- TT Result: Hull Thursday RC Hard Riders 2Up
- TT Result: VC Sevale 10m TT
- TT Result: Maldon & District CC Hilly 22m TT
- Youth Result: SCC Youth Races
- Youth Result: ERC Ben Forsyth CRY Youth Race Day
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Crit Result: Not the Portsmouth Easter Circuits
- Crit Result: March Hare Classic
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #3
- Crit Results: Spring MK Bowl Series #3
- Crit Result: No Nonsense Circuit Races 1
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #3
- RR Result: NCRA Handicap RR #3
- RR Result: Halesowen Academy Road Race
- RR Result: Primavera Pursuit Road Race
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- TT Result: VTTA Kent 8 mile TT
- TT Result: Kernow Racing Team TT
- TT Result: Banbury Star CC 21m TT
- TT Result: Velo Club St Raphael 16.5 TT
- TT Result: Port Talbot Whs 13m TT
- TT Result: Cleveland Whs Sporting 21.7m TT
- TT Result: Velotik RT 15m TT
- TT Result: Border City Whs Hilly 20.2m TT
- TT Result: Hemel Hempstead CC 16m TT
Other News on VeloUK
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique