James Gullen (17.54) breaks 11 year record by Bradley Wiggins to win Kent Valley RC Charity 10 on Saturday
Result: Kent Valley RC Charity 10
1 James Gullen JLT Condor 17:54
2 David Allonby Springfield Financial Racing Team 19:19
3 Matt Langridge Carnac-Planet X 19:30
5 Beau Smith Racepace 20:07
6 Liam Beaty Hawick Cycling Club 20:18
7 Lewis Hartley Zappi Racing Team 20:25
8 David Turner Cleveleys Road Club 20:34
10 Leon Barnes Lune RCC 20:36
11 Ben Watson Glossop Kinder Velo Cycling Club 20:51
12 Russell McLean Beacon Wheelers 20:55
13 Joe Simons Albarosa CC 20:57
13 Sam Anderton North Lancs RC 20:57
15 Mark Hassall Surface Design Racing 21:02
16 Matthew Lunt Surface Design Racing 21:08
16 STEVE DAINTITH Coveryourcar.co.uk RT 21:08
18 Kevin Chadwick Lakes Road Club 21:09
19 Robert Hw Southport CC 21:15
20 Russ Richardson Teesdale CRC 21:17
21 Henry Moss Barrow Central Wheelers 21:20
22 Gary Murfin Settle Wheelers 21:26
23 Nathan Turnbull Leigh Premier Road Club 21:31
24 Andy Gates Airevalley Solutions Race Team 21:37
24 Jose Pinon Shaw Preston CC 21:37
26 Tim Humphries Team Swift 21:40
27 David Chell Lancaster CC 21:46
28 Gary Tye Preston CC 21:49
29 Tristan Pilling Middleton CC 21:52
29 Ian Lawton Hoppers Rollers 21:52
31 Ben Falla High Peak Cycles RT 21:54
31 Archie Irving Beacon Wheelers 21:54
33 Matt Hacker North Cheshire Clarion 21:57
34 Ben Boardman New Forest CC 22:01
35 Paul Higginbottom BodyTorq Racing 22:05
36 Sean Casson Barrow Central Wheelers 22:07
37 Andrew Dent Pendle Forest CC 22:08
38 Andrew Barlow Kent Valley RC 22:14
38 Thomas Brabbin Halifax Imperial Whs 22:14
38 Chris Bateman Border City Whs CC 22:14
41 Martyn Uttley Barrow Central Wheelers 22:17
42 Peter Leonard Southport CC 22:18
43 Frank Anderson SVTTA 22:21
44 Will Kerry Lancashire RC 22:24
45 Mike Westmorland Border City Whs CC 22:25
46 Paul Boardman Lancaster CC 22:41
46 Martin Wallis Team Wallis Race Team 22:41
48 PAUL WARRENER Rossendale RC 22:42
49 Ben Slaven Racepace 22:44
50 Roy Nield Lancashire RC 22:45
51 Richard Howe Bishop Auckland CC 22:47
51 Stuart Blackburn Springfield Financial Racing Team 22:47
53 Barrie Whittaker Lyme Racing Club 22:48
53 Andy Cosgrove Teesdale CRC 22:48
55 Jeff Garnett Lancaster CC 22:52
56 John McCrory Glasgow United CC 22:56
57 Bill Maxwell Border City Whs CC 22:59
58 Kenneth Brown Velo Club Cumbria 23:03
58 Alex Smethurst Team Swift 23:03
60 Glenn Howarth Kent Valley RC 23:04
61 Andrew Bolton Otley CC 23:05
61 Tony Workman Lancashire RC 23:05
63 Michael Cope Kettering CC 23:09
64 Katie Lukas Beacon Wheelers 23:16
65 Alex Nurse Liverpool Century RC 23:19
66 John Gore Chorley Cycling Club 23:23
67 Hope Kerry Team Lusso 23:29
68 William Fairclough St Helens CRC 23:31
69 Richard Bryan Kent Valley RC 23:34
69 Ste Casey Liverpool Braveheart Bicycle Club 23:34
71 PETER METCALFE Wyndymilla 23:39
72 Richard Durham Settle Wheelers 23:42
73 Wendy Drake Racepace 23:45
74 Glenn Bowyer Lancashire RC 23:50
75 David Trippier East Lancashire RC 23:51
76 Richard Tyson Rock to Roll CC 23:56
77 Neil Hughes-Hutchings Morden CRC 23:57
78 Craig Wilson Nelson Whs CC 24:02:00
79 Paul Drake Clitheroe Bike Club 24:03:00
80 Ashly Rosewarne Liverpool Phoenix CC (Aintree) 24:04:00
81 Dave Poulter Wrekinsport CC 24:06:00
82 Charlotte Carter Ribble Valley C&RC 24:07:00
83 Peter Haigh Nelson Whs CC 24:14:00
84 Stephen Glenwright VTTA (Merseyside) 24:17:00
85 Martin Lee Bury Clarion CC 24:21:00
86 Tony Johnston Barrow Central Wheelers 24:26:00
87 Richard Belk Kent Valley RC 24:32:00
88 Neil Hercberg Barrow Central Wheelers 24:37:00
89 Ken Woodward Bury Clarion CC 24:40:00
90 Neil Fort Yorkshire Road Club 24:43:00
91 Robert Cassidy Racepace 24:45:00
92 Bradley Layton Teesdale CRC 24:54:00
93 Chris Scaife Teesdale CRC 24:58:00
94 Sarah Jepson Racepace 25:10:00
95 Georgina Cape East Lancashire RC 25:11:00
96 Dave Smalley Clayton Velo 25:14:00
97 Victoria Kollard Racepace 25:47:00
98 Graham Sheard North Lancs RC 25:50:00
99 Louise Hamilton Mountain Goat Coaching 25:57:00
100 Trevor Thirsk Stretford Wheelers CC 26:06:00
101 Karen Bailey East Lancashire RC 26:32:00
101 Neil Stirling Kent Valley RC 26:32:00
103 Harry Cowley Chester RC 27:07:00
104 Robin Shedden Wrekinsport CC 27:09:00
105 Aimee Casey Liverpool Braveheart Bicycle Club 27:50:00
106 Peter Matthew East Lancashire RC 29:18:00
107 James Lawley Barrow Central Wheelers 29:35:00
108 Cyril Wynne Stretford Wheelers CC 30:02:00
109 Peter Jepson Racepace 31:32:00
xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Youth Result: Milton Keynes Youth Development Races
- TT Result: Southern Counties CU Sporting 21
- TT Result: Manchester & District TTA 10m TT
- TT Result: Northampton & District CA 10m TT
- TT Result: Knockhill Mountain Time Trial
- Youth Result: Lawford Youth Series
- TT Result: Bristol South CC Hardriders
- TT Result: Newmarket Cycling & Triathlon Club TT
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- TT Result: Orwell Velo 15m TT
- TT Result: Hull Thursday RC Hard Riders 2Up
- TT Result: VC Sevale 10m TT
- TT Result: Maldon & District CC Hilly 22m TT
- Youth Result: SCC Youth Races
- Youth Result: ERC Ben Forsyth CRY Youth Race Day
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Crit Result: Not the Portsmouth Easter Circuits
- Crit Result: March Hare Classic
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #3
- Crit Results: Spring MK Bowl Series #3
- Crit Result: No Nonsense Circuit Races 1
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #3
- RR Result: NCRA Handicap RR #3
- RR Result: Halesowen Academy Road Race
- RR Result: Primavera Pursuit Road Race
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- TT Result: VTTA Kent 8 mile TT
- TT Result: Kernow Racing Team TT
- TT Result: Banbury Star CC 21m TT
- TT Result: Velo Club St Raphael 16.5 TT
- TT Result: Port Talbot Whs 13m TT
- TT Result: Cleveland Whs Sporting 21.7m TT
- TT Result: Velotik RT 15m TT
- TT Result: Border City Whs Hilly 20.2m TT
- TT Result: Hemel Hempstead CC 16m TT
Other News on VeloUK
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique