Charles Taylor winner of the Manchester & District TTA 50 mile time trial on Saturday
Result: Manchester & District TTA 50
1 Charles Taylor Team Bottrill / HSS Hire 01:51:36
2 Ben Norbury Congleton CC 01:55:25
3 John Morgan Coveryourcar.co.uk RT 01:55:30
4 Garry Brown Up and Active 01:55:50
5 Adrian Hughes Seamons CC 01:56:04
6 Adam Darby Salford Cycling Club 01:56:57
7 Andy Ashurst Manchester Wheelers 01:57:41
8 John Spearman Seamons CC 01:57:48
9 Peter Walker Leigh Premier Road Club 01:57:53
10 Lewis Eccleston Manchester Tri Club 01:58:29
11 Bradley Murphy Wills Wheels CC 01:58:58
12 Daniel Shackleton ABC Centreville 01:59:12
13 George Coghlan Janus RC 02:02:05
14 Bartlomiej Holda LeisureLakes 02:02:47
15 Steve Hall Thatto Cycles Racing Team 02:03:07
16 Stewart Moore Manchester Tri Club 02:03:29
17 Peter Howarth Stretford Wheelers CC 02:03:58
18 Paul Targett Pendle Forest CC 02:04:21
19 Robin Green Runcorn CC 02:04:29
20 Kelvin Milward Congleton CC 02:04:50
21 Jim Duffy Weaver Valley CC 02:05:08
21 Peter Rogers Manchester Tri Club 02:05:08
23 Alan Orme Frodsham Wheelers 02:05:29
24 Paul Savage Manchester Tri Club 02:06:46
25 Mike Jones Congleton CC 02:07:52
26 Brendan Kennedy Manchester Tri Club 02:09:27
27 Byron Buck Derby Mercury R C 02:09:43
28 Andy Robinson Vision Racing (Delamere Dairy/) 02:10:38
29 James Robinson Vision Racing (Delamere Dairy/) 02:10:43
30 Lee Spoor Tri Preston 02:11:04
31 Chris Warner Stone Wheelers CC 02:11:38
32 Paul Watson Manchester Tri Club 02:11:44
33 Robert Anthony Manchester Tri Club 02:12:04
34 Kirk Yearsley Salford Cycling Club 02:12:17
35 Claire Harrison Vision Racing (Delamere Dairy/) 02:12:35
36 DAVID FEARON Weaver Valley CC 02:13:43
37 Lee Wood Congleton CC 02:15:49
38 Chris Scholes Astley & Tyldesley Road Runners 02:15:53
39 Paul Cre Halifax Imperial Whs 02:16:01
40 Stephen Sladin Congleton CC 02:16:14
41 Barry Armstrong Seamons CC 02:17:29
42 Robbie Harcourt Salford Cycling Club 02:17:45
43 Jayne Dickens Vision Racing (Delamere Dairy/) 02:17:52
44 MARK WILKINSON Team Wheelguru 02:20:20
45 Liz Mathison Leigh Premier Road Club 02:22:05
46 STEPHEN WILKINSON Team Wheelguru 02:22:15
47 Tracy Hampson Warrington Triathlon Club 02:22:20
48 Paul Schofield Manchester Tri Club 02:22:28
49 David Golden West Pennine RC 02:22:56
50 Jan Scotchford North Lancs RC 02:24:29
51 Paul Cheers Runcorn CC 02:25:03
52 Duncan Poole Congleton CC 02:25:15
53 Edgar Reynolds Born to Bike – Bridgtown Cycles 02:25:40
54 Elizabeth Reeves Manchester Tri Club 02:26:46
55 Kenny Mitchell Manchester Tri Club 02:27:15
56 Jeanette Barber Seamons CC 02:27:18
57 Ian Bracegirdle Stretford Wheelers CC 02:28:22
58 Sandra Griffiths Lyme Racing Club 02:32:28
59 Jill Fielding North Cheshire Clarion 02:33:02
60 Lynne Skellern Macclesfield Wheelers 02:33:18
61 Paul Jennings Lyme Racing Club 02:35:45
62 Carol Spoor Tri Preston 02:38:30
63 Gemma Webster Harry Middleton CC 02:40:31
64 Polly Wilding Congleton CC 02:43:55
65 Rachel Trpeski Niteriders 02:44:43
66 Joanne Harcourt Stretford Wheelers CC 02:45:07
67 Samantha Hewitt Ashley Touring CC 02:46:59
68 Alan Peter Meinhardt Pro Vision Cycle Clothing 02:58:33
69 David Steele Lyme Racing Club 03:02:25
xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Youth Result: Milton Keynes Youth Development Races
- TT Result: Southern Counties CU Sporting 21
- TT Result: Manchester & District TTA 10m TT
- TT Result: Northampton & District CA 10m TT
- TT Result: Knockhill Mountain Time Trial
- Youth Result: Lawford Youth Series
- TT Result: Bristol South CC Hardriders
- TT Result: Newmarket Cycling & Triathlon Club TT
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- TT Result: Orwell Velo 15m TT
- TT Result: Hull Thursday RC Hard Riders 2Up
- TT Result: VC Sevale 10m TT
- TT Result: Maldon & District CC Hilly 22m TT
- Youth Result: SCC Youth Races
- Youth Result: ERC Ben Forsyth CRY Youth Race Day
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Crit Result: Not the Portsmouth Easter Circuits
- Crit Result: March Hare Classic
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #3
- Crit Results: Spring MK Bowl Series #3
- Crit Result: No Nonsense Circuit Races 1
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #3
- RR Result: NCRA Handicap RR #3
- RR Result: Halesowen Academy Road Race
- RR Result: Primavera Pursuit Road Race
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- TT Result: VTTA Kent 8 mile TT
- TT Result: Kernow Racing Team TT
- TT Result: Banbury Star CC 21m TT
- TT Result: Velo Club St Raphael 16.5 TT
- TT Result: Port Talbot Whs 13m TT
- TT Result: Cleveland Whs Sporting 21.7m TT
- TT Result: Velotik RT 15m TT
- TT Result: Border City Whs Hilly 20.2m TT
- TT Result: Hemel Hempstead CC 16m TT
Other News on VeloUK
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique