Results from the Knowsley Track League last Friday (June 16) on Merseyside
Results: Knowsley Track League (June 16)
Event 1: 6 Laps Scratch Categories: Youth C/D & E
1 Eddie McHugh Team Terminator C-B 3
2 Joe Watkins-Wilson Bolton Hot Wheels C.C. C-B 2
3 Edward Black Eastlands Velo E-B 3
4 Harry Roberts Liverpool Century R.C. C-B (Lapped) 1
5 Megan Lloyd Harry Middleton C.C. D-G 0 3
Event 2: 10 Laps Scratch Categories: Seniors/Juniors/Yth A & B
1 Matthew Dennis Sportcity Velo 3
2 George Elliott Innovation Racing Yth A 3
3 Tom Lord Eastlands Velo Yth-B 3
4 Chris Edmundson Velotik R.T. 2
5 Paul McHugh Team Terminator 1
6 Jonna Carroll Paramount CRT
7 Doug Arnold Liverpool Century R.C.
8 Ben Elliott VC St Raphael
9 Ian Roberts Racing Chance
10 Evelina Black Eastlands Velo Yth B-G 3
11 Francessa Dore Sportcity Velo Yth A-G (Lapped) 3
12 Elizabeth Broughton Sportcity Velo Yth A-G (Lapped) 2
13 Steven Swann VCUK VELOCHAMPION R.T. (Lapped)
Event 3: Elimination Categories: Youth C/D & E
1 Eddie McHugh Team Terminator C-B 3
2 Tom Elliott Liverpool Century R.C. C-B 2
3 Joe Watkins-Wilson Bolton Hot Wheels C.C. C-B 1
4 Harry Roberts Liverpool Century R.C. C-B
5 Megan Lloyd Harry Middleton C.C. D-G 3
6 Edward Black Eastlands Velo E-B 3
Event 4: Elimination Categories: Seniors/Juniors/Yth A/B
1 Matthew Dennis Sportcity Velo 3
2 George Elliott Innovation Racing Yth A 3
3 Chris Edmundson Velotik R.T. 2
4 Tom Lord Eastlands Velo Yth-B 3
5 Jonna Carroll Paramount CRT 1
6 Doug Arnold Liverpool Century R.C.
7 Evelina Black Eastlands Velo Yth B-G 3
8 Ben Elliott VC St Raphael
9 Paul McHugh Team Terminator
10 Peter Boyd VC St Raphael
11 Ian Roberts Racing Chance
12 Elizabeth Broughton Sportcity Velo Yth A-G 3
13 Francessa Dore Sportcity Velo Yth A-G 2
14 Alan Linford Liverpool Century R.C.
15 Steven Swann VCUK VELOCHAMPION R.T.
Event 5: Longest Lap Categories: Youth C/D & E
1 Eddie McHugh Team Terminator C-B 3
2 Tom Elliott Liverpool Century R.C. C-B 2
3 Joe Watkins-Wilson Bolton Hot Wheels C.C. C-B 1
4 Harry Roberts Liverpool Century R.C. C-B
5 Megan Lloyd Harry Middleton C.C. D-G 3
6 Edward Black Eastlands Velo E-B 3
Event 6: 1km Scratch – Heat 1 Categories: Seniors/Juniors/Yth A/B
1 Evelina Black Eastlands Velo Yth B-G 3
2 Ian Roberts Racing Chance 3
3 Francessa Dore Sportcity Velo Yth A-G 3
4 Steven Swann VCUK VELOCHAMPION R.T. 2
5 Alan Linford Liverpool Century R.C. 1
6 Elizabeth Broughton Sportcity Velo Yth A-G 2
Event 6: 1km Scratch – Heat 2 Categories: Seniors/Juniors/Yth A/B
1 Matthew Dennis Sportcity Velo 3
2 Paul McHugh Team Terminator 2
3 George Elliott Innovation Racing Yth A 3
4 Chris Edmundson Velotik R.T. 1
5 Jonna Carroll Paramount CRT
6 Doug Arnold Liverpool Century R.C.
7 Ben Elliott VC St Raphael
8 Tom Lord Eastlands Velo Yth-B 3
Event 7(a): 1 Lap Handicap Categories: Youth C/D & E
1 Joe Watkins-Wilson Bolton Hot Wheels C.C. C-B 3
2 Harry Roberts Liverpool Century R.C. C-B 2
3 Megan Lloyd Harry Middleton C.C. D-G 3
4 Edward Black Eastlands Velo E-B 3
Event 7(b): 500 Metres Bert Owens Handicap Categories: Youth A/B & C
1 Evelina Black Eastlands Velo Yth B-G 3
2 Tom Lord Eastlands Velo Yth-B 3
3 Elizabeth Broughton Sportcity Velo Yth A-G 3
4 Francessa Dore Sportcity Velo Yth A-G 2
5 Eddie McHugh Team Terminator C-B 3
6 Tom Elliott Liverpool Century R.C. C-B 2
… continued after advert
Event 8: 500 Metres Handicap Categories Seniors/Juniors
1 Alan Linford Liverpool Century R.C. 3
2 Peter Boyd VC St Raphael 2
3 Steven Swann VCUK VELOCHAMPION R.T. 1
4 Paul McHugh Team Terminator
5 Matthew Dennis Sportcity Velo
6 Chris Edmundson Velotik R.T.
7 Doug Arnold Liverpool Century R.C.
8 Jonna Carroll Paramount CRT
9 Ian Roberts Racing Chance
Event 9 3 Laps Keirin Categories Youth C/D & E
1 Eddie McHugh Team Terminator C-B 3
2 Tom Elliott Liverpool Century R.C. C-B 2
3 Joe Watkins-Wilson Bolton Hot Wheels C.C. C-B 1
4 Harry Roberts Liverpool Century R.C. C-B
5 Megan Lloyd Harry Middleton C.C. D-G 3
6 Edward Black Eastlands Velo E-B 3
Event 10: 16 Laps Points Categories: Seniors/Juniors/Yth A/B
1 Matthew Dennis Sportcity Velo (12pts) 3
2 Chris Edmundson Velotik R.T. (6pts) 2
3 Jonna Carroll Paramount CRT (3pts) 1
4 Ian Roberts Racing Chance (2pts)
5 Doug Arnold Liverpool Century R.C. (1pt)
6 Ben Elliott VC St Raphael
1 Elizabeth Broughton Sportcity Velo Yth A-G (11pts) 3
2 Francessa Dore Sportcity Velo Yth A-G (9pts) 2
1 Tom Lord Eastlands Velo Yth-B-B (12pts) 3
1 Evelina Black Eastlands Velo Yth B-G (12pts) 3
Event 11: Unknown Distance Categories: Youth C/D & E
1 Eddie McHugh Team Terminator C-B 3
3 Joe Watkins-Wilson Bolton Hot Wheels C.C. C-B 2
6 Edward Black Eastlands Velo E-B 3
4 Harry Roberts Liverpool Century R.C. C-B 1
5 Megan Lloyd Harry Middleton C.C. D-G 3
Event 12: Unknown Distance Categories: Seniors/Juniors/Yth A/B
1 Matthew Dennis Sportcity Velo 3
2 George Elliott Innovation Racing Yth A 3
3 Chris Edmundson Velotik R.T. 2
4 Tom Lord Eastlands Velo Yth-B 3
5 Ben Elliott VC St Raphael 1
6 Jonna Carroll Paramount CRT
7 Ian Roberts Racing Chance
8 Evelina Black Eastlands Velo Yth B-G 3
9 Francessa Dore Sportcity Velo Yth A-G 3
10 Paul McHugh Team Terminator
11 Doug Arnold Liverpool Century R.C.
12 Elizabeth Broughton Sportcity Velo Yth A-G 2
Bert Owens 500m Handicap Competition
This Competition was commenced in Bert’s memory in 2001
1 Evelina Black Eastlands Velo 3.0
2 Tom Lord Eastlands Velo 2.0
3 Elizabeth Broughton Sportcity Velo 1.0
4 Francessa Dore Sportcity Velo 0.5
5 Eddie McHugh Team Terminator
6 Tom Elliott Liverpool Century R.C.
Overall Points for the 2017 Competition after 1 event
1 Evelina Black Eastlands Velo Yth B-G 3.0
2 Tom Lord Eastlands Velo Yth B-B 2.0
3 Elizabeth Broughton Sportcity Velo Yth A-G 1.0
4 Francessa Dore Sportcity Velo Yth A-G 0.5
Previous Winners Venue
2001 Richard Hek Blackburn & Dist CTC Kirkby
2002 Laura Allen VC Halton Kirkby
2003 Oliver Suart Ribble Valley CRC Kirkby
2004 Joe Allen New Brighton CC Kirkby
2005 Laura Allen New Brighton CC Kirkby
2006 ( Laura Allen New Brighton CC Kirkby
( Liam Brennan New Brighton CC Kirkby
2007 Megan Boyd Ribble Valley CRC-Juniors Kirkby
2008 Matthew Baptista Eastlands Velo Kirkby
2009 Dan Whelan Team Probikekit.com Litherland
2010 Andy Fallon L’pool Mercury (Dolan) CC Litherland
2011 George Elliott Liverpool Century RC Litherland
2012 ( George Elliott Liverpool Century RC Litherland
( James Higham H.Middleton CC Litherland
2013 Leanne Hall Eastlands Velo Knowsley
2014 Emily Barker Eastlands Velo Knowsley
2015 Leanne Hall Sportcity Velo Knowsley
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- RR Result: East Cleveland Classic
- Features, Reports, Results
- Crit Result: Thruxton Tuesday Series 2
- Crit Result: CDPP Sport Crit Series 1
- Crit Result: SACA Salt Ayre Series 1
- Crit Result: Portsmouth Evening Circuits 4
- Crit Result: Rowe & King Maindy 1
- Q&A: Charlie Abraham (Lee Valley Youth Junior Cycling Team)
- Events: SSSCCRRL Road Race League
- Youth Result: Isle of Man Youth League
- Youth Result: Lawford Youth Series (Curborough) #2
- Crit Result: Full Gas Summer Circuit Series #2
- Crit Result: Ride Flux Spring Crit series #2
- Youth Result: Maindy Flyers Freewheel League 1
- Ribble Collective: Ride More in ’24
- Crit Result: Tameside Cycling Development Circuit Races 1
- Crit Result: 2024 West Thames League 1
- Startlist: The Drummond Trophy
- TT Result: VTTA Surrey/Sussex 10 mile TT
- EVENTS: Proper Northern Road Races – Round 2 Oakenclough
- TTT Result: Scorton TTT
- TT Result: Manchester & District TTA 25m TT
- TT Result: Stowmarket & District CC 15m TT
- TT Result: Paceline RT Sporting TT
- TT Result: Hereford & District Wheelers 25m TT
- RR Result: Yorkshire RRL #1
- Crit Result: Scottish Student Cycling Criterium Championships
- Events: Dave Peck Memorial
- TT Result: Blaydon CC Two Up TT
- TT Result: Kent CA 10m TT
- TT Result: Wessex RC 24m TT
- TT Result: Easterley RC 25m TT
- TT Result: Cranbrook CC 10m TT
- TT Result: Penzance Wheelers 12.5m TT
- TT Result: Fife Century RC 25m TT
- TT Result: Bramley Wheelers 10m TT
- TT Result: Mid Shropshire Wheelers 25m TT
- Youth Result: Hog Hill GP (National Youth Series)
- RR Result: Velo Club Venta Spring Road Race
- News: Women’s Tour of Britain
- Crit Result: Ennerdale Season Openers 2
- RR Result: NCRA Handicap RR (week 5)
Other News on VeloUK
- Events: SSSCCRRL Road Race League
- Ribble Collective: Ride More in ’24
- Startlist: The Drummond Trophy
- EVENTS: Proper Northern Road Races – Round 2 Oakenclough
- Events: Dave Peck Memorial
- News: Women’s Tour of Britain
- Startlist: PB Performance Espoirs Road Race
- East Cleveland Classic: Saint Piran Team
- News: New kit for Ribble Rebellion Riders
- Events: Halesowen Friday Track Nights
- Team News: Ribble Rebellion off to the USA
- News: Pedal Club Lunch (March)
- Rider News: Winning start for Billy Ladle
- News: CiCLE Classic 2024
- Startlist: Stars of the SW Men’s U23 RR
- Startlist: Danum Trophy 2024 (Nat B)
- Startlists: London Dynamo Road Races
- Startlist: La Fleche Waltonne Road Races (BMCR)
- Meet Ribble HoloRider
- Startlists: East Cleveland Classic 2024
- Former Winners: Lincoln Grand Prix
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)