Robert Telford David Doherty and Claire Hammond winners at round 7 of the Tuesday Thruxton Series
Result: Tuesday Thruxton Series Round 7
2/3
1 Robert Telford Veloton Team
2 Michael Ford VC St Raphael
3 Max Moyles University of Exeter Cycling C…
4 Phillip Pearce BW Cycling
5 Jim Hamilton University of Exeter Cycling C…
6 Scott Chappell Behind The Bikeshed
7 Jamie Wilkins Veloton Team
8 Patryk Rucki Skinline Race Club
9 Kevin Alexis Army Cycling Race Team (ACRT)
10 Adam Moore Morvelo Basso RT
11 Joe Hickerton Spokes BPC Racing
12 Jason Ormston Team Quest – The Bike Shop
13 Daniel Davies Alé DMT Cipollini UK
14 John Carter Radeon-Bike Science RT
15 James Wilson VC St Raphael
16 Patrick Brown Spokes BPC Racing
17 Rob Hardyman The Cycle Room
18 Steven Williams Bynea CC
19 Michael Wilcox Behind The Bikeshed
20 Callum McQueen Pedal Heaven RT
21 Robert Lewis Royal Navy & Royal Marines CA
22 Ryan Keynes Odiham Cycling Club
23 Scott Fryer
24 Nicholas Buck New Forest CC
25 Frank Kilsby VC St Raphael
26 Peter Christopher VC10
27 Luke Strutland
28 Paul Walsingham The Cycle Room
29 Matthew Conner
30 Nicolas Kimish I-Team Cyclists’ Club
31 Richard Garman Fareham Wheelers Cycling Club
32 Joshua White Fareham Wheelers Cycling Club
33 Ollie Rastall Farnborough & Camberley CC
34 Jason Ginn The Cycle Room
35 Simon Walters Velo Club Venta
36 David Beesley Bicester Millennium CC
37 Alexander Barber Norwood Paragon CC
38 Peter Allan WyndyMilla
39 David Billings Radeon-Bike Science RT
40 Sam Gupta Hargroves-Ridley-Montezuma’s
41 Albert Baker Behind The Bikeshed
42 Rowan Horner VC St Raphael
43 Ben Meakings Hart Evolution Racing Team
44 Stuart Thompson Andover Whls
45 David Ravenhill Newbury RC
… continued after advert
4th Cat only
1 David Doherty DHCyclesport
2 Matthew Whelan DHCyclesport
3 Benjamin Reeve Newbury RC
4 Paul McSevney Royal Navy & Royal Marines CA
5 Jamie Duggan Latchem Sunwise Race Team
6 James Veal TEAMSPY
7 Miles Thomas Hart Evolution Racing Team
8 Rob Griffiths Outdoor Traders Race Team
9 Will Mason Royal Air Force CA
10 John Penfound
11 Robbie Southwell TEAMSPY
12 Mark Travis
13 Paul Hopkins DHCyclesport
14 Kevin Easterbrook Royal Air Force CA
15 Grant Goodall Didcot Phoenix CC
16 Martin Merryweather GS Henley
17 Jeremy Bishop VC Equipe – Flix
18 Andrew Shutler Team TFC(the friday criterium)
19 James Barrell VCGH
20 Stephen Marchant Swindon Wheelers
21 Rob Merrifield TEAMSPY
22 Michael Patterson
23 Michael Oliver Mickey Cranks CC
24 Simon Kelly Didcot Phoenix CC
25 Tim Higgs Velo Club Venta
26 Glenn Haworth Banjo Cycles
27 Matthew Twist
28 Timothy Powell VCGH
29 Neil Kimish I-Team Cyclists’ Club
30 Chris Wood VC Meudon
31 Martin Piper
32 David Willoughby
E/1/2/3/4
1 Claire Hammond Twickenham CC
2 Aimee Jones Cowley Road Condors
3 Laura Pittard Cardiff University Marmots
4 Olivia Bentley Didcot Phoenix CC
5 Natalie Bravo Reading CC
6 Hollie Dowling Bike Jockey CC
7 Clare Hofmann Didcot Phoenix CC
8 Madeline Howden Team Vision Innovative Leisure
9 Laura Rayner Westbury Wheelers
10 Sorrel Williams Outdoor Traders Race Team
11 Zoe Robinson Army Cycling Union
U16 Boys
1 Harvey McLean Behind The Bikeshed
2 Freddie Horner Behind The Bikeshed
3 Danny Havey Fareham Wheelers Cycling Club
U14 Girls
1 Sophie Tiller I-Team Cyclists’ Club
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Youth Result: Milton Keynes Youth Development Races
- TT Result: Southern Counties CU Sporting 21
- TT Result: Manchester & District TTA 10m TT
- TT Result: Northampton & District CA 10m TT
- TT Result: Knockhill Mountain Time Trial
- Youth Result: Lawford Youth Series
- TT Result: Bristol South CC Hardriders
- TT Result: Newmarket Cycling & Triathlon Club TT
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- TT Result: Orwell Velo 15m TT
- TT Result: Hull Thursday RC Hard Riders 2Up
- TT Result: VC Sevale 10m TT
- TT Result: Maldon & District CC Hilly 22m TT
- Youth Result: SCC Youth Races
- Youth Result: ERC Ben Forsyth CRY Youth Race Day
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Crit Result: Not the Portsmouth Easter Circuits
- Crit Result: March Hare Classic
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #3
- Crit Results: Spring MK Bowl Series #3
- Crit Result: No Nonsense Circuit Races 1
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #3
- RR Result: NCRA Handicap RR #3
- RR Result: Halesowen Academy Road Race
- RR Result: Primavera Pursuit Road Race
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- TT Result: VTTA Kent 8 mile TT
- TT Result: Kernow Racing Team TT
- TT Result: Banbury Star CC 21m TT
- TT Result: Velo Club St Raphael 16.5 TT
- TT Result: Port Talbot Whs 13m TT
- TT Result: Cleveland Whs Sporting 21.7m TT
- TT Result: Velotik RT 15m TT
- TT Result: Border City Whs Hilly 20.2m TT
- TT Result: Hemel Hempstead CC 16m TT
Other News on VeloUK
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique