Andy Bennett of Onimpex Bioracer, Alex Simmons & John Moore winners at the Seamons Evening Road Races on June 27
Result: Seamons Evening Road Races
Siddington Circuit
Organiser: Ashley Cress – Seamons Cycling Club
Organising Club/Organisation: Seamons CC
Race 1
1 Alex Simmons Pro Vision Clothing RC S
2 Ben Joughin Pro Vision Clothing RC M
3 Mark Hassall Surface Design Racing A
4 Paul Gibson Warrington Road Club M
5 Chris Spencer Onimpex Bioracer Racing Team A
6 Andrew Smith Seamons Cycling Club S
7 Matthew Lunt Surface Design Racing S
8 Ben Palmer Surface Design Racing M
9 Thomas Green Macclesfield Wheelers Cycling Club S
10 Steve Simpson Element Cycling Team A
11 Stephen Talbot Pro Vision Clothing RC A
12 Matthew Ellis Weaver Valley Cycling Club A
13 Chris Siepen Seamons Cycling Club M
14 Aaron Tonks Hoppers Rollers A
15 Mark Astles Team Lusso A
16 Chris Harrison Pro Vision Clothing RC M
17 Rory Crone Warrington Road Club A
18 Matthew Dyke S
19 David Bratt Pro Vision Clothing RC A
20 Daniel Parish Vision Racing J
21 Ashley Cooper Audlem Cycling Club A
22 Paul Baptist Audlem Cycling Club M
Race 2
1 Andy Bennett Onimpex Bioracer Racing Team C
2 Andrew Wright Bott Cycle Team B
3 Mark Fenton Stone Wheelers Cycling Club B
4 Paul Thursfield API-Metrow B
5 John Crook Liverpool Mercury (Dolan) CC C
6 David Cole B
7 Carl Finney St Helens Cycle Racing Club C
8 Ron Plumbley Liverpool Mercury (Dolan) CC B
9 David Roberts Macclesfield Wheelers Cycling Club C
10 Richard Harries Seamons Cycling Club B
11 Steven Cartwright Graham Weigh RT/Deeside Olympic C
12 Stephen Ashton B
13 Michael Karl Jones Warrington Road Club C
14 Martin Harney Manchester Bicycle Club C
15 Peter Oakes Manchester Bicycle Club B
16 Richard Barnett Pro Vision Clothing RC B
17 Anthony Booth Weaver Valley Cycling Club C
18 John Keen Weaver Valley Cycling Club C
19 John Nottingham Seamons Cycling Club C
20 Bill Young Tunstall Wheelers CC C
Race 3
1 John Moore Manchester Bicycle Club D
2 Steve Davies Onimpex Bioracer Racing Team D
3 Steve Jolley Onimpex Bioracer Racing Team E
4 Keith Jones (gwrt) Graham Weigh RT/Deeside Olympic D
5 David Cuming Graham Weigh Rt/Deeside Olympic E
6 Stephen Wilkinson Team Wheelguru E
7 Geoff Rawlinson St Helens Cycle Racing Club D
8 Neil Simpkin Stafford Road Club D
9 Graham Lomax Wigan Wheelers Cycling Club E
10 Stephen Jones Audlem Cycling Club D
11 Carl Telford Manchester Bicycle Club D
12 Phil Bratton F
13 Barry Beswick Team Wheelguru F
14 Paul Mason Audlem Cycling Club E
15 Barry Armstrong Seamons Cycling Club E
16 Dave Deakins Lune Racing Cycling Club F
17 Ian Noons Stone Wheelers Cycling Club D
18 Ray Pugh Liverpool Mercury (Dolan) CC E
19 Ken Jones Onimpex Bioracer Racing Team E
20 Chris Danby D
21 John Cosgrove Onimpex Bioracer Racing Team D
22 Gordon Smith Graham Weigh RT/Deeside Olympic F
23 Mike Wilson Audlem Cycling Club F
Age Category Winners
J Daniel Parish Vision Racing
S Alex Simmons Pro Vision Clothing RC
M Ben Joughin Pro Vision Clothing RC
A Mark Hassall Surface Design Racing
B Andrew Wright Bott Cycle Team
C Andy Bennett Onimpex Bioracer Racing Team
D John Moore Manchester Bicycle Club
E Steve Jolley Onimpex Bioracer Racing Team
F Phil Bratton
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Youth Result: Milton Keynes Youth Development Races
- TT Result: Southern Counties CU Sporting 21
- TT Result: Manchester & District TTA 10m TT
- TT Result: Northampton & District CA 10m TT
- TT Result: Knockhill Mountain Time Trial
- Youth Result: Lawford Youth Series
- TT Result: Bristol South CC Hardriders
- TT Result: Newmarket Cycling & Triathlon Club TT
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- TT Result: Orwell Velo 15m TT
- TT Result: Hull Thursday RC Hard Riders 2Up
- TT Result: VC Sevale 10m TT
- TT Result: Maldon & District CC Hilly 22m TT
- Youth Result: SCC Youth Races
- Youth Result: ERC Ben Forsyth CRY Youth Race Day
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Crit Result: Not the Portsmouth Easter Circuits
- Crit Result: March Hare Classic
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #3
- Crit Results: Spring MK Bowl Series #3
- Crit Result: No Nonsense Circuit Races 1
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #3
- RR Result: NCRA Handicap RR #3
- RR Result: Halesowen Academy Road Race
- RR Result: Primavera Pursuit Road Race
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- TT Result: VTTA Kent 8 mile TT
- TT Result: Kernow Racing Team TT
- TT Result: Banbury Star CC 21m TT
- TT Result: Velo Club St Raphael 16.5 TT
- TT Result: Port Talbot Whs 13m TT
- TT Result: Cleveland Whs Sporting 21.7m TT
- TT Result: Velotik RT 15m TT
- TT Result: Border City Whs Hilly 20.2m TT
- TT Result: Hemel Hempstead CC 16m TT
Other News on VeloUK
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique