Jonathan Wears fastest in the Huddersfield Star Sporting 10 mile Time Trial on Sunday
Result: Huddersfield Star Sporting 10 mile TT
1 Jonathan Wears SSLL Racing Team 22:18
2 Anthony Bromley SSLL Racing Team 22:38
3 Dan Taylor Birdwell Wheelers 23:27
4 Blair Buss SSLL Racing Team 23:32
5 Harry Buxton T.H.R.E. Datawolves R.T. 23:48
6 Timothy Mansfield HD Revolutions 24:09:00
7 Michael Harris HD Revolutions 24:10:00
8 Kieran Manchester Saddleworth Clarion CC 24:57:00
9 Nick Sweeting 3 RT 24:59:00
10 Tobias Edwards Huddersfield Star Whs 25:06:00
11 Matthew Wilde HD Revolutions 25:29:00
12 Martin Broadhead Rockingham CC 26:12:00
13 David Uttley HD Revolutions 26:14:00
14 Tom Whitworth Huddersfield Star Whs 26:37:00
15 Jonny Hirst Huddersfield Star Whs 26:44:00
16 Ivan Boyes Huddersfield Star Whs 26:53:00
17 Martin Wood Huddersfield Star Whs 27:03:00
18 James George HD Revolutions 27:14:00
19 Jonathan Brook HD Revolutions 27:19:00
20 Karen Poole Sportstest RT 27:26:00
21 Gary Stevenson Huddersfield Star Whs 27:31:00
22 Sam Leng Malton Whs 27:36:00
23 Charlotte Gorman Team Lusso 27:47:00
24 David Bird Barnsley Road Club 27:58:00
25 Stewart Le Couilliard Geared Up Cycles Race Team 28:01:00
26 John Carr Manchester Wheelers 28:18:00
27 Martin Ingham Holme Valley Whs 28:23:00
28 Keith Sandiford Huddersfield Star Whs 28:27:00
29 Andrew Fry HD Revolutions 28:46:00
30 Garry Lee Mapperley CC 28:48:00
31 Andy Greenwood Halifax Imperial Whs 29:10:00
31 Richard Edwards Huddersfield Star Whs 29:20:00
33 Ben Ramsden Huddersfield Star Whs 29:48:00
34 Rachel Smith Ravensthorpe CC 30:28:00
35 Andy Rigate Huddersfield Star Whs 30:49:00
36 Gilly Dukes Huddersfield Star Whs 31:52:00
37 Mick Haigh Huddersfield Star Whs 32:08:00
38 Nicola Heaton Huddersfield Star Whs 32:12:00
39 Ruby Boyes Huddersfield Star Whs 33:28:00
40 Amy Mourne Huddersfield Star Whs 36:25:00
41 Alexandra Raine Huddersfield Star Whs 38:14:00
42 Daniel Wood Huddersfield Star Whs 39:10:00
43 Isaac Haigh Huddersfield Star Whs 44:17:00
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- RR Result: PB Performance U23 Nat Series RR
- Features, Reports, Results
- TT Result: GTR – Return To Life TT Series 10m TT
- TT Result: Barrow Central Wheelers 21m TT
- TT Result: Dursley Road Club 6.8m TT
- TT Result: Farnborough & Camberley CC 10m TT
- TT Result: East Sussex CA 10m TT
- TT Result: Kings Lynn CC 10m TT
- Youth Result: North West Youth League 2
- Crit Result: Ennerdale 2024 Season openers 3
- Crit Result: Carlisle Some Enchanted Evenings 1
- Crit Result: Hub Velo/6AM Cycling Spring Crit Series
- Crit Result: Oxfordshire Road Race League (Abingdon)
- RR Result: Radnorshire Road Race
- Crit Result: Full Gas Spring Cup #1
- Events: 18th Rutland-Melton CiCLE Classic Route
- Events: Nigel Harrop Memorial Road Race
- TT Result: VTTA East Midlands 10m TT
- TT Result: East Sussex CA 25m TT
- TT Result: VTTA Kent 30m Time Trial
- TT Result: Shaftesbury CC 25m TT
- TT Result: CTT Classic Series 3
- TT Result: Diss & District CC 25m TT
- TT Result: Icknield RC 20m TT
- TT Result: Royal Albert CC 10m TT
- TT Result: Southport CC 15m TT
- Crit Result: Milton Keynes Development Races
- This weekend: 18th CiCLE Classic UCI 1.2
- The Dave Peck Memorial: British Women’s Team Cup 2
- BMCR RESULT: National A/B RR and Echelon Cycles Stallard races
- RR Result: Proper Northern Road Races (Oakenclough)
- RR Result: Drummond Trophy
- Crit Result: Thruxton Tuesday Series 2
- Crit Result: CDPP Sport Crit Series 1
- Crit Result: SACA Salt Ayre Series 1
- Crit Result: Portsmouth Evening Circuits 4
- Crit Result: Rowe & King Maindy 1
- Q&A: Charlie Abraham (Lee Valley Youth Junior Cycling Team)
- Events: SSSCCRRL Road Race League
- Youth Result: Isle of Man Youth League
- Youth Result: Lawford Youth Series (Curborough) #2
Other News on VeloUK
- Events: 18th Rutland-Melton CiCLE Classic Route
- Events: Nigel Harrop Memorial Road Race
- This weekend: 18th CiCLE Classic UCI 1.2
- Events: SSSCCRRL Road Race League
- Ribble Collective: Ride More in ’24
- Startlist: The Drummond Trophy
- EVENTS: Proper Northern Road Races – Round 2 Oakenclough
- Events: Dave Peck Memorial
- News: Women’s Tour of Britain
- Startlist: PB Performance Espoirs Road Race
- East Cleveland Classic: Saint Piran Team
- News: New kit for Ribble Rebellion Riders
- Events: Halesowen Friday Track Nights
- Team News: Ribble Rebellion off to the USA
- News: Pedal Club Lunch (March)
- Rider News: Winning start for Billy Ladle
- News: CiCLE Classic 2024
- Startlist: Stars of the SW Men’s U23 RR
- Startlist: Danum Trophy 2024 (Nat B)
- Startlists: London Dynamo Road Races
- Startlist: La Fleche Waltonne Road Races (BMCR)
- Meet Ribble HoloRider
- Startlists: East Cleveland Classic 2024
- Former Winners: Lincoln Grand Prix
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team