Mark Nulty (3.39) fastest in the Manchester & District TTA 100 mile time trial on the J4/18
Result: Manchester & District TTA 100
1 Mark Nulty Glossop Kinder Velo Cycling Club 03:39:31
2 Charles Taylor Team Bottrill / HSS Hire 03:44:14
3 Tom Rigby Springfield Financial Racing Team 03:52:57
4 Tony Cullen Tricentraluk 03:53:16
5 Ben Norbury Congleton CC 03:55:09
6 Adrian Hughes Seamons CC 03:58:00
7 Ian Holbrook Stone Wheelers CC 04:00:18
8 Tom Thornely Buxton CC/Sett Valley Cycles 04:00:20
9 Alan Chorley Seamons CC 04:00:41
10 Lewis Eccleston Manchester Tri Club 04:06:49
11 Mark Flannery Team Swift 04:08:47
12 Andrew Whiteside Bella in Sella 04:11:40
13 Ian Haddock Warrington Road Club/Horton Light Engineering/RS Cyclesport 04:14:44
14 Chris Edmondson Velotik Racing Team 04:16:56
15 Jim Duffy Weaver Valley CC 04:18:09
16 Matthew Dyke Niteriders 04:18:37
17 Alistair Stanway Weaver Valley CC 04:19:24
18 David Powell Horwich Cycling Club 04:20:34
19 Nathan Turnbull Leigh Premier Road Club 04:22:55
20 Steven Drew Leigh Premier Road Club 04:23:07
21 Philip Knupfer Manchester Bicycle Club 04:23:41
22 Bartlomiej Holda LeisureLakesBikes.com 04:25:15
23 Mike Jones Congleton CC 04:25:16
24 Jill Wilkinson Chester RC 04:25:38
25 Ronan O’Cualain Seamons CC 04:25:58
26 Steven Forrest Tricentraluk 04:26:58
27 Mark Nicholls Pro Vision Cycle Clothing 04:29:33
28 David Tabron Horwich Cycling Club 04:30:32
29 Lee Anderton Tricentraluk 04:30:50
30 Paul Savage Manchester Tri Club 04:31:20
31 Paul Watson Manchester Tri Club 04:31:23
32 Jon Longworth Bury Clarion CC 04:31:51
33 Stephen Sladin Congleton CC 04:33:22
34 Byron Buck Derby Mercury R C 04:34:26
35 Deborah Moss Chorley Cycling Club 04:37:01
36 Simon Williams Ashley Touring CC 04:38:54
37 Carl Dunn Team BD 04:40:15
38 Liz Mathison Leigh Premier Road Club 04:41:55
39 Andy Hayes Manchester Tri Club 04:42:17
40 Adam Newall Horwich Cycling Club 04:44:00
41 Gary Lawton Tricentraluk 04:47:39
42 Chris Warner Stone Wheelers CC 04:47:42
43 Phill Prince Tricentraluk 04:47:45
44 Robbie Harcourt Salford Cycling Club 04:49:51
45 Mark Ward Tricentraluk 04:51:56
46 Ben Rathbone Macclesfield Wheelers 04:56:24
47 Thom Hughes Pro Vision Cycle Clothing 04:58:32
48 Edward Baldwin Seamons CC 04:59:27
49 Mel Hayes Manchester Tri Club 05:05:23
50 Claire Walton Tricentraluk 05:06:55
51 Ian Casson Birkenhead Victoria CC 05:07:27
52 Edgar Reynolds Born to Bike – Bridgtown Cycles 05:07:48
53 Liam Kwan Stretford Wheelers CC 05:08:34
54 Chris Yianni Withington Wheelers 05:11:27
54 Phil Rowley Newcastle (Staffs) Tri Club 05:11:27
56 Gemma Webster Harry Middleton CC 05:33:16
57 Paul Jennings Lyme Racing Club 06:00:04
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- Youth Result: Milton Keynes Youth Development Races
- TT Result: Southern Counties CU Sporting 21
- TT Result: Manchester & District TTA 10m TT
- TT Result: Northampton & District CA 10m TT
- TT Result: Knockhill Mountain Time Trial
- Youth Result: Lawford Youth Series
- TT Result: Bristol South CC Hardriders
- TT Result: Newmarket Cycling & Triathlon Club TT
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- TT Result: Orwell Velo 15m TT
- TT Result: Hull Thursday RC Hard Riders 2Up
- TT Result: VC Sevale 10m TT
- TT Result: Maldon & District CC Hilly 22m TT
- Youth Result: SCC Youth Races
- Youth Result: ERC Ben Forsyth CRY Youth Race Day
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Crit Result: Not the Portsmouth Easter Circuits
- Crit Result: March Hare Classic
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #3
- Crit Results: Spring MK Bowl Series #3
- Crit Result: No Nonsense Circuit Races 1
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #3
- RR Result: NCRA Handicap RR #3
- RR Result: Halesowen Academy Road Race
- RR Result: Primavera Pursuit Road Race
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- TT Result: VTTA Kent 8 mile TT
- TT Result: Kernow Racing Team TT
- TT Result: Banbury Star CC 21m TT
- TT Result: Velo Club St Raphael 16.5 TT
- TT Result: Port Talbot Whs 13m TT
- TT Result: Cleveland Whs Sporting 21.7m TT
- TT Result: Velotik RT 15m TT
- TT Result: Border City Whs Hilly 20.2m TT
- TT Result: Hemel Hempstead CC 16m TT
- Result/Report: Nick Corkill RR
Other News on VeloUK
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique
- Event News: CiCLE Classic (Women & Junior Men)