Oliver Maxwell was the winner of the Flamme Rouge Kermesse on the Cranfield Circuit near Milton Keynes on Sunday
Result: Flamme Rouge Kermesse
1 Oliver Maxwell Richardsons-Trek RT
2 Peter Cocker Giant Store Rutland / Wattbike
3 Charles Walker Catford CC Equipe/Banks
4 James Ireson KTM Impsport RT
5 Jake Hales Spirit Tifosi Racing Team
6 Joseph Clark Cycling Sheffield Giant Sheffi…
7 Michael Burke Welland Valley CC
8 Oliver W Bates Wellingborough Cycles Race Tea…
9 Joshua Crow-Stewart Hemel Hempstead CC
10 Ed Hopper Maxxis 4 Racing Team
11 Chris McNamara Nuun-Sigma Sport-London RT
12 William Bjergfelt Neon-Velo Cycling Team
13 Timothy Allen Team Vision Innovative Leisure
14 Joshua Green Catford CC Equipe/Banks
15 Cameron Foster Team Milton Keynes
16 Martin Ford Brother NRG
17 Mike Smith Nuun-Sigma Sport-London RT
18 Callum Ferguson Catford CC Equipe/Banks
19 Liam Bromiley Cycling Sheffield Giant Sheffi…
20 Peter Haworth Team Tor 2000 KALAS
21 Edward Giles Team Vision Innovative Leisure
22 Sam Smith GodfreyBikewear-VisionExpress …
23 James O’Connell Regents Park Rouleurs
24 Luke Nolan Latchem Sunwise Race Team
25 Ross Fawcett Pedal Power Cycles Ipswich
26 Cameron Woolsey Spirit Tifosi Racing Team
27 Jordan Peacock Wellingborough Cycles Race Tea…
28 Benjamin Manfield-Yorke Morvelo Basso RT
29 Jack Rees Brother NRG
30 Joshua Aiken Pedal Power Cycles Ipswich
31 George Sewell GodfreyBikewear-VisionExpress …
32 Robert Ormond Morvelo Basso RT
33 Simon Alexander Richardsons-Trek RT
34 Matthew Clarke Canyon UK
35 Jake Hollins Bath Cycling Club
36 David Ogg GodfreyBikewear-VisionExpress …
37 Tom Fitzpatrick
38 Graham Crow Handsling Racing
39 Ashley Cox Nopinz
40 Henry Farrell Hosté TAAP Storck
41 Barnabas Purbrook Nuun-Sigma Sport-London RT
42 Lee Frost VC Equipe – Flix
43 Jered Allcock Shutt Velo Rapide
44 Andy Lyons Richardsons-Trek RT
45 Pierre Vernie GodfreyBikewear-VisionExpress …
46 Joshua Haasz Catford CC Equipe/Banks
47 Michael Mottram Morvelo Basso RT
48 Elliot Haigh Team Milton Keynes
49 Oliver Barbieri Spirit Tifosi Racing Team
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Youth Result: Milton Keynes Youth Development Races
- TT Result: Southern Counties CU Sporting 21
- TT Result: Manchester & District TTA 10m TT
- TT Result: Northampton & District CA 10m TT
- TT Result: Knockhill Mountain Time Trial
- Youth Result: Lawford Youth Series
- TT Result: Bristol South CC Hardriders
- TT Result: Newmarket Cycling & Triathlon Club TT
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- TT Result: Orwell Velo 15m TT
- TT Result: Hull Thursday RC Hard Riders 2Up
- TT Result: VC Sevale 10m TT
- TT Result: Maldon & District CC Hilly 22m TT
- Youth Result: SCC Youth Races
- Youth Result: ERC Ben Forsyth CRY Youth Race Day
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Crit Result: Not the Portsmouth Easter Circuits
- Crit Result: March Hare Classic
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #3
- Crit Results: Spring MK Bowl Series #3
- Crit Result: No Nonsense Circuit Races 1
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #3
- RR Result: NCRA Handicap RR #3
- RR Result: Halesowen Academy Road Race
- RR Result: Primavera Pursuit Road Race
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- TT Result: VTTA Kent 8 mile TT
- TT Result: Kernow Racing Team TT
- TT Result: Banbury Star CC 21m TT
- TT Result: Velo Club St Raphael 16.5 TT
- TT Result: Port Talbot Whs 13m TT
- TT Result: Cleveland Whs Sporting 21.7m TT
- TT Result: Velotik RT 15m TT
- TT Result: Border City Whs Hilly 20.2m TT
- TT Result: Hemel Hempstead CC 16m TT
Other News on VeloUK
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique