Steve Lampier and Henrietta Colborne winners at the Border City Wheelers 10 mile time trial on Saturday at Cockermouth (Cumbria)
Result: Border City Whs 10
1 Steve Lampier JLT Condor 20:02
2 Tom Rigby Springfield Financial Racing Team 20:03
3 Stephen Irwin North Lancs RC 20:20
4 Jon Sturman Blumilk.com 21:38
5 Craig Horseman Rock to Roll CC 21:45
6 Dan Taylor Birdwell Wheelers 21:52
7 Matthew Atkinson Velo Club Cumbria 22:15
8 Patrick Pennefather Border City Whs CC 22:33
9 Howard Cain Border City Whs CC 22:48
10 Cameron Scade Dumfries CC 22:53
11 Harry Nolan Trainsharp 22:56
12 Tristan Pilling Middleton CC 23:15
13 Alistair Woodman Team Swift 23:18
14 Henrietta Colborne Swabo Ladies 23:25
15 Russell McLean Beacon Wheelers 23:28
16 Zak Walker Honister 92 23:30
17 Chris Bateman Border City Whs CC 23:31
18 Andy Gates Airevalley Solutions Race Team 23:35
19 Gary Murfin VTTA (Yorkshire) 23:36
20 James Haddow Border City Whs CC 23:42
21 Graeme Currie Rock to Roll CC 23:44
22 Lee Foster Border City Whs CC 23:45
23 Kevin Crawley Border City Whs CC 24:12:00
24 Gina Riley Chester RC 24:21:00
25 Jeff Garnett Lancaster CC 24:32:00
26 John Mason Velo Club Cumbria 24:32:00
26 Bill Maxwell Border City Whs CC 24:32:00
28 Victoria Smith AeroCoach 24:35:00
29 Mike Westmorland Border City Whs CC 24:50:00
29 Martyn Blenkinship Border City Whs CC 24:50:00
31 David Smith Border City Whs CC 25:26:00
32 Katie Lukas Beacon Wheelers 25:30:00
33 Phil Hind Border City Whs CC 25:42:00
34 Carol Westmorland Border City Whs CC 25:55:00
35 Brian Morrell Dumfries CC 25:59:00
36 Mark Liddington Velo Club Cumbria 26:18:00
37 Steve Cowlbeck LincsQuad 26:31:00
38 Claire Logan Macclesfield Wheelers 27:20:00
39 Wayne Marchbank Macclesfield Wheelers 28:54:00
40 Kevin Gibbons Border City Whs CC 29:03:00
41 Victoria Howden LincsQuad 29:16:00
42 Brian Moore TA (North East) 35:36:00
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- RR Result: East Cleveland Classic
- Features, Reports, Results
- Crit Result: Tameside Cycling Development Circuit Races 1
- Crit Result: 2024 West Thames League 1
- Startlist: The Drummond Trophy
- TT Result: VTTA Surrey/Sussex 10 mile TT
- TTT Result: Scorton TTT
- TT Result: Manchester & District TTA 25m TT
- TT Result: Stowmarket & District CC 15m TT
- TT Result: Paceline RT Sporting TT
- TT Result: Hereford & District Wheelers 25m TT
- RR Result: Yorkshire RRL #1
- Crit Result: Scottish Student Cycling Criterium Championships
- Events: Dave Peck Memorial
- EVENTS: Proper Northern Road Races – Round 2 Oakenclough
- TT Result: Blaydon CC Two Up TT
- TT Result: Kent CA 10m TT
- TT Result: Wessex RC 24m TT
- TT Result: Easterley RC 25m TT
- TT Result: Cranbrook CC 10m TT
- TT Result: Penzance Wheelers 12.5m TT
- TT Result: Fife Century RC 25m TT
- TT Result: Bramley Wheelers 10m TT
- TT Result: Mid Shropshire Wheelers 25m TT
- Youth Result: Hog Hill GP (National Youth Series)
- RR Result: Velo Club Venta Spring Road Race
- News: Women’s Tour of Britain
- Crit Result: Ennerdale Season Openers 2
- RR Result: NCRA Handicap RR (week 5)
- RR Result: Surrey League 2/3 (April 14)
- Report/Result: TLI Cycling Dave Astles Memorial Races
- RR Result: Cadence Junior Road Race
- Crit Result: Matlock CC Darley Moor Circuit Race #1
- Startlist: PB Performance Espoirs Road Race
- Crit Result: RBL Race Series 1 (MK Bowl)
- Crit Result: Ride Flux Spring Crit series #1
- Crit Result: Portsmouth Evening Circuits
- Crit Result: Full Gas Summer Series 1
- East Cleveland Classic: Saint Piran Team
- News: New kit for Ribble Rebellion Riders
- Crit Result: Thruxton Midweek Circuit Races
Other News on VeloUK
- Startlist: The Drummond Trophy
- Events: Dave Peck Memorial
- EVENTS: Proper Northern Road Races – Round 2 Oakenclough
- News: Women’s Tour of Britain
- Startlist: PB Performance Espoirs Road Race
- East Cleveland Classic: Saint Piran Team
- News: New kit for Ribble Rebellion Riders
- Events: Halesowen Friday Track Nights
- Team News: Ribble Rebellion off to the USA
- News: Pedal Club Lunch (March)
- Rider News: Winning start for Billy Ladle
- News: CiCLE Classic 2024
- Startlist: Stars of the SW Men’s U23 RR
- Startlist: Danum Trophy 2024 (Nat B)
- Startlists: London Dynamo Road Races
- Startlist: La Fleche Waltonne Road Races (BMCR)
- Meet Ribble HoloRider
- Startlists: East Cleveland Classic 2024
- Former Winners: Lincoln Grand Prix
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT