Result: North Wales KOM Road Race Series

Louis Szymanski wins final round of the North Wales KOM Road Race Series, Matthew Davies wins series

RST Cycle Clothing & Trigon Bikes

Result: North Wales KOM Road Race Series

1 Louis Szymanski ABC Centreville
2 Joshua Curtis Lovelo Cinelli RT
3 Robert Rogers Birkenhead North End CC
4 George Evans Team Bottrill – HSS Hire
5 Daniel Nieto TBW Bottecchia Wigmore RT
6 Sion Harlow Rhos On Sea Cycling Club
7 Craig Battersby Team Chronomaster
8 William Bourne PMR@Toachim House
9 Joseph Bowers Buxton CC/Sett Valley Cycles
10 Matthew Davies Rhino Velo Race Team
11 James Noonan Hoppers Rollers
12 Joe Harris Maxxis 4 Racing Team
13 Daniel Brough Audlem Cycling Club
14 Sam Fairhurst Bill Nickson Cycles RT
15 Lewis Ball Velo Schils – Interbike RT
16 Chris Pook Rhino Velo Race Team
17 Matthew Hallam Synergy Cycles
18 Thomas Brazier Team Elite
19 Jamie Fletcher Team Aspire
20 William Adams University Of Manchester CC
21 Stephen Feeney Team Chronomaster
22 Jack Nash Marsh Tracks Race Team
23 Tarn Fynn Manchester Bicycle Club
24 Thomas Hanlon Harry Middleton Cycling Club
25 Gareth McGuinness Clwb Beicio Egni
26 Devon Round Rhino Velo Race Team
27 David Parry Ynys Mon Race Team
28 Twm Bryn Marsh Tracks Race Team
29 Kieran Wynne-Cattanach Maxxis 4 Racing Team
30 John Mackeller North West Cycling Club
31 Ross Prescott LJMU Cycling Team
32 David Scott Rhino Velo Race Team
33 Gerallt Allen Marsh Tracks Race Team
34 Oliver Blagden Cardiff University Marmots
35 John Hines Audlem Cycling Club
36 Joseph Hanlon Harry Middleton Cycling Club
37 Simon Price Graham Weigh Racing
38 Sami Al Hadid Chester RC
39 Luke OConnell Otley CC
40 Mitchell Russell Clwb Beicio Egni
41 Steven Fidler Surface Design Racing
42 Rhodri Owen Ynys Mon Race Team
43 Daniel Stevens Liverpool Century RC
44 Tom Whalley Buxton CC/Sett Valley Cycles
45 George Whittaker
46 George Higgins Birkenhead North End CC
47 Rhys Roberts Buxton CC/Sett Valley Cycles
48 Iwan Thomas
49 Owen Line VCUK VELOCHAMPION Racing Team
50 Joseph Dobson Manchester Bicycle Club
51 Luke Jackson Harry Middleton Cycling Club
52 Terry Glynn Graham Weigh Racing
53 Philip Gleave Congleton CC
54 Mark Allen Congleton CC
55 Philip Blundell Buxton CC/Sett Valley Cycles
56 Dave Williams Ynys Mon Race Team
57 Paul Griffith Clwb Beicio Egni
58 Max Moss LJMU Cycling Team

Overall
1. Matthew Davies Rhino Velo Race Team 109
2. Daniel Nieto TBW Bottecchia Wigmore RT 95
3. Chris Pook Rhino Velo Race Team 95
4. Joseph Bowers Buxton CC/Sett Valley Cycles 94
5. George Evans Team Bottrill – HSS Hire 90
6. Oliver Blagden Cardiff University Marmots 90
7. Joshua Curtis Lovelo Cinelli RT 88
8. Daniel Brough Audlem Cycling Club 79
9. Kieran Wynne-Cattanach Maxxis 4 Racing Team 76
10. Paul Elcock G.S. Henley 76
11. Dan Evans Team Elite 75
12. Daniel Pullen SunSport Velo 75
13. Robert Rogers Birkenhead North End CC 73
14. Owen Line VCUK VELOCHAMPION Racing Team 73
15. David Griffiths Mammouth Lifestyle 72
16. Sion Harlow Rhos On Sea Cycling Club 71
17. Stephen Feeney Team Chronomaster 66
18. David Parry Ynys Mon Race Team 66
19. Joe Harris Maxxis 4 Racing Team 64
20. Tarn Fynn Manchester Bicycle Club 64
21. Jack Nash Marsh Tracks Race Team 56
22. Louis Szymanski ABC Centreville 50
23. Jamie Fletcher Team Aspire 50
24. Thomas Brazier Team Elite 46
25. Thomas Davies Team PB Performance 46
26. James Noonan Hoppers Rollers 45
27. Dylan Kerfoot-Robson Team Wiggins 45
28. Dexter Hurlock Kibosh 43
29. Gerallt Allen Marsh Tracks Race Team 39
30. Marc Heuston LJMU Cycling Team 38
31. Craig Battersby Team Chronomaster 37
32. William Bourne 36
33. Sam Fairhurst Bill Nickson Cycles RT 35
34. James Chapman Kenilworth Wheelers CC 34
35. Adam Baines Team Chronomaster 31
36. Frank Pilkington Bill Nickson Cycles RT 31
37. Jack Williams Maxxis 4 Racing Team 31
38. Lewis Ball 29
39. Craig Rogers Birkenhead North End CC 29
40. Daniel Minor Lyme RC 28
41. Ben Trotter Macclesfield Wheelers 28
42. Matthew Hallam 27
43. Gareth McGuinness Clwb Beicio Egni 27
44. Devon Round Rhino Velo Race Team 27
45. Richard Taylor Harry Middleton Cycling Club 26
46. William Adams University Of Manchester CC 24
47. Twm Bryn Marsh Tracks Race Team 24
48. Rhodri Owen Ynys Mon Race Team 24
49. George Higgins Birkenhead North End CC 22
50. Thomas Hanlon Harry Middleton Cycling Club 21
51. Tom Whalley Buxton CC/Sett Valley Cycles 20
52. Jake Hollins Bath Cycling Club 19
53. Alex Harvey KTM Impsport RT 18
54. Christopher Statham Rivet Racing 17
55. Edward Evans Jackpot Racing 16
56. George Boardman Maxxis 4 Racing Team 15
57. John Mackeller 14
58. Ross Prescott LJMU Cycling Team 14
59. Ben Palmer Surface Design Racing 14
60. David Scott Rhino Velo Race Team 13
61. Steven Fidler Surface Design Racing 13
62. Thomas Potter LJMU Cycling Team 13
63. John Hines 9
64. Joseph Hanlon Harry Middleton Cycling Club 9
65. Danny Roberts Ynys Mon Race Team 9
66. Mitchell Russell Clwb Beicio Egni 8
67. Kristian Zentek Team Chronomaster 8
68. Simon Price 7
69. Neil Jones Gateway Racing 7
70. Sami Al Hadid 6
71. Luke OConnell Otley CC 6
72. John Hines Audlem Cycling Club 6
73. Mark Allen Congleton CC 4
74. Luke Jackson Harry Middleton Cycling Club 3
75. Philip Blundell Buxton CC/Sett Valley Cycles 3
76. Sean Boswell LJMU Cycling Team 3
77. Huw Owen Energy Cycles Junior Road Team 3
78. Joseph Dobson Manchester Bicycle Club 2
79. Philip Gleave Congleton CC 2
80. Daniel Stevens 1
81. Rhys Roberts Buxton CC/Sett Valley Cycles 1
82. Dave Williams Ynys Mon Race Team 1
83. Paul Griffith Clwb Beicio Egni 1
84. Max Moss LJMU Cycling Team 1
85. Isaac Appleby Clay Cross Road Team 1
86. Phil Birch Audlem Cycling Club 1
87. Ian Coe Hafren CC 1
88. Tom Davies Marsh Tracks Race Team 1
89. Aaron Denver BodyTorq Racing 1
90. Darren Wareing Marsh Tracks Race Team 1
91. Matthew Warhurst High Peak Cycles RT 1
92. Neil Wood Team Chronomaster 1
93. George Whittaker 1
94. Iwan Thomas 1
95. Terry Glynn 1
96. Richard Bailey Team B38 / Underpin Racing 0
97. John Bamford Team Chronomaster 0
98. Tom Brereton Team Elite 0
99. Ewan Caird Paramount CRT 0
100. Matthew Cartlidge Kuota – Spinergy – GSG 0
101. Ryan Ellis THRE Datawolves RT 0
102. Paul Gibson Warrington RC 0
103. Christopher Green East Lancashire RC 0
104. Andrew Harwood BodyTorq Racing 0
105. Morgan Hughes 0
106. Caron Jones Ynys Mon Race Team 0
107. Thomas Maher Horwich CC 0
108. Robert Mansell Ynys Mon Race Team 0
109. Joshua Morris Liverpool Phoenix CC Aintree 0
110. Alistair Thomas Sportcity Velo 0
111. Harvey Weinberger G.S. Henley 0
112. Paul Wilkinson North Cheshire Clarion 0
113. Christopher Williams Team Elite 0

… continued after advert

2016_ShuttVeloRapideAdvert

xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx

AlpsCyclesMidstory

 

Send your results as well as club, team & event news here

Cero


Other Results on VeloUK (including reports containing results)


Other News on VeloUK

Tags: