John Dewey (18.37) and Rachael Elliott (20.32) fastest in the A3crg Midweek 10 mile time trial on July 19
Result: A3crg Midweek 10
1 John Dewey Team Bottrill / HSS Hire 18:37
2 Gary Chambers NOPINZ 18:44
3 Pat Wright Paceline RT 18:59
4 David Janes Veloton 19:06
5 Mark Smith Crawley Wheelers 19:32
5 Ben Skinner Bath Cycling Club 19:32
7 Kevin Tye VeloRefined.com Aerosmiths 19:36
8 Charles Mitchell …a3crg 19:38
9 James Mapley Blazing Saddles 19:52
10 Tom Pritchard Hampshire RC 19:57
11 Andy Langdown Blazing Saddles 20:06
12 Matthew Parfitt Charlotteville Cycling Club 20:09
13 Jez Ponting Velo Club Godalming & Haslemere 20:19
14 Tom Temple Primera-Teamjobs 20:30
15 Rachael Elliott DRAG2ZERO 20:32
15 John Samways Bournemouth Jubilee Whs 20:32
17 Edward Nunn Berkshire Tri Squad 20:33
18 Samuel Wadsley Poole Whs 20:35
19 Jon Hughes Velo Club Godalming & Haslemere 20:37
20 Howard Bayley Blazing Saddles 20:38
21 Andy Lack Paceline RT 20:42
22 Angus MacInnes Royal Air Force Cycling Association 20:44
23 Mark Stafford Portsmouth North End CC 20:46
24 Mike Williams Poole Whs 20:54
24 John Sibley Utag RT 20:54
24 Steve Legg …a3crg 20:54
27 Paul Byford Crawley Wheelers 20:56
27 Ben Boardman New Forest CC 20:56
29 David Dalton Fareham Wheelers CC 21:01
29 Colin McDermott Festival Road Club 21:01
29 Neil Mackley Fareham Wheelers CC 21:01
32 Matt Harris TeamSpy 21:02
33 Kevin Baker NFTO Race Club 21:05
34 Phil Wilks Sotonia CC 21:07
35 Peter Perrin Bournemouth Arrow CC 21:11
36 James Peckham Sotonia CC 21:20
37 James Fawcett Hampshire RC 21:22
37 Peter Younghusband Petersfield Triathlon Club 21:22
39 Sacha Ring New Forest CC 21:28
39 Richard Tully Elite Cycling 21:28
41 Rob Sherrin …a3crg 21:29
42 Nigel Sign Fareham Wheelers CC 21:30
43 Mike Appleyard Lancashire RC 21:35
44 Tom Chapman …a3crg 21:38
45 Andrew Thomas …a3crg 21:42
46 Drew Hosie …a3crg 21:49
47 Luke Trussler Poole Whs 21:50
48 Andrew Phipps Royal Navy & Royal Marines CA 21:54
49 Angela Carpenter …a3crg 21:58
50 Jerry Bromyard …a3crg 22:12
51 Andrew Lovell …a3crg 22:13
52 Joe Clark i-Team Cyclists Club 22:20
53 Mike O’Gorman Worthing Excelsior CC 22:22
54 Elise Sherwell Blazing Saddles 22:25
54 Den Tapping …a3crg 22:25
56 Matthew Butler Charlotteville Cycling Club 22:36
57 Lee Turner Sigma Sport.co.uk 22:40
58 Caitlin Peters i-Team Cyclists Club 22:46
58 Craig Weston Poole Whs 22:46
58 JONATHAN Hepper …a3crg 22:46
61 Kirsty McSeveney Fareham Wheelers CC 22:56
62 Jenny Simmonds London Dynamo 22:57
63 Marianne Holt Fareham Wheelers CC 23:26
64 Mike Garner …a3crg 23:47
65 Dominic Chapman Blazing Saddles 23:50
66 Zoe Taylor …a3crg 24:19:00
67 James Morris GS Vecchi 24:20:00
68 Paul Beck Hampshire RC 24:28:00
68 Robert Oliver Fareham Wheelers CC 24:28:00
70 John Isard Hampshire RC 24:35:00
71 Peter Knipe Fareham Wheelers CC 24:43:00
72 Simon Craig-McFeely …a3crg 25:10:00
73 Martin Whitty …a3crg 26:08:00
74 Ken Rayson …a3crg 27:01:00
75 Stanley Bennett …a3crg 28:03:00
76 Johanna Lovell …a3crg 28:40:00
76 Brian Hall Hampshire RC 28:40:00
78 Nigel Bicknell Farnham RC 30:06:00
79 Michael Churcher Bognor Regis CC 31:59:00
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- Startlists: East Cleveland Classic 2024
- TT Result: CTT Classic Series 2
- Former Winners: Lincoln Grand Prix
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Youth Result: Milton Keynes Youth Development Races
- TT Result: Southern Counties CU Sporting 21
- TT Result: Manchester & District TTA 10m TT
- TT Result: Northampton & District CA 10m TT
- TT Result: Knockhill Mountain Time Trial
- Youth Result: Lawford Youth Series
- TT Result: Bristol South CC Hardriders
- TT Result: Newmarket Cycling & Triathlon Club TT
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- TT Result: Orwell Velo 15m TT
- TT Result: Hull Thursday RC Hard Riders 2Up
- TT Result: VC Sevale 10m TT
- TT Result: Maldon & District CC Hilly 22m TT
- Youth Result: SCC Youth Races
- Youth Result: ERC Ben Forsyth CRY Youth Race Day
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Crit Result: Not the Portsmouth Easter Circuits
- Crit Result: March Hare Classic
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #3
- Crit Results: Spring MK Bowl Series #3
- Crit Result: No Nonsense Circuit Races 1
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #3
- RR Result: NCRA Handicap RR #3
- RR Result: Halesowen Academy Road Race
- RR Result: Primavera Pursuit Road Race
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- TT Result: VTTA Kent 8 mile TT
- TT Result: Kernow Racing Team TT
- TT Result: Banbury Star CC 21m TT
- TT Result: Velo Club St Raphael 16.5 TT
- TT Result: Port Talbot Whs 13m TT
- TT Result: Cleveland Whs Sporting 21.7m TT
Other News on VeloUK
- Startlists: East Cleveland Classic 2024
- Former Winners: Lincoln Grand Prix
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships