Danny Grieves fastest in the Sunderland Clarion CC Open 25 mile time trial on the M254 on Sunday, Gemma Frost first woman
Result: Sunderland Clarion CC Open 25
1 Danny Grieves GS Metro 52:50:00
2 Phil Hall Breeze Bikes RT 55:53:00
3 Michael Smart TS Racing Team – OTR 56:37:00
4 Justin Ramel Blaydon CC 57:36:00
5 Adam Jarps Manilla Cycling 57:39:00
6 Neil Pendrich Edinburgh Road Club 57:41:00
7 Chris Mather Derwentside CC 58:19:00
8 Thomas Gilbert Team Newcastle Triathlon 58:21:00
8 Ross Gray Prima Team Racing 58:21:00
10 Paul Robson Wearside Triathlon 58:39:00
11 Elliot Gowland Team Bottrill / HSS Hire 58:40:00
12 Simon Gibbs Tyneside Vagabonds CC 59:02:00
13 Colin Humphrey Muckle Cycle Club 59:26:00
14 Sean Kennedy North Tyneside Riders CC 59:47:00
15 Colin Atkinson Muckle Cycle Club 01:00:04
15 Lee Foster Border City Whs CC 01:00:04
17 Dan Small Teesdale CRC 01:00:10
18 James Meadows Cleveland Wheelers CC 01:00:27
19 Gemma Frost Muckle Cycle Club 01:00:54
20 Venda Louise Pollock Breeze Bikes RT 01:01:08
21 Sam Johnson Wearside Triathlon 01:01:29
22 Lewis McEvoy Sunderland Clarion 01:02:03
23 Tim Nichol Derwentside CC 01:02:06
24 Wayne Coates Derwentside CC 01:02:12
25 Lee Statham Houghton CC 01:02:15
26 Tom Guy Sunderland Clarion 01:02:40
27 Guillaume Zoppi Coalfields Tri 01:02:45
28 Patrick Martin Bristol & District Triathletes (BAD TRI) 01:03:45
29 Paul Wright Blaydon CC 01:04:13
30 Jennifer Batey EDCO Continental 01:04:42
31 Mark Whaley Blaydon CC 01:04:58
32 David Milton Muckle Cycle Club 01:05:38
33 Malcolm Steer St Budeaux C C 01:05:55
34 Peter Stokoe Sunderland Clarion 01:06:12
35 Peter Iffland Northumbria Police C.C. 01:06:20
36 Keith Sibbald Cramlington CC 01:06:54
37 Ray Robinson Sunderland Clarion 01:06:56
38 Peter Searle Houghton CC 01:08:38
39 Richard Exley Gosforth RC 01:09:16
40 Chris McCabe Wearside Triathlon 01:10:26
41 Neil Moore Sunderland Clarion 01:11:25
42 Jo Zoppi Coalfields Tri 01:11:48
43 Raymond Bell Derwentside CC 01:12:03
44 Jennifer Holland Tyne Tri 01:12:07
45 Derek McGuire Alnwick Cycling Club 01:12:40
46 Stephen Wilburn Sun City Tri 01:13:17
47 Stephen Cummings Blaydon CC 01:14:50
48 Fran Little One Life Racing 01:16:43
49 Katrina Robson Wearside Triathlon 01:17:19
50 Caroline Golightly Sunderland Clarion 01:17:32
51 Peter Baggaley Sunderland Clarion 01:21:14
First Woman: Gemma Frost, Muckle Cycling Club 1:00.54
First Veteran: Phil Hall
First Junior: Adam Jarps.
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- RR Result: East Cleveland Classic
- Features, Reports, Results
- Crit Result: CDPP Sport Crit Series 1
- Crit Result: SACA Salt Ayre Series 1
- Crit Result: Portsmouth Evening Circuits 4
- Crit Result: Rowe & King Maindy 1
- Q&A: Charlie Abraham (Lee Valley Youth Junior Cycling Team)
- Events: SSSCCRRL Road Race League
- Youth Result: Isle of Man Youth League
- Youth Result: Lawford Youth Series (Curborough) #2
- Crit Result: Full Gas Summer Circuit Series #2
- Crit Result: Ride Flux Spring Crit series #2
- Youth Result: Maindy Flyers Freewheel League 1
- Ribble Collective: Ride More in ’24
- Crit Result: Tameside Cycling Development Circuit Races 1
- Crit Result: 2024 West Thames League 1
- Startlist: The Drummond Trophy
- TT Result: VTTA Surrey/Sussex 10 mile TT
- EVENTS: Proper Northern Road Races – Round 2 Oakenclough
- TTT Result: Scorton TTT
- TT Result: Manchester & District TTA 25m TT
- TT Result: Stowmarket & District CC 15m TT
- TT Result: Paceline RT Sporting TT
- TT Result: Hereford & District Wheelers 25m TT
- RR Result: Yorkshire RRL #1
- Crit Result: Scottish Student Cycling Criterium Championships
- Events: Dave Peck Memorial
- TT Result: Blaydon CC Two Up TT
- TT Result: Kent CA 10m TT
- TT Result: Wessex RC 24m TT
- TT Result: Easterley RC 25m TT
- TT Result: Cranbrook CC 10m TT
- TT Result: Penzance Wheelers 12.5m TT
- TT Result: Fife Century RC 25m TT
- TT Result: Bramley Wheelers 10m TT
- TT Result: Mid Shropshire Wheelers 25m TT
- Youth Result: Hog Hill GP (National Youth Series)
- RR Result: Velo Club Venta Spring Road Race
- News: Women’s Tour of Britain
- Crit Result: Ennerdale Season Openers 2
- RR Result: NCRA Handicap RR (week 5)
- RR Result: Surrey League 2/3 (April 14)
Other News on VeloUK
- Events: SSSCCRRL Road Race League
- Ribble Collective: Ride More in ’24
- Startlist: The Drummond Trophy
- EVENTS: Proper Northern Road Races – Round 2 Oakenclough
- Events: Dave Peck Memorial
- News: Women’s Tour of Britain
- Startlist: PB Performance Espoirs Road Race
- East Cleveland Classic: Saint Piran Team
- News: New kit for Ribble Rebellion Riders
- Events: Halesowen Friday Track Nights
- Team News: Ribble Rebellion off to the USA
- News: Pedal Club Lunch (March)
- Rider News: Winning start for Billy Ladle
- News: CiCLE Classic 2024
- Startlist: Stars of the SW Men’s U23 RR
- Startlist: Danum Trophy 2024 (Nat B)
- Startlists: London Dynamo Road Races
- Startlist: La Fleche Waltonne Road Races (BMCR)
- Meet Ribble HoloRider
- Startlists: East Cleveland Classic 2024
- Former Winners: Lincoln Grand Prix
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)