Result: N & DCA 50 mile Champs

Carl Donaldson wins by almost 9 minutes in the N & DCA 50 mile time trial champs last Sunday

RST Cycle Clothing & Trigon Bikes

Result: N & DCA Champs

1 Carl Donaldson GS Metro 01:40:08
2 Harry Walker Team Swift 01:49:14
3 Ben Lane GS Metro 01:49:28
4 Phil Hall Breeze Bikes RT 01:50:29
5 Ross Walton Blaydon CC 01:51:38
6 Michael Sloanes Blumilk.com 01:53:00
7 Blaine Metcalf Team Swift 01:53:14
8 Elliot Gowland Team Bottrill / HSS Hire 01:53:52
9 David Beattie Hawick Cycling Club 01:53:57
10 Chris Mather Derwentside CC 01:54:07
11 Michael Todd Derwentside CC 01:54:28
12 Simon Gibbs Tyneside Vagabonds CC 01:56:01
13 Cameron Scade Dumfries CC 01:56:11
14 Nick Badcock Allen Valley Velo 01:57:35
14 Sean Kennedy North Tyneside Riders CC 01:57:35
16 Ali Bailey GS Metro 01:57:46
17 Peter Herdman Blaydon CC 01:57:56
18 Lewis Timmins Muckle Cycle Club 01:58:20
19 Dean Madden Barnesbury CC 01:58:23
20 Thomas Hooper GS Metro 01:58:30
21 Colin Humphrey Muckle Cycle Club 01:58:45
22 Stephen Knight Ryton Tri Club 01:58:54
23 Gemma Frost Muckle Cycle Club 01:59:25
24 Craig Fenwick Team Swift 02:00:07
25 Darren Stow Cramlington CC 02:00:39
26 Venda Louise Pollock Breeze Bikes RT 02:00:40
27 Alistair Simpson Edinburgh Road Club 02:01:08
28 John Routledge Barnesbury CC 02:01:16
29 Don Speight Tyneside Vagabonds CC 02:04:11
30 Matthew Webb Houghton CC 02:04:25
31 Gareth Clarke Cestria C.C. 02:05:31
32 Lee Statham Houghton CC 02:05:32
33 Steven Walker Hawick Cycling Club 02:05:44
34 Jamie Ruddell Houghton CC 02:06:34
35 Graeme Kirton South Shields Velo Cycling Club 02:06:59
36 Kevin Sorlie Tyneside Vagabonds CC 02:07:22
37 Tom Guy Sunderland Clarion 02:07:38
38 Paul Tyler Cestria C.C. 02:08:06
39 Paul Robson Houghton CC 02:08:26
40 Ben Dixon Tri Northumberland (Tri North) 02:09:39
41 Keith Sibbald Cramlington CC 02:09:51
42 Colin Gardener Ryton Tri Club 02:10:39
43 Patrick Martin Bristol & District Triathletes (BAD TRI) 02:11:17
44 Peter Iffland Northumbria Police C.C. 02:12:40
45 Gemma Hutchins Blaydon CC 02:13:38
46 David Ballantyne EMC Cycling 02:14:07
47 Lee Head North Tyneside Riders CC 02:15:20
48 Raymond Bell Derwentside CC 02:16:55
49 Claire Cook South Shields Velo Cycling Club 02:21:23
50 Hannah Baker North Tyneside Riders CC 02:24:29
51 Paul Mitchell Blaydon CC 02:26:46
52 Gareth Davies Barnesbury CC 03:02:48

2016_ShuttVeloRapideAdvert

AlpsCyclesMidstory

 

Send your results as well as club, team & event news here

Cero


Other Results on VeloUK (including reports containing results)


Other News on VeloUK

Tags: