Plenty of strength in depth at the 2017 Tour of Britain where the overall winner could be a sprinter, time trialist or opportunist
Provisional Startlist Tour of Britain
The 120-rider field for the race contains three of the past five riders to have won the World Road Race Champions in Michal Kwiatkowski (2014), Philippe Gilbert (2012) and Mark Cavendish (2011) as well as three former Tour of Britain champions in Edvald Boasson Hagen (2015 and 2009), Dylan Van Baarle (2014) and Lars Boom (2011).
Recently crowned European Road Race Champion Alexander Kristoff is one of six Olympic medallists in the field, while there are also five current National Road Race Champions down to start the OVO Energy Tour.
Fans can also look forward to seeing the special jerseys of World Time Trial Champion Tony Martin, European Time Trial Champion Victor Campenaerts and six national time trial champions in action during the Stage Five test against the clock at Clacton, Essex on Thursday 7 September.
At 39-years and 11-days JLT Condor’s Russ Downing is the oldest rider in the race, while a trio of riders are under 20, with Great Britain rider Adam Hartley the youngest on the start list at 18-year and 349-days.
Downing, like Mark Cavendish will be lining up for his tenth Tour of Britain, while BIKE Channel Canyon’s Rob Partridge will be starting his eleventh Tour of Britain, equalling the record number of participations of Kristian House.
“I’m very proud that the Tour of Britain finishes in Cardiff this year,” said Partridge. “Not only does it finish just 20-minutes from my house but it takes in all my training roads in the finale, from Monmouth to Newport and all the way back into Cardiff. ”
“Cycling in Wales has just grown from strength to strength over the recent years, and to have a whole crew of Welsh boys at this years’ race will be great! I can’t wait to get going now, and very much looking forward to racing into Cardiff in front of the huge crowd, along with all my friends and family”
The Tour of Britain begins in Edinburgh on Sunday (3 September) morning at 10.30 with live coverage on ITV4 from 10.15, with Stage One finishing in Kelso in the Scottish Borders.
Stage 1 Sunday 3 Sep Edinburgh to Kelso 190km Stage 2 Monday 4 Sep Kielder Water & Forest Park to Blyth 211km Stage 3 Tuesday 5 Sep Normanby Hall Country Park to Scunthorpe 178km Stage 4 Wednesday 6 Sep Mansfield to Newark-on-Trent 165km Stage 5 Thursday 7 Sep The Tendring Stage Individual Time Trial 16km Stage 6 Friday 8 Sep Newmarket to Aldeburgh 187km Stage 7 Saturday 9 Sep Hemel Hempstead to Cheltenham 185km Stage 8 Sunday 10 Sep Worcester to Cardiff 180km
Team Dimension
Roger Hammond
1 Mark Cavendish GBR
2 Edvald Boasson Hagen NOR
3 Bernhard Eisel AUT
4 Mark Renshaw AUS
5 Scott Thwaites GBR
6 Jay Thomson RSA
ONE Pro Cycling
Matt Winston
11 James Oram NZL
12 Karol Domagalski POL
13 Kamil Gradek POL
14 Hayden McCormick NZL
15 Steele Von Hoff AUS
16 Peter Williams GBR
BMC Racing Team
Valerio Piva
21 Stefan Küng SUI
22 Brent Bookwalter USA
23 Silvan Dillier SUI
24 Joey Rosskopf USA
25 Floris Gerts BEL
26 Ben Hermans BEL
Great Britain
Keith Lambert
31 Chris Lawless
32 Adam Hartley
33 Ethan Hayter
34 Jacob Hennessy
35 James Knox GBR
36 Oliver Wood GBR
An Post Chain Reaction
Kurt Bogaerts
41 Matthew Teggart IRL
42 Sean McKenna IRL
43 Regan Gough NZL
44 Jacob Scott GBR
45 Damien Shaw IRL
46 Mark Stewart GBR
Orica SCOTT
Matt Wilson
51 Caleb Ewan AUS
52 Mitchell Docker AUS
53 Luke Durbridge AUS
54 Roger Kluge GER
55 Luka Mezgec SLO
56 Robert Power AUS
… continued after advert
BIKE Channel Canyon
Tim Elverson
61 Chris Opie GBR
62 Dexter Gardias GBR
63 James Lowsley-Williams GBR
64 Rob Partridge GBR
65 Harry Tanfield GBR
66 Rory Townsend GBR
Team Katusha Alpecin
Torsten Schmidt
71 Tony Martin GER
72 Alexander Kristoff NOR
73 Tiago Machado POR
74 Reto Hollenstein SUI
75 Nils Politt GER
76 Mads Wurtz Schmidt DEN
Quick-Step Floors
Brian Holm
81 Fernando Gaviria COL
82 Laurens De Plus BEL
83 Philippe Gilbert BEL
84 Dan Martin IRL
85 Maximiliano Richeze ARG
86 Zdenek Stybar CZE
Team Lotto NL Jumbo
Jan Boven
91 Dylan Groenewegen NED
92 Lars Boom NED
93 Victor Campenaerts BEL
94 Primož Roglič SLO
95 Jos Van Emden NED
96 Gijs Van Hoecke BEL
Madison Genesis
Mike Northey
101 Alexandre Blain FRA
102 Taylor Gunman NZL
103 Richard Handley GBR
104 Matthew Holmes GBR
105 Johnny McEvoy GBR
106 Connor Swift GBR
JLT Condor
John Herety
111 Brenton Jones AUS
112 Ian Bibby GBR
113 Graham Briggs GBR
114 Russell Downing GBR
115 James Gullen GBR
116 Alistair Slater GBR
Cannondale Drapac
Ken Vanmarcke
121 Dylan Van Baarle NED
122 Hugh Carthy GBR
123 Patrick Bevin NZL
124 Ryan Mullen IRL
125 Taylor Phinney USA
126 Davide Formolo ITA
Wanty Groupe Gobert
Steven De Neef
131 Xandro Meurisse BEL
132 Wesley Kreder NED
133 Mark McNally GBR
134 Andrea Pasqualon ITA
135 Dion Smith NZL
136 Thomas Gibbons USA
Team Sky
Dario Cioni
141 Geraint Thomas GBR
142 Owain Doull GBR
143 Vasil Kiriyenka BLR
144 Michal Kwiatkowski POL
145 Elia Viviani ITA
146 Tao Geoghegan Hart GBR
… continued after advert
Lotto Soudal
Bart Leysen
151 Enzo Wouters BEL
152 Kris Boeckmans BEL
153 Senne Leysen BEL
154 Nikolas Maes BEL
155 James Shaw GBR
156 Marcel Sieberg GER
Bardiani CSF
Stefano Zanatta
161 Vincenzo Albanese ITA
162 Simone Andreetta ITA
163 Enrico Barbin ITA
164 Giulio Ciccone ITA
165 Paolo Simion ITA
166 Alessandro Tonelli ITA
CCC Sprandi Polkowice
Piotr Wadecki
171 Marcin Bialoblocki POL
172 Alan Banaszek POL
173 Jonas Koch GER
174 Lukasz Owsian POL
175 Maciej Paterski POL
176 Jan Tratnik SLO
Cylance Pro Cycling
Hilton Clarke
181 Eric Marcotte USA
182 Andres Diaz COL
183 Orlando Garibay MEX
184 Hunter Grove USA
185 Bryan Lewis USA
186 Kyle Murphy USA
Movistar Team
Jose Luis Arrieta
191 Alex Dowsett GBR
192 Daniele Bennati ITA
193 Jonathan Castroviejo ESP
194 Imanol Erviti ESP
195 Gorka Izaguirre ESP
195 Rory Sutherland USA
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Youth Result: Milton Keynes Youth Development Races
- TT Result: Southern Counties CU Sporting 21
- TT Result: Manchester & District TTA 10m TT
- TT Result: Northampton & District CA 10m TT
- TT Result: Knockhill Mountain Time Trial
- Youth Result: Lawford Youth Series
- TT Result: Bristol South CC Hardriders
- TT Result: Newmarket Cycling & Triathlon Club TT
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- TT Result: Orwell Velo 15m TT
- TT Result: Hull Thursday RC Hard Riders 2Up
- TT Result: VC Sevale 10m TT
- TT Result: Maldon & District CC Hilly 22m TT
- Youth Result: SCC Youth Races
- Youth Result: ERC Ben Forsyth CRY Youth Race Day
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Crit Result: Not the Portsmouth Easter Circuits
- Crit Result: March Hare Classic
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #3
- Crit Results: Spring MK Bowl Series #3
- Crit Result: No Nonsense Circuit Races 1
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #3
- RR Result: NCRA Handicap RR #3
- RR Result: Halesowen Academy Road Race
- RR Result: Primavera Pursuit Road Race
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- TT Result: VTTA Kent 8 mile TT
- TT Result: Kernow Racing Team TT
- TT Result: Banbury Star CC 21m TT
- TT Result: Velo Club St Raphael 16.5 TT
- TT Result: Port Talbot Whs 13m TT
- TT Result: Cleveland Whs Sporting 21.7m TT
- TT Result: Velotik RT 15m TT
- TT Result: Border City Whs Hilly 20.2m TT
- TT Result: Hemel Hempstead CC 16m TT
Other News on VeloUK
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique