Gary McGuff and Joseph McMillan winners of the Archie Speed Memorial 2-Up Grand Prix de Gentlemen Team Time Trial at Freuchie on Sunday
Result: Archie Speed Memorial 2-Up
1 Gary McGuff Stirling Bike Club 00:34:54
1 Joseph McMillan Synergy Cycles 00:34:54
2 Ian Dobbie West Lothian Clarion CC 00:35:54
2 Nick McCue West Lothian Clarion CC 00:35:54
3 Bill Groves EH Star Cycling 00:37:25
3 Mark Webster EH Star Cycling 00:37:25
4 Robert Brown EH Star Cycling 00:37:45
4 John Waller EH Star Cycling 00:37:45
5 Stephen Beech RT 23 00:37:45
5 Kevin Lackie RT 23 00:37:45
6 Scot Bullivant Rock And Road 00:38:44
6 Kenny Young Rock And Road 00:38:44
7 Jamie Henderson Spokes Racing Team 00:39:43
7 Anthony Ward Team Right Move Windows 00:39:43
8 Craig Buchanan Dunfermline CC 00:39:59
8 James Wrapson Team Right Move Windows 00:39:59
9 Gordon Bruce 00:40:35
9 William McCord Team Kingdom Gas 00:40:35
10 Sonya Drummond Dundee Thistle RC 00:40:54
10 Jonny May Edinburgh RC 00:40:54
11 Jo McCord Army Cycling Union 00:41:04
11 Haydn Pritchard Army Cycling Union 00:41:04
12 Scott McCord Team Kingdom Gas 00:41:04
12 David Nicoll Carnoustie Cycling Club 00:41:04
13 David Pritchard Kennoway RC 00:41:55
13 Alan Solway Kennoway RC 00:41:55
14 Gavin Laffoley Fife Century RC 00:42:01
14 Brian Laffoley Fife Century RC 00:42:01
15 Callum Rennet 00:42:05
15 Miriam Rennet Kinross CC 00:42:05
16 James Skinner Scottish Veterans T.T.A. 00:42:34
16 George Skinner Scottish Veterans T.T.A. 00:42:34
17 Andrew Brierley Leslie Bike Shop/Bikers Boutiq… 00:42:59
17 Kirsti Sharratt Leslie Bike Shop/Bikers Boutiq… 00:42:59
18 Gary Webb Metropolitan Police CC 00:43:11
18 Emma Webb Dunfermline CC 00:43:11
19 Angela Dixon Dunfermline CC 00:45:14
19 Findlay Watt Dunfermline CC 00:45:14
20 Sarah Williams Fife Century RC 00:46:55
20 Andrew Williams Fife Century RC 00:46:55
21 Michael Curran Ayr Roads Cycling Club 00:47:57
21 David Deady Glasgow Green Cycle Club 00:47:57
22 Carolanne Cappie Kinross CC 00:49:53
22 Jane Timperley Kinross CC 00:49:53
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- Former Winners: Lincoln Grand Prix
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Youth Result: Milton Keynes Youth Development Races
- TT Result: Southern Counties CU Sporting 21
- TT Result: Manchester & District TTA 10m TT
- TT Result: Northampton & District CA 10m TT
- TT Result: Knockhill Mountain Time Trial
- Youth Result: Lawford Youth Series
- TT Result: Bristol South CC Hardriders
- TT Result: Newmarket Cycling & Triathlon Club TT
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- TT Result: Orwell Velo 15m TT
- TT Result: Hull Thursday RC Hard Riders 2Up
- TT Result: VC Sevale 10m TT
- TT Result: Maldon & District CC Hilly 22m TT
- Youth Result: SCC Youth Races
- Youth Result: ERC Ben Forsyth CRY Youth Race Day
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Crit Result: Not the Portsmouth Easter Circuits
- Crit Result: March Hare Classic
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #3
- Crit Results: Spring MK Bowl Series #3
- Crit Result: No Nonsense Circuit Races 1
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #3
- RR Result: NCRA Handicap RR #3
- RR Result: Halesowen Academy Road Race
- RR Result: Primavera Pursuit Road Race
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- TT Result: VTTA Kent 8 mile TT
- TT Result: Kernow Racing Team TT
- TT Result: Banbury Star CC 21m TT
- TT Result: Velo Club St Raphael 16.5 TT
- TT Result: Port Talbot Whs 13m TT
- TT Result: Cleveland Whs Sporting 21.7m TT
- TT Result: Velotik RT 15m TT
- TT Result: Border City Whs Hilly 20.2m TT
Other News on VeloUK
- Former Winners: Lincoln Grand Prix
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands