Ian Guilor winner of the VTTA Nottingham & East Mids open 25, Rachael Elliott first woman in 8th on the A25/34 course
Result: VTTA Nottingham & East Mids open 25
1 Ian Guilor Mapperley CC 49:49:00
2 Paul Westwood Lichfield City CC – Zipvit Sport 50:20:00
3 Richard Hamblin Sleaford Wheelers Cycling Club 50:50:00
4 Sean Vincent Team Bottrill / HSS Hire 51:05:00
5 Carl Dyson Leicester Forest CC 51:06:00
5 Lee Tunnicliffe Lutterworth Cycle Centre Racing Team 51:06:00
7 Nick Cave Lutterworth Cycle Centre Racing Team 51:43:00
8 Rachael Elliott DRAG2ZERO 51:57:00
9 Sam Bradley Alford Whs 52:21:00
10 Sean Hunt Lincoln Wheelers CC 52:42:00
11 Geoff Platts Team Bottrill / HSS Hire 52:50:00
12 Mark Williams Royal Air Force Cycling 53:03:00
13 Ed Tarelli Race Hub 53:54:00
14 Andrew Askwith Bridlington CC 54:17:00
15 Alastair Semple Stafford RC 54:35:00
16 Matt Plews Welland Valley CC 54:36:00
17 Alex Leek Velo Club St Raphael 54:42:00
18 Chris Lea Buxton CC/Sett Valley Cycles 55:03:00
19 Ian Wroblewski Lutterworth Cycle Centre 55:08:00
19 Andrew Hicklin Fusion Cycling Club Dronfield 55:08:00
21 Garry Lee Mapperley CC 55:12:00
22 Chris Kettle Bourne Wheelers 55:25:00
23 Philip Wharton Leicester Forest CC 55:32:00
24 Alan Tunnicliffe South Normanton C C 55:34:00
25 Daryl May Sheffrec CC 55:38:00
26 John Martin Elmsall Road Club 55:41:00
27 Stephen Robinson North Notts Olympic CC 55:43:00
28 Ed Watson Ratae RC 55:55:00
29 Paul Ripley Alford Whs 56:01:00
30 Richard Dixon Team Swift 56:05:00
31 Jonathan Durnin Welland Valley CC 56:06:00
32 Paul Mapletoft Kiveton Park Cycling Club 56:29:00
33 Paul Brownless VTTA (Notts & E.Mids) 56:38:00
34 Simon Inman OVB 56:48:00
35 Colin Parkinson South Western Road Club 56:49:00
36 Martin Bullen Peterborough CC 56:58:00
37 Paul Arnold Mapperley CC 57:12:00
37 Robert Barnard Team Cystic Fibrosis 57:12:00
39 Simon Watson Buxton CC/Sett Valley Cycles 57:13:00
40 Roger Sewell Hounslow & District Whs 57:25:00
41 John Cornfield Born to Bike – Bridgtown Cycles 57:27:00
41 Simon Geraci Team Swift 57:27:00
43 Craig Lamb Alford Whs 57:29:00
44 Chris Spray Ratae RC 57:49:00
45 Stephen I’Anson Buxton CC/Sett Valley Cycles 58:04:00
46 Paul Slater Velo Club Rutland 58:23:00
47 Andy Cole Sleaford Wheelers Cycling Club 58:26:00
48 Jez Willows Velo Club Flintham 58:32:00
49 Steven Loraine Team Swift 58:42:00
50 Ian Pike (Trike) Fenland Road Club 59:10:00
51 Andrew Simpkins Solihull CC 59:13:00
52 Michael Smalley Witham Wheelers 59:15:00
53 Stephen Scott Elmsall Road Club 59:18:00
54 Carl Murley Wisbech Whs 59:20:00
55 David Yarham Peterborough CC 59:52:00
56 Michael Wilkinson North Notts Olympic CC 59:55:00
57 Susan Semple Born to Bike – Bridgtown Cycles 59:57:00
58 Matt Purbrick Lincoln Tri Club 01:00:17
59 Rod Brooks Warrington Road Club/Horton Light 01:00:19
60 David Bates South Pennine RC 01:00:29
61 Anthony Keyworth Kiveton Park Cycling Club 01:00:37
62 Becky Murley Wisbech Whs 01:00:43
63 Chris Close Sleaford Wheelers Cycling Club 01:00:51
64 David Buxton Rotherham Wheelers Cycling Club 01:01:20
65 Cliff Beldon Selby CC 01:01:36
66 Mervyn Sperry Coalville Whs 01:01:47
67 Vincent Jenkins LeisureLakesBikes.com 01:01:52
68 Ben Hamilton Rutland Cycling Club 01:02:09
69 Linda Hubbard Welland Valley CC 01:02:23
70 Stef Bryan Alford Whs 01:02:25
71 Roger Widdowson Sherwood CC 01:02:28
72 Lucy Sturgess Leicester Forest CC 01:02:37
73 Neil Fort Yorkshire Road Club 01:02:59
74 David Smith Sleaford Wheelers Cycling Club 01:03:02
75 Michelle Morley Team Swift 01:03:30
76 Michael Weaver Rotherham Wheelers Cycling Club 01:03:45
77 Michael Church Rockingham Forest Whs 01:04:15
78 Nigel Briggs South Pennine RC 01:04:24
79 Martin Lister Witham Wheelers 01:04:25
80 Murray Kirton A5 Rangers CC 01:04:45
81 John Smith Thurcroft CC 01:05:39
82 Simon Ward Welland Valley CC 01:05:43
83 Matthew Bailey Newark Castle C C 01:05:52
84 Ron Hallam South Pennine RC 01:06:04
85 Wayne Fuller Rotherham Wheelers Cycling Club 01:06:22
86 John Hassall Bossard Whs 01:07:00
87 David York Ratae RC 01:07:21
88 Alan Sides Rotherham Wheelers Cycling Club 01:09:42
89 Michael Spurr Leicestershire RC 01:10:31
90 Rob Bennett Ratae RC 01:10:33
91 John Scott Witham Wheelers 01:12:28
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- Former Winners: Lincoln Grand Prix
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Youth Result: Milton Keynes Youth Development Races
- TT Result: Southern Counties CU Sporting 21
- TT Result: Manchester & District TTA 10m TT
- TT Result: Northampton & District CA 10m TT
- TT Result: Knockhill Mountain Time Trial
- Youth Result: Lawford Youth Series
- TT Result: Bristol South CC Hardriders
- TT Result: Newmarket Cycling & Triathlon Club TT
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- TT Result: Orwell Velo 15m TT
- TT Result: Hull Thursday RC Hard Riders 2Up
- TT Result: VC Sevale 10m TT
- TT Result: Maldon & District CC Hilly 22m TT
- Youth Result: SCC Youth Races
- Youth Result: ERC Ben Forsyth CRY Youth Race Day
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Crit Result: Not the Portsmouth Easter Circuits
- Crit Result: March Hare Classic
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #3
- Crit Results: Spring MK Bowl Series #3
- Crit Result: No Nonsense Circuit Races 1
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #3
- RR Result: NCRA Handicap RR #3
- RR Result: Halesowen Academy Road Race
- RR Result: Primavera Pursuit Road Race
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- TT Result: VTTA Kent 8 mile TT
- TT Result: Kernow Racing Team TT
- TT Result: Banbury Star CC 21m TT
- TT Result: Velo Club St Raphael 16.5 TT
- TT Result: Port Talbot Whs 13m TT
- TT Result: Cleveland Whs Sporting 21.7m TT
- TT Result: Velotik RT 15m TT
- TT Result: Border City Whs Hilly 20.2m TT
Other News on VeloUK
- Former Winners: Lincoln Grand Prix
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands