Senior rider Robert Drake fastest in the VTTA Surrey & Sussex open 25, David Rumm first veteran on the G25/89
Results: VTTA Surrey & Sussex
1 Robert Drake Addiscombe CC 53:49:00
2 David Rumm Southborough & Dist. Whs 54:07:00
3 Nick Dwyer Lewes Wanderers CC 54:49:00
4 Richard Gifford In-Gear Quickvit Trainsharp RT 56:19:00
5 Carl Richardson Trainsharp 56:29:00
6 Keith Walker Wigmore CC 56:30:00
7 Adrian Blacker Norwood Paragon CC 57:03:00
8 David Shepherd GS Stella 57:25:00
9 Gareth Williams Twickenham CC 57:32:00
10 Adrian Hawkins Thanet RC 57:42:00
11 Richard Tully Elite Cycling 57:50:00
12 David Clark Eastbourne Rovers CC 58:01:00
13 Noel Miles East Grinstead Tri Club 58:14:00
14 Christian Yates East Grinstead CC 58:18:00
15 Richard Birtwhistle Sydenham Whs 58:25:00
16 John Glaysher …a3crg 58:54:00
17 Stephen Morgan Tooting BC 59:06:00
18 James Stone Brighton Excelsior CC 59:40:00
19 Mark Edwards Eastbourne Rovers CC 59:48:00
20 Daniel Ellis Eastbourne Rovers CC 01:00:02
21 Donald Parker Brighton Mitre CC 01:00:15
22 Colin Toppin Brighton Excelsior CC 01:00:25
23 Sam Bennett 7 Oaks Tri 01:00:54
24 John Marchment HuntBikeWheels.com 01:01:01
25 Michael Valks Lewes Wanderers CC 01:01:26
26 Ian Leeding Norwood Paragon CC 01:01:40
27 Jon Fairclough Woking Cycle Club 01:02:01
28 Michael Gates Maison du Velo – Storck Bikes 01:02:15
29 Colin Harrison East Grinstead CC 01:02:35
30 John McGlashan Redmon CC 01:02:49
31 Adam Rogers Eastbourne Rovers CC 01:03:09
32 David Jones Norwood Paragon CC 01:03:14
33 Nick McCormick Epsom CC 01:03:20
34 Peter Davies Brighton Mitre CC 01:03:40
35 Hugh Pelling Old Portlians CC 01:03:42
36 Richard Woodward East Grinstead CC 01:03:43
37 Mike O’Gorman Worthing Excelsior CC 01:03:53
38 Mark Vowells CC Bexley 01:04:02
39 Robert Royle-Evatt Addiscombe CC 01:05:08
40 Clare Parkholm Lewes Wanderers CC 01:05:17
41 Olivia Webb Eastbourne Rovers CC 01:05:20
42 Thierry Huser Dulwich Paragon CC 01:05:31
43 JOHN BUSH Maidenhead & District CC 01:06:03
44 Stuart Payne Central Sussex CC 01:06:38
45 Christopher, Rosam Epsom CC 01:07:08
46 Richard Carrington London Dynamo 01:08:15
47 Anita Turner Eastbourne Rovers CC 01:12:17
48 Matt Woodhart Brighton Mitre CC 01:13:10
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Youth Result: Milton Keynes Youth Development Races
- TT Result: Southern Counties CU Sporting 21
- TT Result: Manchester & District TTA 10m TT
- TT Result: Northampton & District CA 10m TT
- TT Result: Knockhill Mountain Time Trial
- Youth Result: Lawford Youth Series
- TT Result: Bristol South CC Hardriders
- TT Result: Newmarket Cycling & Triathlon Club TT
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- TT Result: Orwell Velo 15m TT
- TT Result: Hull Thursday RC Hard Riders 2Up
- TT Result: VC Sevale 10m TT
- TT Result: Maldon & District CC Hilly 22m TT
- Youth Result: SCC Youth Races
- Youth Result: ERC Ben Forsyth CRY Youth Race Day
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Crit Result: Not the Portsmouth Easter Circuits
- Crit Result: March Hare Classic
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #3
- Crit Results: Spring MK Bowl Series #3
- Crit Result: No Nonsense Circuit Races 1
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #3
- RR Result: NCRA Handicap RR #3
- RR Result: Halesowen Academy Road Race
- RR Result: Primavera Pursuit Road Race
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- TT Result: VTTA Kent 8 mile TT
- TT Result: Kernow Racing Team TT
- TT Result: Banbury Star CC 21m TT
- TT Result: Velo Club St Raphael 16.5 TT
- TT Result: Port Talbot Whs 13m TT
- TT Result: Cleveland Whs Sporting 21.7m TT
- TT Result: Velotik RT 15m TT
- TT Result: Border City Whs Hilly 20.2m TT
- TT Result: Hemel Hempstead CC 16m TT
Other News on VeloUK
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique