Dan Evans edges out Ed Laverack in the Fibrax Wrexham Hill Climb on Sunday
Result: Fibrax Wrexham Hill Climb
1 Dan Evans ASSOS Equipe UK 08:54.9
2 Ed Laverack JLT Condor 08:56.7
3 Andy Cunningham All Terrain Cycles 09:15.7
4 George Evans Team Bottrill / HSS Hire 09:20.6
5 Phil Williams Liverpool Phoenix CC (Aintree) 09:40.2
6 Niall Paterson Velo Club Cumbria 09:44.9
7 Graham Kemp Team Bottrill / HSS Hire 10:07.9
8 Thomas Brazier Team Elite/Paul Bethell Electrical 10:10.3
9 Sam Clark Buxton CC/Sett Valley Cycles 10:11.9
10 Robert Rogers Birkenhead North End CC 10:15.8
11 David Scott Rhino Velo Race Team 10:21.1
12 Chris Mann Marsh Tracks Race Team 10:22.1
12 Thomas Hanlon Harry Middleton CC 10:22.1
14 Tyler Brennan Hafren CC 10:22.9
15 Daniel Stevens Liverpool Century RC 10:24.7
16 Anthony Harrington Wrexham RC 10:24.8
17 Kirk Vickers Rhino Velo Race Team 10:28.2
18 David Rydings Liverpool Century RC 10:30.3
19 Toby Williams Liverpool Phoenix CC (Aintree) 10:53.3
20 Sion McGuinness Energy Cycling Club/Clwb Beicio Egni 10:59.1
21 Huw Owen Energy Cycling Club/Clwb Beicio Egni 11:01.7
22 Andrew Harrington Wrexham RC 11:06.6
23 Cai Edwards Energy Cycling Club/Clwb Beicio Egni 11:08.4
24 Andrew Paisey Mid Devon CC 11:08.9
25 Callum Appleby Harrogate Nova CC 11:12.4
26 David Watt Team Elite/Paul Bethell Electrical 11:14.1
27 Aled Roberts Team Elite/Paul Bethell Electrical 11:17.3
28 James Kenningham Wrexham RC 11:21.2
29 Kevin Larmer Port Sunlight Wheelers 11:26.9
30 Dyfan Evans Wrexham RC 11:33.8
31 John Hines Audlem Cycling Club 11:34.4
32 Ian Coupland Mid Shropshire Wheelers 11:37.4
33 Callum Dixon NFTO Race Club 11:37.9
34 Scott Roberts Marsh Tracks Race Team 11:42.7
35 Mark Bottrill Team Bottrill / HSS Hire 11:44.2
36 Robert Sutton Liverpool Century RC 11:46.4
37 Tom Davies Marsh Tracks Race Team 11:47.3
38 Steve Aston Wrexham RC 11:47.8
39 Richard Kay North Shropshire Wheelers 11:49.7
40 Andrew Campbell Wrecsam Triathlon Club 11:49.9
41 Neil Coles Oswestry Paragon CC 11:50.9
42 Mark Howlett Birkenhead Victoria CC 11:53.3
43 Rob Kerr Oswestry Paragon CC 11:54.1
44 Alun Huws Energy Cycling Club/Clwb Beicio Egni 11:57.8
45 Caron Rees Jones Clwb Beicio Dwyfor 12:01.8
46 Paul Griffith Energy Cycling Club/Clwb Beicio Egni 12:05.1
46 Haydn Jones Wrexham RC 12:05.1
48 Jessica Roberts ASSOS Equipe UK 12:07.7
49 Cynan Smith Energy Cycling Club/Clwb Beicio Egni 12:11.3
50 Adam Smith Birkenhead North End CC 12:19.9
51 Dave Williams Energy Cycling Club/Clwb Beicio Egni 12:21.9
52 Osian Craig Energy Cycling Club/Clwb Beicio Egni 12:22.2
53 Jamie O’Connor Chester RC 12:28.2
54 Chris Reynolds Liverpool Century RC 12:28.4
55 Nic Sharpe Energy Cycling Club/Clwb Beicio Egni 12:28.6
56 James Meldrum Liverpool Phoenix CC (Aintree) 12:29.1
57 Osian Jones Rhyl CC 12:29.2
58 Helen Aldred Liverpool Phoenix CC (Aintree) 12:29.5
59 Susan Paterson Honister 92 12:32.9
60 Steffan Jones Energy Cycling Club/Clwb Beicio Egni 12:33.2
61 Sean Fairhurst Port Sunlight Wheelers 12:34.4
62 Bryn Williams Energy Cycling Club/Clwb Beicio Egni 12:34.7
63 Jan Kardasz Wrexham RC 12:37.9
64 Simon Evans Mid Shropshire Wheelers 12:42.9
65 Tim Williams Chester RC 12:43.5
66 Dafydd Hughes Energy Cycling Club/Clwb Beicio Egni 12:45.1
67 Paul Modern Chester RC 12:47.6
68 James Mackie Port Sunlight Wheelers 12:51.5
69 James Bell Graham Weigh Racing-Deeside Olympic 12:53.8
70 Rhys Gethin Williams Energy Cycling Club/Clwb Beicio Egni 12:56.5
71 Nick Onyett NFTO Race Club 12:59.3
72 Arthur Winstanley Liverpool Phoenix CC (Aintree) 12:59.6
73 Tudur Parry Energy Cycling Club/Clwb Beicio Egni 13:02.1
74 Justin Walsh Oswestry Paragon CC 13:04.6
75 Paul Williams Oswestry Paragon CC 13:10.9
76 Stephen Rooke Chester RC 13:12.3
77 Richard Elmitt Wrexham RC 13:15.6
78 David Pearson Wakefield Tri Club 13:17.9
79 Darrell Walsh Oswestry Paragon CC 13:34.7
80 Simon Watson Buxton CC/Sett Valley Cycles 13:35.2
81 Kate Giddings Liverpool Century RC 13:53.0
82 Jeff Mace Chester RC 14:00.1
83 Huw Parry Anglesey Cycling Group 14:04.9
84 Sally Cunliffe Velo Club Melyd 14:17.5
85 Richard Ashcroft Rhyl CC 14:18.1
86 Stephen Roberts Oswestry Paragon CC 14:28.2
87 D J Fanning Velo Club Melyd 14:44.8
88 Terry Donnellon Wrexham RC 14:45.5
89 Bryn Davies Wrexham RC 14:45.7
90 Derek Parry Birkenhead Victoria CC 14:46.5
91 Gino Trasatti North Shropshire Wheelers 14:46.9
92 Jenny York Mid Shropshire Wheelers 14:49.3
93 Wayne Owen Energy Cycling Club/Clwb Beicio Egni 15:07.1
94 Roger Squire Wrexham RC 15:27.3
95 Andy Large Chester RC 15:39.4
96 James Limb Oswestry Paragon CC 15:40.0
97 David Wilson North Shropshire Wheelers 16:09.4
98 Ned Millington Oswestry Paragon CC 16:32.3
99 Robert Whittall Chester RC 16:36.8
100 Ian Casson Birkenhead Victoria CC 16:50.8
101 Ernie Lightfoot Manx Viking Wheelers 16:51.4
102 Ian Hawkins Chester RC 17:07.8
103 Geraint Catherall Anfield BC 17:13.9
104 Martin Sturge Graham Weigh Racing-Deeside Olympic 17:26.0
105 Helen Tudor Oswestry Paragon CC 18:09.2
106 Peter Norman Wrexham RC 24:05.9
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- Youth Result: Milton Keynes Youth Development Races
- TT Result: Southern Counties CU Sporting 21
- TT Result: Manchester & District TTA 10m TT
- TT Result: Northampton & District CA 10m TT
- TT Result: Knockhill Mountain Time Trial
- Youth Result: Lawford Youth Series
- TT Result: Bristol South CC Hardriders
- TT Result: Newmarket Cycling & Triathlon Club TT
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- TT Result: Orwell Velo 15m TT
- TT Result: Hull Thursday RC Hard Riders 2Up
- TT Result: VC Sevale 10m TT
- TT Result: Maldon & District CC Hilly 22m TT
- Youth Result: SCC Youth Races
- Youth Result: ERC Ben Forsyth CRY Youth Race Day
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Crit Result: Not the Portsmouth Easter Circuits
- Crit Result: March Hare Classic
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #3
- Crit Results: Spring MK Bowl Series #3
- Crit Result: No Nonsense Circuit Races 1
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #3
- RR Result: NCRA Handicap RR #3
- RR Result: Halesowen Academy Road Race
- RR Result: Primavera Pursuit Road Race
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- TT Result: VTTA Kent 8 mile TT
- TT Result: Kernow Racing Team TT
- TT Result: Banbury Star CC 21m TT
- TT Result: Velo Club St Raphael 16.5 TT
- TT Result: Port Talbot Whs 13m TT
- TT Result: Cleveland Whs Sporting 21.7m TT
- TT Result: Velotik RT 15m TT
- TT Result: Border City Whs Hilly 20.2m TT
- TT Result: Hemel Hempstead CC 16m TT
- Result/Report: Nick Corkill RR
Other News on VeloUK
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique
- Event News: CiCLE Classic (Women & Junior Men)