George Wood and Peter Blenkinsop winners at the Maldon & District CC Road Races in Essex on Sunday
Result: Maldon & District CC Road Races
E/1/2/3
1 George Wood Richardsons-Trek RT
2 Thomas Power Strada-Sport
3 Joshua Haasz Catford CC Equipe/Banks
4 Damien Clayton Regents Park Rouleurs
5 Lawrence Carpenter Catford CC Equipe/Banks
6 Samuel Woodfield Rockingham Forest Whls
7 Felix Barker Cycling Team Friuli
8 Barnabas Purbrook Nuun-Sigma Sport-London RT
9 Robert Moore Nuun-Sigma Sport-London RT
10 Jez McCann Richardsons-Trek RT
11 Simon Alexander Richardsons-Trek RT
12 Timothy Torrie HMT with JLT Condor
13 Matthew Clarke Canyon UK
14 Andrew Disley Team KTM
15 Matthew Clarke
16 Chris McNamara Nuun-Sigma Sport-London RT
17 James Jobber Catford CC Equipe/Banks
18 Dominic Schils Velo Schils – Interbike RT
19 Andy Lyons Richardsons-Trek RT
20 Tom Duncan London Dynamo
21 Morris Bacon Strada-Sport
22 Benjamin Beynon Strada-Sport
23 Paul Miller Maldon & District CC
24 Patrick Willan Cambridge CC
25 Alexander Donaldson London Dynamo
… continued after advert
3/4
1 Peter Blenkinsop Fast Test Racing Team
2 Harry Wood Maldon & District CC
3 Andrew Holmes VC Revolution
4 Gary Tulloch Rapha Cycling Club
5 Mike Padfield North Norfolk Wheelers CC
6 Jack Saunders Rapha Cycling Club
7 Timothy Chilvers Maldon & District CC
8 Oliver Wood Strada-Sport
9 Neal Hughes Stowmarket & District CC
10 Robin Hawes Chelmer CC
11 Chris Parker Ipswich Bicycle Club
12 Martin Lawless Cycle Club Ashwell (CCA)
13 Liam Fenner API-Metrow/Bodyby JR
14 Neil Hughes Velo Schils – Interbike RT
15 Chris Hollis Maillot Noir CC
16 Gavin Carter Stowmarket & District CC
17 Jamil Shehadeh Colchester Rovers CC
18 Chris Owen Cambridge CC
19 Lubomir Belak St Ives CC
20 Nigel Hobday Cambridge CC
21 Christopher Smith Southend Wheelers
22 Stephen Fuller Cambridge CC
23 Benjamin Brown Rapha Cycling Club
24 Michael Stimson Maillot Noir CC
25 Howard Lightfoot Cambridge CC
26 Malcolm Borg West Suffolk Wheelers
27 Daniel Zagni Ipswich Bicycle Club
28 Steve Sach Southend Wheelers
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- RR Result: East Cleveland Classic
- Features, Reports, Results
- Crit Result: Thruxton Tuesday Series 2
- Crit Result: CDPP Sport Crit Series 1
- Crit Result: SACA Salt Ayre Series 1
- Crit Result: Portsmouth Evening Circuits 4
- Crit Result: Rowe & King Maindy 1
- Q&A: Charlie Abraham (Lee Valley Youth Junior Cycling Team)
- Events: SSSCCRRL Road Race League
- Youth Result: Isle of Man Youth League
- Youth Result: Lawford Youth Series (Curborough) #2
- Crit Result: Full Gas Summer Circuit Series #2
- Crit Result: Ride Flux Spring Crit series #2
- Youth Result: Maindy Flyers Freewheel League 1
- Ribble Collective: Ride More in ’24
- Crit Result: Tameside Cycling Development Circuit Races 1
- Crit Result: 2024 West Thames League 1
- Startlist: The Drummond Trophy
- TT Result: VTTA Surrey/Sussex 10 mile TT
- EVENTS: Proper Northern Road Races – Round 2 Oakenclough
- TTT Result: Scorton TTT
- TT Result: Manchester & District TTA 25m TT
- TT Result: Stowmarket & District CC 15m TT
- TT Result: Paceline RT Sporting TT
- TT Result: Hereford & District Wheelers 25m TT
- RR Result: Yorkshire RRL #1
- Crit Result: Scottish Student Cycling Criterium Championships
- Events: Dave Peck Memorial
- TT Result: Blaydon CC Two Up TT
- TT Result: Kent CA 10m TT
- TT Result: Wessex RC 24m TT
- TT Result: Easterley RC 25m TT
- TT Result: Cranbrook CC 10m TT
- TT Result: Penzance Wheelers 12.5m TT
- TT Result: Fife Century RC 25m TT
- TT Result: Bramley Wheelers 10m TT
- TT Result: Mid Shropshire Wheelers 25m TT
- Youth Result: Hog Hill GP (National Youth Series)
- RR Result: Velo Club Venta Spring Road Race
- News: Women’s Tour of Britain
- Crit Result: Ennerdale Season Openers 2
- RR Result: NCRA Handicap RR (week 5)
Other News on VeloUK
- Events: SSSCCRRL Road Race League
- Ribble Collective: Ride More in ’24
- Startlist: The Drummond Trophy
- EVENTS: Proper Northern Road Races – Round 2 Oakenclough
- Events: Dave Peck Memorial
- News: Women’s Tour of Britain
- Startlist: PB Performance Espoirs Road Race
- East Cleveland Classic: Saint Piran Team
- News: New kit for Ribble Rebellion Riders
- Events: Halesowen Friday Track Nights
- Team News: Ribble Rebellion off to the USA
- News: Pedal Club Lunch (March)
- Rider News: Winning start for Billy Ladle
- News: CiCLE Classic 2024
- Startlist: Stars of the SW Men’s U23 RR
- Startlist: Danum Trophy 2024 (Nat B)
- Startlists: London Dynamo Road Races
- Startlist: La Fleche Waltonne Road Races (BMCR)
- Meet Ribble HoloRider
- Startlists: East Cleveland Classic 2024
- Former Winners: Lincoln Grand Prix
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)