Mike Morris and Joscelin Lowden winners at the classic BECC CC Hill Climb on Sunday
Result: BEC CC Hill Climb
1 Mike Morris NFTO Race Club 01:44.9 Senior
2 James Lowden Paceline RT 01:48.9 Senior
3 Rowan Brackston Imperial College Cycling Club 01:50.0 Senior
4 Edmund Bishop VC Meudon 01:52.2 Junior
5 Niall Paterson Velo Club Cumbria 01:55.5 Vet
6 Chris Moores Norwood Paragon CC 01:56.5 Unknown
7 Andrew Kirby University of Bristol Cycling Club (UOBCC) 01:56.7 Senior
8 Joe Norledge Bristol South Cycling Club 01:57.1 Senior
9 Ewan Tuohy Dartford Road Club 01:57.3 Senior
10 Chris Newberry Redhill CC 01:57.6 Senior
11 David Ross LFGSS CC 01:59.7 Senior
12 Richard Cartland Trainsharp 02:00.3 Senior
13 Daniel Hills Imperial College Cycling Club 02:03.4 Senior
14 Will Adams Rapha Cycling Club 02:04.5 Vet
15 Dion Jones Rhyl CC 02:04.2 Senior
16 Angus Fisk Oxford University CC 02:05.4 Senior
17 Mark Aldred Kingston Wheelers CC 02:05.8 Senior
18 Ashley Nunn Addiscombe CC 02:06.8 Senior
19 Reuben Bakker-Dyos BikeRadar 02:07.2 Senior
20 Calvin Cheung Hub Velo 02:07.6 Senior
21 Tony Truepenny-Phillipson Bec CC 02:08.6 Senior
22 Richard Applin Rapha Cycling Club 02:08.8 Senior
23 Callum Dixon NFTO Race Club 02:09.2 Senior
24 Jon Hughes Velo Club Godalming & Haslemere 02:09.7 Vet
25 Tom Haines East London Velo 02:10.1 Vet
26 Matt Southerden Finsbury Park CC 02:10.3 Vet
27 John Blight Rapha Cycling Club 02:10.7 Senior
28 James Black Imperial College Cycling Club 02:10.8 Senior
29 Joscelin Lowden Lewes Wanderers CC 02:11.3 Senior
30 John Cockrill Abellio – SFA Racing Team 02:11.5 Senior
31 Simon Warren Norwood Paragon CC 02:11.6 Vet
32 James Scrivener Reading CC 02:13.5 Senior
33 Andrew Taylor Norwood Paragon CC 02:13.8 Vet
34 David Pearson Oxford University CC 02:14.1 Espoir
35 Lewis Winfield VC de Londres 02:15.0 Junior
36 Daniel Northover Finsbury Park CC 02:15.1 Vet
37 Matt Ward Watford Velo Sport 02:16.5 Senior
38 Matthew Harris Team Spy 02:16.7 Senior
39 Andy Hibberd North Hampshire RC 02:18.5 Vet
40 Alex Byrne-Smith LFGSS CC 02:17.7 Senior
41 Connor Billings Addiscombe CC 02:18.4 Espoir
42 Edgar Buckley De Laune CC 02:18.8 Vet
43 Ted Cross University of Bristol Cycling Club (UOBCC) 02:18.9 Espoir
44 Chris Hewitt Oxted Cycle Club 02:19.1 Senior
45 Louis Digance Norwood Paragon CC 02:19.8 Senior
46 Freddie Mitchell VC de Londres 02:22.1 Juvenile
47 Dafydd Evans Poole Whs 02:23.3 Senior
48 Paschal Volney LFGSS CC 02:23.4 Senior
49 James Griffin Trainsharp 02:26.5 Senior
50 David Smith East London Velo 02:26.7 Senior
51 Richard McShee Islington Cycling Club 02:28.3 Vet
51 Jacintha Hamilton-Love Dulwich Paragon CC 02:28.3 Senior
53 Alex Hamilton Dulwich Paragon CC 02:32.0 Senior
54 Rebecca Johnson XRT Elmy Cycles 02:32.6 Senior
55 Christopher Filewood Oxted Cycle Club 02:34.0 Junior
56 Rich Heath Oxted Cycle Club 02:35.9 Senior
57 Cal Gorvy Palmer Park Velo 02:36.9 Juvenile
58 Tianyou Xu Oxford University CC 02:37.2 Senior
59 Dominic Lowden Lewes Wanderers CC 02:39.2 Vet
60 Olivier Mangham VC de Londres 02:40.3 Juvenile
61 Nick Sexton Islington Cycling Club 02:40.8 Senior
62 Richard Parrotte Shaftesbury CC 02:42.1 Vet
63 Martin Headon Dulwich Paragon CC 02:42.2 Senior
64 Finlay Hawker Hillingdon Slipstreamers 02:43.3 Juvenile
65 Tristan Watkins VTTA (Surrey & Sussex) 02:45.0 Vet
66 Alaric Lester Hastings & St. Leonards CC 02:46.0 Vet
67 Hannah Wylie Islington Cycling Club 02:46.2 Senior
68 Susan Paterson Honister 92 02:49.5 Vet
69 Kevin Austen 34 Nomads CC 02:50.2 Vet
70 Paul Clark Westerham Cycling Club 02:51.1 Vet
71 Debbie Percival 34 Nomads CC 02:54.5 Vet
72 Andy Ashwell Berkhamsted Cycling Club 02:58.7 Vet
73 Andrew R Green Bec CC 03:00.4 Vet
74 Honor Elliott Finsbury Park CC 03:01.1 Senior
75 Dominic Bell 03:04.9
76 Gemma Hobson Sussex Nomads CC 03:05.9 Senior
77 Helen Frater Islington Cycling Club 03:11.0 Senior
78 Philip Sparkes New Forest CC 03:27.6 Vet
79 Trevor Davis VC de Londres 03:35.8 Vet
80 Jane Shrubb Oxted Cycle Club 03:37.9 Vet
… continued after advert
XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX
… continued after advert
XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Youth Result: Milton Keynes Youth Development Races
- TT Result: Southern Counties CU Sporting 21
- TT Result: Manchester & District TTA 10m TT
- TT Result: Northampton & District CA 10m TT
- TT Result: Knockhill Mountain Time Trial
- Youth Result: Lawford Youth Series
- TT Result: Bristol South CC Hardriders
- TT Result: Newmarket Cycling & Triathlon Club TT
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- TT Result: Orwell Velo 15m TT
- TT Result: Hull Thursday RC Hard Riders 2Up
- TT Result: VC Sevale 10m TT
- TT Result: Maldon & District CC Hilly 22m TT
- Youth Result: SCC Youth Races
- Youth Result: ERC Ben Forsyth CRY Youth Race Day
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Crit Result: Not the Portsmouth Easter Circuits
- Crit Result: March Hare Classic
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #3
- Crit Results: Spring MK Bowl Series #3
- Crit Result: No Nonsense Circuit Races 1
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #3
- RR Result: NCRA Handicap RR #3
- RR Result: Halesowen Academy Road Race
- RR Result: Primavera Pursuit Road Race
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- TT Result: VTTA Kent 8 mile TT
- TT Result: Kernow Racing Team TT
- TT Result: Banbury Star CC 21m TT
- TT Result: Velo Club St Raphael 16.5 TT
- TT Result: Port Talbot Whs 13m TT
- TT Result: Cleveland Whs Sporting 21.7m TT
- TT Result: Velotik RT 15m TT
- TT Result: Border City Whs Hilly 20.2m TT
- TT Result: Hemel Hempstead CC 16m TT
Other News on VeloUK
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique