Andrew Kirby fastest in the University Of Bristol Hill Climb on Saturday less than a second ahead of Jacob Pilkington and Charles Coleman
Result: University Of Bristol Hill Climb
1 Andrew Kirby University of Bristol Cycling Club (UOBCC) 02:55.7
2 Jacob Pilkington Velo Club Montpellier 02:56.4
3 Charles Coleman DRK Racing 02:56.6
4 Ed Laverack JLT Condor 02:57.6
5 Robert Borek DRK Racing 03:03.9
6 Tom Lander Bristol & District Triathletes (BAD TRI) 03:05.3
7 Joe Hawksworth Bristol South Cycling Club 03:05.6
8 Russell Peace Dursley Road Club 03:06.9
9 Phil Stonelake Bristol Road Club 03:07.3
10 Chris Parker University of Bristol Cycling Club (UOBCC) 03:08.1
11 Glyndwr Griffiths 73Degrees CC 03:08.4
12 Hugh Brashaw University of Bristol Cycling Club (UOBCC) 03:09.1
13 Josh Coyne Okehampton CC 03:09.3
14 Fred Cook University of Bristol Cycling Club (UOBCC) 03:09.9
15 Callum Hunter University of Bristol Cycling Club (UOBCC) 03:11.8
16 Jamie Atkins University of Bristol Cycling Club (UOBCC) 03:12.1
17 Adam Whitehead Bristol South Cycling Club 03:13.8
18 Oliver Walker-Hayes University of Bristol Cycling Club (UOBCC) 03:13.9
19 George Jones Velo Club St Raphael 03:14.4
20 Gareth Hanahoe Bristol Road Club 03:16.8
21 Reuben Bakker-Dyos BikeRadar 03:16.9
22 Gordon Markus Severn Road Club 03:18.3
23 Johnny Arce Uruena T1 Diabetes.info 03:18.4
24 Matthew Skeats University of Bristol Cycling Club (UOBCC) 03:19.8
25 Steve Thomas Ride 24/7 03:21.0
26 Daniel Alford Bristol South Cycling Club 03:21.1
27 Tim Wilkey DRK Racing 03:23.6
27 Tom Sharp Bristol Road Club 03:23.6
29 Casimir Ludwig Bristol Road Club 03:24.5
30 Toby Smith Velo Club Bristol – Webbs Cycles 03:24.6
31 James Pittard University of Bristol Cycling Club (UOBCC) 03:25.0
32 Matt Griffin Cycology Bikes 03:25.8
33 Jack Phillips Salt and Sham Cycle Club 03:27.5
34 Tom Radburn Dursley Road Club 03:28.9
35 Ben Wainwright Team Tor 2000 (Kalas) 03:29.7
36 David Cullen Bristol South Cycling Club 03:30.6
36 Ted Cross University of Bristol Cycling Club (UOBCC) 03:30.6
38 Adam Whittaker Salt and Sham Cycle Club 03:30.7
39 David Pollard University of Bristol Cycling Club (UOBCC) 03:32.4
40 Lewis Henry DRK Racing 03:32.7
41 Lewis Martin Spokes BPC Racing 03:33.9
42 Andrew Turner Bristol South Cycling Club 03:37.6
43 Luke Alexandre Abellio – SFA Racing Team 03:38.1
44 Chris Featherstone Bristol Road Club 03:38.2
45 Ben Alexander University of Bristol Cycling Club (UOBCC) 03:39.3
46 Roy Miles University of Bristol Cycling Club (UOBCC) 03:40.2
46 Ollie Pennington 1st Chard Wheelers 03:40.2
48 Jack Enright University of Bristol Cycling Club (UOBCC) 03:40.9
49 Thomas Harrington University of Bristol Cycling Club (UOBCC) 03:41.2
50 Andy Stuart Velo Club St Raphael 03:43.4
51 Thomas Stimpson Salt and Sham Cycle Club 03:48.5
52 Gareth Jones Clevedon & District Road Club 03:49.1
53 Tommy Barlow Clevedon & District Road Club 03:49.4
54 Kate Mactear University of Bristol Cycling Club (UOBCC) 03:50.9
55 Joanne Jago Performance Cycles CC 03:51.2
56 Vincent Graham University of Bristol Cycling Club (UOBCC) 03:51.7
57 Lucy Rowe DRK Racing 03:52.3
58 Charlie Peach University of Bristol Cycling Club (UOBCC) 03:54.4
59 Richard Taylor Severn Road Club 03:56.6
60 Michael Parkin-White University of Bristol Cycling Club (UOBCC) 04:00.5
61 Rob Tadman Bristol South Cycling Club 04:00.9
62 Louis Salisbury Kenilworth Whs 04:01.2
63 Anabell Orenz North Cotswold CC 04:04.9
64 Lewis Spindlove Bristol South Cycling Club 04:09.4
65 Will Hawkins University of Bristol Cycling Club (UOBCC) 04:15.1
66 Isabella Murray University of Bristol Cycling Club (UOBCC) 04:25.4
66 Tristan Warren University of Bristol Cycling Club (UOBCC) 04:25.4
68 Hollie Hindley University of Bristol Cycling Club (UOBCC) 04:28.8
69 Alice Earle VeloVitesse/ALLCAP/James Barry/Johnson Controls – Hitachi 04:31.7
70 Alice Thomson DRK Racing 04:32.1
71 Daryl White University of Bristol Cycling Club (UOBCC) 05:26.9
72 BoB Symons Salt and Sham Cycle Club 05:54.5
73 Mark Hudson Bristol South Cycling Club 06:40.9
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- Youth Result: Milton Keynes Youth Development Races
- TT Result: Southern Counties CU Sporting 21
- TT Result: Manchester & District TTA 10m TT
- TT Result: Northampton & District CA 10m TT
- TT Result: Knockhill Mountain Time Trial
- Youth Result: Lawford Youth Series
- TT Result: Bristol South CC Hardriders
- TT Result: Newmarket Cycling & Triathlon Club TT
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- TT Result: Orwell Velo 15m TT
- TT Result: Hull Thursday RC Hard Riders 2Up
- TT Result: VC Sevale 10m TT
- TT Result: Maldon & District CC Hilly 22m TT
- Youth Result: SCC Youth Races
- Youth Result: ERC Ben Forsyth CRY Youth Race Day
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Crit Result: Not the Portsmouth Easter Circuits
- Crit Result: March Hare Classic
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #3
- Crit Results: Spring MK Bowl Series #3
- Crit Result: No Nonsense Circuit Races 1
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #3
- RR Result: NCRA Handicap RR #3
- RR Result: Halesowen Academy Road Race
- RR Result: Primavera Pursuit Road Race
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- TT Result: VTTA Kent 8 mile TT
- TT Result: Kernow Racing Team TT
- TT Result: Banbury Star CC 21m TT
- TT Result: Velo Club St Raphael 16.5 TT
- TT Result: Port Talbot Whs 13m TT
- TT Result: Cleveland Whs Sporting 21.7m TT
- TT Result: Velotik RT 15m TT
- TT Result: Border City Whs Hilly 20.2m TT
- TT Result: Hemel Hempstead CC 16m TT
- Result/Report: Nick Corkill RR
Other News on VeloUK
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique
- Event News: CiCLE Classic (Women & Junior Men)